Artjom Ovečkin je na 8,8 kilometra dolgem kronometru upravičil vlogo favorita in zmago proslavil s šampanjcem v družbi hostes Manje Dobrilovič in Katarine Benček. Foto: BoBo

Ukrajinca, ki je zdaj športni direktor omenjenega moštva, je razveselil Rus Artjom Ovečkin, ki je pred dvema letoma na kronometru v Ljubljani zasedel tretje mesto. "Že tretjič sem tukaj, dobro sem se pripravil na dirko. Računal sem na zmago in uspelo mi je," je povedal za TV Slovenija.

Drugouvrščeni Italijan Salvatore Puccio (Team Sky) je zaostal le 41 stotink: "Pri pripravi sem bil pozoren na vsako malenkost. Rekel sem si, da moram danes biti dober, kajti v naši ekipi je ogromno šampionov in priložnosti ni lahko dobiti."

Tretje mesto je zasedel stari znanec slovenskih cest Diego Ulissi (Lampre Merida): "V Slovenijo nisem prišel s kakšnimi posebnimi željami. Zadovoljen sem, dokazal sem, da sem dobro pripravljen."
Najboljši Slovenec je bil na osmem mestu 37-letni Jure Golčer, dvakratni zmagovalec dirke (2006, 2008). Tako dobrega rezultata ni pričakoval.

Danes je na sporedu zahtevna druga etapa, dolga 182 km, ki bo kolesarje vodila iz Škofje Loke do Kočevja. Na njej so trije vzponi, najprej druge kategorije (Golo, povprečni naklon 7,9 odstotka), nato tretje (Sveti Gregor) in slabih 40 km pred ciljem še prve kategorije na Strmo Reber (povprečni naklon 8,2 odstotka, največ celo 17 odstotkov).
Več utrinkov s četrtkovega kronometra v Ljubljani si oglejte v spodnji fotozgodbi.

Artjom Ovečkin je nastopil med zadnjimi, štartal je natančno ob 20.00. 28-letnik iz bližine Novosibirska je specialist v vožnji na čas. Leta 2008 je bil tretji v kronometru na evropskem prvenstvu do 23 let, leto pozneje pa ruski državni prvak. Madež v njegovi karieri predstavlja dogodek izpred dveh let, ko je na ruskem državnem prvenstvu padel na dopinškem testu (fenoterol), zaradi česar šest mesecev ni smel tekmovati. Foto: BoBo
Ovečkin je s časom 10:22 za 27 sekund zaostal za rekorderjem ljubljanskega kronometra Kanadčanom Sveinom Tuftom, ki mu je ta dosežek uspel pred dvema letoma (9:55). Zanimivo je, da je Ovečkin lani imel sekundo hitrejši čas, a zasedel šele sedmo mesto. Na koncu je z Dirke po Sloveniji odnesel deseto mesto. Ob že omenjenem rekordu Tufta leta 2013 je vožnjo na čas v slovenski prestolnici sklenil na tretjem mestu s časom 10:03. Foto: BoBo
Drugouvrščeni Salvatore Puccio (levo), član Skya, je pred dvema letoma en dan nosil tudi rožnato majico na Giru. Na ljubljanskih ulicah je bil le 41 stotink sekunde počasnejši od Ovečkina. Bolj uveljavljeno ime v kolesarskem svetu je v četrtek tretjeuvrščeni Diego Ulissi (desno). 25-letni Toskanec, leta 2006 in 2007 mladinski svetovni prvak na cestni dirki, je na Dirki po Sloveniji pred štirimi leti dobil etapo s ciljem na Golteh in slavil tudi skupno zmago. Letos je zmagal na sedmi, najdaljši etapi na Giru, kar je bila njegova četrta etapna zmaga na Dirki po Italiji. Lani je slavil dvakrat, a je njegov dosežek zasenčil pozitiven dopinški test (salbutamol). Po devetmesečni kazni se je na ceste vrnil 26. marca. Na letošnji Dirki po Sloveniji se pripravlja predvsem za italijansko državno prvenstvo. Foto: BoBo
... in Prešernov trg ... Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Ob progi se je zbralo staro in mlado. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Kolege je prišel spodbujat tudi najboljši slovenski šprinter Luka Mezgec, ki je lani zmagal na zadnji etapi Gira v Trstu. Kamničan bi se moral po prvotnem načrtu te dni udeležiti Evropskih iger v Bakuju, a se je po nastopih na Dirki po Italiji in kriteriju Dauphine raje odločil za počitek. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Španec Mikel Nieve, kapetan Skya, najbolj znanega moštva na letošnji Dirki po Sloveniji, je na kronometru zasedel 29. mesto z 18 sekundami zaostanka za zmagovalcem. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Ob avtobusu Skya je bilo največ radovednežev. Kot zanimivost naj omenimo, da je kolesarje britanskega moštva med zadnjim treningom pred uvodno etapo ustavil policist, ker niso vozili po kolesarski stezi, a so se naposled le dogovorili, da jim ni predpisal globe. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Druga najbolj slovita ekipa na dirki je ruska Katjuša. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Gledalci v štartno-ciljnem prostoru. Foto: MMC RTV SLO/M. R.
Jani Brajkovič, zmagovalec Dirke po Sloveniji leta 2012, je uvodno etapo končal na 49. mestu s 23 sekundami zaostanka za Ovečkinom. Pred 10 dnevi se je ubadal z boleznijo. Foto: www.alesfevzer.com
Končni vrstni red kronometra v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO/M. R.