Zaradi neurejenih razmerij kontrola zračnega prometa ni poslovala učinkovito. V ceno je vračunala 2,4 milijona evrov stroškov, ki dejansko niso nastali. Foto: BoBo
Zaradi neurejenih razmerij kontrola zračnega prometa ni poslovala učinkovito. V ceno je vračunala 2,4 milijona evrov stroškov, ki dejansko niso nastali. Foto: BoBo

Računsko sodišče je v reviziji učinkovitosti poslovanja ministrstva za infrastrukturo in prostor ter javnega podjetja Kontrola zračnega prometa Slovenije pri ureditvi gospodarske javne službe navigacijskih služb zračnega prometa v obdobju od leta 2010 do leta 2012 ugotovilo več nepravilnosti.

Ministrstvo ni bilo učinkovito pri ureditvi razmerij v zvezi z infrastrukturo za izvajanje gospodarske javne službe navigacijskih služb zračnega prometa. Kljub večletni zamudi še vedno ni pripravilo podzakonskih aktov in ni določilo, kateri objekti in naprave predstavljajo infrastrukturo.

Zaradi neurejenih razmerij kontrola zračnega prometa ni poslovala učinkovito. V ceno je vračunala 2,4 milijona evrov stroškov, ki dejansko niso nastali. Ob tem tudi ni upoštevala priporočil vlade, naj stroške zniža za pet odstotkov, nasprotno, te je še povečala in s tem ustvarila za 3,6 milijona evrov več stroškov od priporočenih.

2,5 milijona evrov neupravičenih stroškov
Računsko sodišče je vsaj 2,5 milijona evrov stroškov ocenilo za neupravičene, in sicer zaradi povečanja plač in izplačila različnih dodatkov, plačila vinjet, zdravstvenih pregledov in rekreacijskega dopusta. Pri gradnji centra za vodenje in kontrolo zračnega prometa je kontrola zračnega prometa plačala končni obračun za gradnjo novega centra v znesku 807.000 evrov, ki nima podlag v gradbeni pogodbi ali v aneksih.

Državni revizorji tudi opozarjajo, da je Kontrola zračnega prometa Slovenije osmi najdražji izvajalec kontrole zračnega prometa med 37 članicami evropske agencije za varnost zračnega prometa Eurocontrol, da ima polovico nižjo produktivnost od povprečja in kljub slabši izobrazbeni strukturi za 2,5-krat večje povprečne plače kot zaposleni na ministrstvu ali agenciji za civilno letalstvo.

Zaradi sistemske neusklajenosti ministrstvo in Javna agencija za civilno letalstvo po ugotovitvah Računskega sodišča težko pridobivata ustrezne kadre za izvajanje svojih nalog, posledično pa je nadzor nad Kontrolo zračnega prometa Slovenije izjemno šibek.

Računsko sodišče je zato od ministrstva in Kontrole zračnega prometa Slovenije zahtevalo predložitev odzivnih poročil, v katerih morata izkazati popravljalne ukrepe za odpravo ugotovljenih nesmotrnosti. Kontrola je že med revizijskim postopkom sprejela ustrezne popravljalne ukrepe za odpravo nesmotrnosti pri izplačilu plač za delovno uspešnost.