Šah-mat v izvedbi Anžeta Kopitarja. Tretjič v karieri je odločil tekmo končnice v podaljšku, kar je nov klubski rekord Los Angelesa. Foto: Reuters

Lani in predlani je Los Angeles dobil uvodni tekmi dvoboja z Edmontonom, ki pa je na koncu bil boljši in napredoval v končnici za Stanleyjev pokal. Se lahko hokejska zgodba med Albertčani in Kalifornijci spremeni v tretjem zaporednem soočenju?

Za razliko od prejšnjih dveh pomladi so Kralji dobili drugo tekmo v severni Alberti, za kar je z golom v tretji minuti podaljška po protinapadu poskrbel Anže Kopitar.

Po podajah Quintona Byfileda in Mikeyja Andersona čez celotno igrišče se je slovenski as znašel iz oči v oči s Stuartom Skinnerjem in ga matiral s strelom iz zapestja, pri čemer je plošček poslal v desni zgornji kot pod stičišče prečke in vratnice.

5:4 za Kingse po 62 minutah 7 sekundah igre druge tekme serije, ki se zdaj z izidom 1:1 v zmagah seli v južno Kalifornijo.

Pograbil in izkoristil priložnost

"Seveda želiš biti odgovoren, a ko se ponudi priložnost, jo hočeš izkoristiti. Resnično izredna ekipna predstava. Izjemno smo se pobrali po uvodnem porazu v ponedeljek. Z veseljem vzamem to zmago!" je bil nad razpletom sredne tekme navdušen Kopitar.

"Potikal sem se na sredini ledu, ko se je plošček odbil, niti ne vem od kje in kako. Naslednji trenutek je bil pak na moji palici in sem udaril ter na mojo srečo je šlo notri," je zmagovito akcijo in gol opisal 36-letni Slovenec.

"Velika zmaga. Veliko boljša strukturirana predstava ekipe. Še vedno je kakšna izključitev odveč, kar želimo še izboljšati. V končnici je običajno tesno in en gol prinaša ključno razliko," je pogovor za Sportsnet zaključil kapetan Los Angelesa.

Kopitar v 63. minuti zagotovil Kraljem zmago na drugi tekmi v Edmontonu
Gre v tretje res rado? Kralji so tokrat utišali Rogers Place, prvi dve tekmi v Edmontonu sta se odvili drugače kot lani in predlani, ko so obakrat napredovali Naftarji. Foto: Reuters

Nazadnje v podaljšku odločil 1. tekmo finala 2012

Tretjič v dolgi in bogati karieri je Kopitar z golom odločil podaljšek v končnici, kar je nov klubski rekord. Nazadnje je bil Kopi junak podaljška na nepozabni prvi tekmi velikega finala Stanleyjevega pokala leta 2012 proti New Jerseyju, ko je matiral Martina Brodeurja in utrl pot Kraljem do prvega naslova prvakov, kar so nato ponovili še spomladi leta 2014.

Naveza Kopitar – Kempe za 2:0

Za Kralje se je druga tekme začela izredno, saj so po prvi tretjini vodili s 3:1. Anže Kopitar je dvakrat zaposlil Adriana Kempeja. Najprej je Slovenec v 8. minuti ob pritisku gostov prestregel plošček in pred vrati našel Šveda, zatem pa je v 15. minuti Hrušičan prodrl po desni strani, nakar je Kempe zablestel s sprejemom in udarcem ploščka v zraku.

Gol in dve podaji Kopitarja za +3. Dva strela v okvir, dva zgrešena strela, 4 naleti, 2 odvzeta paka, sodniški meti 12/21 (57 %) v 28 izmenah za 21:41 igre. Foto: Reuters

Hyman znova udaril ob številčni premoči

S pravcato bombo je Brett Kulak vrnil gostitelje v igro v 18. minuti, a že pol minute zatem je odgovoril prvi branilec gostov Drew Doughty. V drugi tretjini je Drew Holloway prepolovil zaostanek z natančnim strelom iz višine krogov, nakar je Edmonton izenačil prek svojega glavnega orožja – power play. Ob igralcu več je znova udaril Zach Hyman za četrti gol ob številčni premoči iz prvih šestih izključitev Kraljev.

Zadnjo tretjino so Kalifornijci začeli udarno in v 42. minuti je za 4:3 poskrbel Kevin Fiala, v nenadoma odprti igri pa je Holloway z drugim golom večera hitro poskrbel za novo izenačenje. Sledila je vratnica Gavrikova, priložnosti v zadnji tretjini pa so se vrstile na obeh straneh. Svojo je ob igralcu več imel tudi Kopitar, a je Skinner ukrotil njegov bekhend iz bližine. Drugačna zgodba je bila na začetku 63. minute.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Tretja tekma serije bo v soboto ob 4.30 po srednjeevropskem času v Los Angelesu.

Gostujoča junaka: Marchand za Boston in Hanifin za Vegas

Boston je zmagal v Torontu in povedel z 2:1. Junaka zmage Kosmatincev pri zadnja leta največjih tekmecih sta bila vratar Jeremy Swayman (28 obramb) in Brad Marchand (dva gola in podaja). Kapetan Bruinsov je poskrbel za odločilna gola za slavje s 4:2.

Branilec naslova Vegas je dobil tudi drugo tekmo v Dallasu, četudi so domače Zvezde povedle prek Jasona Robertsona. Jack Eichel in Jonathan Marchessault sta z golom in podajo izstopala pri Zlatih vitezih, a odločilen je bil gol branilca Noaha Hanifina v 39. minuti za 2:1, ko je po silovitem pritisku gostov pobral slabo izbiti plošček in ga poslal v mrežo.

Zahod, 1. krog:

EDMONTON - LOS ANGELES 1:1
4:5 (1:3, 2:0, 1:1) – podaljšek
Kulak 18., Holloway 28., 44., Hyman 31.; Kempe 4. (podaja Kopitar), 15. (Kopitar), Doughty 19., Fiala 42., Kopitar 63.
Obrambe: Skinner 21; Talbot 27.

Tretja tekma, sobota ob 4.30:
LOS ANGELES - EDMONTON

Cam Talbot je tokrat dobil vratarski dvoboj s Stuartom Skinnerjem 27:21, predvsem pa je vratar Kraljev ustavil vse strele Draisaitla in McDavida. Foto: Reuters

DALLAS - VEGAS 0:2
1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Robertson 17.; Marchessault 19., Hanifin 39., Eichel 60.
Obrambe: Oettinger 23; Hill 20.