V finalu teka na 100 m je slavil Justin Gatlin, Usain Bolt se mora zadovoljiti z bronom. Foto: Reuters
Justin Gatlin
Gatlinovo zmago so gledalci, ko so objavili izide, pospremili z glasnim neodobravanjem. Foto: Reuters
Usain Bolt
Bolt po SP-ju v Londonu končuje svojo bogato kariero. Je daleč najuspešnejši udeleženec na dosedanjih šestnajstih svetovnih prvenstvih. Osvojil je že 14 medalj, od tega 11 zlatih, dve srebrni in bron. Foto: Reuters
Ayana
V teku na 10.000 m je zanesljivo slavila Etiopijka Almaz Ayana. Foto: Reuters
Luvo Manyonga
V skoku v daljino se je bil pravi boj, a na koncu je sloves favorita upravičil Južnoafričan Luvo Manyonga (8,48). Foto: Reuters
Andrius Gudžius
Nosilec zlate medalje v metu diska - Litovec Andrius Gudžius. Foto: Reuters

Na presenečenje vseh je Bolt svojo zadnjo posamično preizkušnjo v karieri končal šele na tretjem mestu (9,95). Bolt je tudi v finalu slabo štartal, prehitela pa sta ga dva Američana - novi svetovni prvak Gatlin (zaradi dopinga je bil suspendiran med letoma 2006 in 2010) s časom 9,92 in podprvak Christian Coleman s časom 9,94.

V petek je Jamajčan suvereno kljub slabšemu štartu opravil s kvalifikacijami. Tudi v polfinalu ga je slab štart stal prvega mesta, ko se je po dolgem času zgodilo, da je izgubil enega izmed tekov. Bolta je za stotinko sekunde prehitel Coleman.

Bolt najboljši na SP-jih
Bolt po Londonu, čaka ga le še štafeta 4 x 100 m, končuje svojo bogato kariero in je daleč najuspešnejši udeleženec na dosedanjih šestnajstih svetovnih prvenstvih. Osvojil je že 14 medalj, od tega 11 zlatih, dve srebrni in bron. Enako število kolajn ima njegova rojakinja Merlene Ottey, ki je tekmovala tudi za Slovenijo, vendar njena zbirka ni tako žlahtna.

Kraljica teka na dolge proge je Ayana
Poleg najboljših šprinterjev so podelili še tri komplete medalj, metalcem diska, skakalcem v daljino in tekačicam na 10.000 m.

Edino žensko končno odločitev drugega dneva, tek na 10.000 m, je s fantastičnim tekom dobila Etiopijka Almaz Ayana (30:16,33). Po olimpijski zmagi je slavila tudi na SP-ju in je tako potrdila status kraljice na dolge proge. Ayana, ki je zadnjih 5 km pravzaprav tekla sama, je dosegla najboljši letošnji rezultat na svetu v tej disciplini. Druga je bila njena rojakinja Tirunesh Dibaba, tretja pa Kenijka Agnes Jebet Tirop.

Razlika med prvo in drugo, 46,37 sekunde, je najvišja v zgodovini prvenstev na 10.000 m.

"Bolj sem vesela tega zlata kot lanskega, osvojenega na OI, najbolj zato, ker sem bila letos bolna in prvega mesta nisem pričakovala. To je bila namreč tudi moja prva tekma letos," je pojasnila Ayana.

Gudžius z najdaljšim metom
26-letni litovski metalec diska Andrius Gudžius je bil lani na OI v Riu 12., leto dni pozneje pa je presenetljivo zlato osvojil z najdaljšim metom tekme (69,21 m), ki mu je uspel v drugi seriji, v kateri je le za pičla dva centimetra ugnal favoriziranega Šveda Daniela Stahla, ki je v tej seriji vrgel 69,19 m. Oba svojih dosežkov nista več izboljšala, bron pa je osvojil Američan Mason Finley (68,03 m).

V skoku v daljino se je bil pravi boj, a na koncu je sloves favorita upravičil Južnoafričan Luvo Manyonga (8,48). Za njim je 4 cm zaostal Američan Jarrion Lawson (8,44), tretji je bil še en Južnoafričan Ruswahl Samaai (8,32).

Danes je v teku na 400 m Luka Janežič ostal brez polfinala, potem ko je v svoji kvalifikacijski skupini zasedel šesto mesto. Več si lahko preberete tukaj.