
Zalar zagotavlja, da je Slovenija pravna država, vendar potrebuje zakon, ki bo še dodatno preganjal organizirani gospodarski kriminal.
Zaresov predlog zakona
Na seji odbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje so predstavili mnenja o predlogu zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora.
Zakonski predlog so v parlamentarni postopek vložili poslanci Zaresa. Predvidevajo, da bi država lahko storilcem najhujših kaznivih dejanj zaplenila nezakonito pridobljeno premoženje. Odvzem premoženja nezakonitega izvora bi uvedli na podlagi dokazanega utemeljenega razloga za sum storitve hujših kaznivih dejanj domnevnega osumljenca, postopek pa bi se lahko razširil na celotno ugotavljanje izvora premoženja osebe.
"Konec raja za mafijo?"
Cveta Zalokar Oražem (Zares) je v imenu predlagateljev zakona povedala, da Slovenija ne sme biti raj za mafijo, kot je Slovenijo ocenil skesani mafijec italijanskemu novinarju. V Zaresu so se zato odločili predlagati ta zakon, ki bi sankcioniral hujša kazniva dejanja gospodarskega in organiziranega kriminala ter korupcije. Po besedah Zalokar Oražmove, naj bi s predlaganim zakonom dosegli evropsko raven na področju preganjanja organiziranega gospodarskega kriminala. Zalokarjeva je še dodala, da ima predlagani zakon nekaj varoval, da ne bi prihajalo do zlorab zakona, ampak da bodo sankcionirani samo tisti, za katere je bilo dokazano, da so do premoženja prišli na nedovoljen način.
Po predlaganem zakonu bi postopek potekal neodvisno od kazenskega postopka zoper obdolženega, premoženje pa bi se osumljencu odvzelo na podlagi civilnega dokaznega standarda onkraj razumnega dvoma. Odvzem premoženja bi lahko predlagalo le tožilstvo, potrdilo pa bi ga sodišče, ki bi se nato preneslo v last države.
"Slovenija je pravna država"
"Slovenija ni raj za mafijce, je pravna država," Cveti Zalokar Oražem odgovarja minister za pravosodje Aleš Zalar. Minister za pravosodje je zagotovil, da Slovenija že ima dobro zakonsko podlago za delovanje pravne države na področju gospodarskega in organiziranega kriminala.
Glede predlaganega zakona je povedal, da ga bo treba dopolniti, saj je treba način, kako odvzeti protipravno pridobljeno premoženje, prilagoditi slovenski ustavi in zakonodaji. Po njegovem mnenju je za naše razmere najboljša oblika odvzema premoženja kombinirana. Kombiniran sistem zaplembe premoženja naj bi potekal v dveh fazah. V prvi fazi bi zaseženo premoženje zaščitili in predali v hrambo, bodisi carinski bodisi davčni upravi do pravnomočnosti obtožbe. Po pravnomočnosti obtožbe pa bi se začel postopek za odvzem premoženja. Zaplemba in odvzem bi potekala ločeno od kazenskega postopka.
"Sprejetje tega instrumenta je politična prioriteta in prepričan sem, da bo dobila širok politični konsenz", je še dodal Zalar.
Stroka o predlaganem zakonu
Večina strokovnjakov, ki so se udeležili seje komisije, zakon odobrava in podpira. So pa prepričani, da je treba več narediti za preprečevanje omenjenih kriminalnih dejanj, saj kot je dejal Jože Kozina, bodo kriminalci vedno znali dobro skriti svoje premoženje. Edini, ki je zakonu odkrito nasprotoval, je nekdanji direktor urada za preprečevanje pranja denarja Klaudijo Stroligo. Stroligu se zdi zakon povsem neprimeren. Prepričan je, da mešanje posameznih postopkov ne more biti podlaga za odvzem premoženja, ampak bi moralo biti urejeno tako, da bi odvzem in hramba zaplenjenega premoženja potekala hkrati s kazenskopravnim postopkom. O odvzemu premoženja bi po njegovem mnenju morali odločati po končanem procesu in izreku sodbe, do takrat pa bi moralo biti premoženje zavarovano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje