Zach Hyman je zadel v 7. minuti za 1:0 in v 25. za 3:0 ter v 47. za 6:2. Hat-trick na podaje  kapetana Connorja McDavida. Foto: Reuters
Zach Hyman je zadel v 7. minuti za 1:0 in v 25. za 3:0 ter v 47. za 6:2. Hat-trick na podaje kapetana Connorja McDavida. Foto: Reuters

Naftarji so začeli briljantno in so po polovici tekme vodili s kar 4:0. V prvi tretjini sta zadela Zach Hyman in Adam Henrique. Slednji je v končnici zadel prvič po 12 letih, kar je največji razmak v zgodovini bojev za Stanleyjev pokal, pri čemer je Henrique obakrat zadel proti Los Angelesu. Leta 2012 na šesti tekmi finala v dresu New Jerseyja in zdaj v dresu Edmontona, ki sanja o hokejskem svetem gralu.

Hyman je 25. minuti zadel še drugič, medtem ko je kapetan Connor McDavid svojo že tretjo podajo prispeval v 29. minuti, ko je Ryan Nugent-Hopkins izkoristil številčno premoč za 4:0. Ko je že vse dišalo na katastrofo Los Angelesa, so se Kalifornijci v napadu le prebudili. Branilec Mikey Anderson je v 31. minuti vlil upanje, zatem so sodniki razveljavili gol Trevorja Lewisa, zato pa je Adrian Kempe v 38. minuti le znižal na 2:4.

Anže Kopitar je na začetku svoje devete končnice ostal brez točke, a tudi brez negativnega ratinga +/-. En strel v okvir vrat, nalet, dva izgubljena paka, blokada, buliji 10/21 (48 %) v 23 izmenah za 19:41 igre. Foto: AP

Pet podaj McDavida, štiri branilca Boucharda

Lahko Kraljem v zadnji tretjini uspe vrnitev na uvodni tekmi serije? Ne! Na začetku zadnje tretjine je Leon Draisaitl kaznoval izključitev Trevorja Moore, že četrto podajo večera pa je podelil domači kapetan McDavid.

Sledila je še izključitev Duboisa, kar je Edmonton neusmiljeno kaznoval. Peta podaja McDavida, četrta za branilca Evana Boucharda in tretji gol Hymana. Kape ob hat-tricku 31-letnega Kanadčana so preplavile led v severni Alberti. Edmonton je iz štirih power-playev zabil kar tri gole in razblinil vse dvome o zmagovalcu uvodne tekme. V rednem delu je bil Los Angeles s 84,6-odstotno učinkovitostjo sicer druga najboljša ekipa ob igri z igralcem manj.

Za konec kopica golov

Ob koncu tekme je Pierre-Luc Dubois s pomočjo drsalke Nurse, ki je dejansko premagal lastnega vratarja, znižal na 3:6. Zatem je v predzadnji minuti zadel še Trevor Moore. Ob zaostanku s 4:6 so Kralji poskušali zaigrati brez vratarja, kar pa je hitro izkoristil Warren Foegele, ki je postavil končni izid 7:4.

"Moja ocena je, da so se nam zgodile napake na področjih, kjer smo ponavadi najbolj močni, to je naša igra z igralcem manj ter preprečevanje nasprotnikovih protinapadov. To nam gre dobro in nocoj nam ni uspelo ne eno ne drugo. To je očitno, to smo videli in to bomo morali popraviti," je bil v izjavi po tekmi oster trener Kraljev Jim Hiller.

Kopitar in soigralci poraženi na prvi tekmi končnice

Preobrat Caroline v devetih sekundah

Veliko preobrat po zaostanku z 0:3 se je posrečila Carolini. NY Islandersi so iz vsega 12 strelov v okvir vrat zadeli prve tri gole in držali na videz veliko prednost vse do 58. minute, ko sta Sebastian Aho in Jordan Martinook zadela v vsega devetih sekundah in popeljala Hurikane do zmage za vodstvo z 2:0 v seriji. Finec je za izenačenje vendarle kronal siloviti pritisk Hurikanov, ki so že zaigrali brez vratarja, v naslednjem napadu pa je Martinook ukradel plošček za golom in ga zatlačil v mrežo za eksplozijo navdušenja v Raleighu.

Da število strelov ne odloča vedno, je hitro dokazal branilec naslova. Vegas je z vsega 15 streli prišel do zmage v Dallasu s 4:3. Že v drugi minuti je zadel Mark Stone, ki ni igral več kot tri mesece, njegova vrnitev za končnico pa razburja hokejske krog zaradi Vegasovega izigravanja proračunske omejitve plač.

Toronto je v Bostonu s 3:2 uspel izenačiti serijo, junak pa je v 53. minuti postal prvi njihov adut Auston Matthews.