Jon Robert Holden
Jonu Robertu Holdnu med tekmo ni šlo najbolje, a je najbolje prihranil za konec. Foto: Reuters
Andrej Kirilenko
Andrej Kirilenko, sicer košarkar Utaha, je dobro četrtino odigral s štirimi osebnimi napakami. Foto: Reuters
Pau Gasol
Pauju Gasolu je šlo na jok. Neposredna uvrstitev na olimpijske igre je slaba tolažba. Foto: Reuters
Andrej Kirilenko in Pau Gasol
Kirilenko je po tekmi tolažil Gasola. Tokrat je bila Fortuna na strani Rusa. Foto: EPA
Šarunas Jasikevičius
Šarunas Jasikevičius se veseli uvrstitve na OI v Peking. Foto: EPA
Rusi prvič na vrhu Evrope

Odločilni koš je le dve sekundi pred koncem dosegel Jon Robert Holden. Američan z ruskim potnim listom je pred tem ukradel žogo Pauju Gasolu. Slednji je nato s sireno poskusil prinesti zmago, vendar se je žoga odbila iz obroča. Zvezdnik Memphisa je bil poleg Juana Carlosa Navarra, ki je ostal celo brez točke (!), tragični junak finala, saj je v zadnji četrtini zgrešil kar nekaj prostih metov.

Rusija je sicer zaostajala vse do začetka zadnjega dela, ko je Holden Ruse popeljal v prvo vodstvo (51:49). V živčni končnici so Španci povedli z 59:54, a so varovanci Davida Blatta ohranili več zbranosti in bili zato bogato poplačani. Španija, aktualni svetovni prvak, je igrala že v šestem finalu, znova pa je ostala praznih rok. Najkoristnejši igralec prvenstva (MVP) je postal Andrej Kirilenko, s 17 točkami tudi prvi strelec finala, v idealno peterko pa so bili izbrani še Španca Jose Manuel Calderon in Pau Gasol, Litovec Ramunas Šiškauskas in Nemec Dirk Nowitzki.

Film tekme Španija - Rusija

Prva četrtina (22:11)
Eksploziven začetek srečanja: Fernandez zadene trojko, a Kirilenko vrne z zabijanjem. Španiji po 5:4 uspe delni izid 7:0, zato ruski selektor Blatt po štirih minutah vzame minuto odmora. Calderon z drugo trojko poviša na 15:4, ruski strelski post pa prekine Holden (15:6). Španija zanesljivo nadzira položaj, izid četrtine (22:11) postavi Cabezas, ki v zadnji sekundi zadene od table.

Druga četrtina (12:20)
Španci še naprej gospodarijo na parketu. Trojka Garbajose za 25:13, Gasol pa Kirilenku podeli banano. Toda Rusi počasi vzpostavljajo ravnotežje, saj Hrjapa in Savrašenko znižata na 25:19. Apetite Rusije takoj zniža Calderon s tretjo trojko (28:19). Ko izza črte zadene še Jimenez je znova +10 (31:21). Domači so razigrani. Za tri zadene tudi P. Gasol (34:25). A končnica pripade "vzhodnjakom", ki se s štirimi točkami "rezervista" Ponkrašova približajo le na -3 (34:31). Najboljša strelca: Calderon 9; Kirilenko 10.

Tretja četrtina (15:15)
Španci odprejo drugi polčas s 6:0. Rusi imajo težave s 3 osebnimi napakami Kirilenka in Savrašenka, a to prvega ne ovira, da ne bi najprej podelil banano Reyesu, nato pa s trojko znižal na 45:41. Malo pozneje Kirilenko sumljivo dobi še 4. osebno napako, ki jo s teatralnim vložkom izsili Jimenez. Blatt potegne Kirilenka na klop, Savrašenko in Hrjapa (trojka) pa znižata na 49:46.

Četrta četrtina (10:14)
Trojka Pašutina in koš Holdna pomenita sploh prvo vodstvo Rusov na tekmi (51:49). Garbajosa vrne s trojko za 52:51, Ponkrašov pa 6 minut pred koncem izenači na 52:52. Po seriji zapravljenih napadov na obeh straneh Španci povedejo s tremi točkami Gasola (55:52). Hrjapa mora s petimi osebnimi na klop. Gasol slabo izvaja proste mete, vendar Rusi tega ne izkoristijo. Najboljši španski igralec se nato manj kot dve minuti pred koncem odkupi s košem za 59:54, dodatni prosti met pa znova zgreši. Bolj natančen je Kirilenko (59:56), ki nato ukrade še žogo, s katero Morgunov zniža na 59:58. 49 sekund pred koncem imajo Španci napad, Holden "sune" žogo Gasolu, nato pa dve sekundi pred koncem zadene za 60:59. Poskus Gasola v zadnji sekundi se odbije iz koša.

Spanoulis      2    Songaila        2
Prosti meti: 25/28; 15/19 Met za dve: 13/33; 9/28 Met za tri: 6/22; 15/26 Skoki: 32; 35

Litovci so si poleg brona priigrali tudi neposredno uvrstitev na olimpijske igre v Pekingu. Po vodstvu Litve s 14:6 so Grki na krilih Zisisa preobrnili izid na 26:29. Temu je sledil litovski niz 13:1 za 39:30. Polčas se je končal z 41:34, v nadaljevanju pa se Grčiji ni uspelo približati na manj kot štiri točke.