Juan Carlos Navarro je s tremi zaporednimi trojkami v tretji četrtini pokopal izbrano vrsto Makedonije, ki je lahko
Juan Carlos Navarro je s tremi zaporednimi trojkami v tretji četrtini pokopal izbrano vrsto Makedonije, ki je lahko "La bomba šov" le nemo opazovala. Španski navijači so ob tem vzklikali: "MVP, MVP!" Foto: EPA
Vlatko Ilievski
Makedonska obramba je v drugem delu prvega polčasa zaustavila Špance, drugo četrtino dobila z 18:27 in na odmor odšla s točko prednosti (44:45). Foto: EPA
Tony Parker
Tony Parker je odlično razigraval svoje soigralce in ob tem zbral še 22 točk. Foto: EPA
Andrej Kirilenko
Prvi zvezdnik 'zbornaje komande' Andrej Kirilenko se je proti Francozom ustavil pri 21 točkah. Foto: EPA
Nikolaos Zisis
Nikolaos Zisis je bil skupaj z Ioannisom Bourousisom v prvem polčasu nerešljiva uganka za srbsko obrambo. Foto: EPA
Miloš Teodosić
Miloš Teodosić je bil proti Grčiji popolnoma nemočen (6 točk). Grki so Srbe v prvi četrtini nadigrali s kar 34:8, kar je bila tudi njihova najvišja prednost na tekmi (26 točk). Foto: EPA

Grčija je brez večjih težav v 'polfinalni' tekmi za 5. mesto premagala Srbijo (87:77). V tekmi za 7. mesto v soboto ob 17.00 se bodo Srbi torej pomerili s Slovenijo, ki je včeraj klonila pred gostiteljico prvenstva, Litvo (77:80).

Llull zadel ob sireni za +8
Španci in Makedonci so bili v prvi četrtini zelo izenačeni, nato pa so se varovanci Sergia Scariole v zadnjih dveh minutah odlepili od tekmeca. Dobrih 30 sekund pred koncem prve četrtine je ob izidu 23:18 sodniška trojka dosodila tehnično napako zoper Marca Gasola, Vlatko Ilievski pa je nato zgrešil oba prosta meta in še v naslednjem napadu. Ob sireni je za vodstvo +8 (26:18) izza črte zadel Sergio Llull.

McCalebb in Ilievski za preobrat
V drugem delu prvega polčasa so Makedonci zaigrali kot prerojeni, našli so luknje v španski obrambi, pridno polnili koše, četrtino dobili z 18:27 in ob polčasu vodili s 44:45. Ob zaostanku z 31:25 je Pero Antić zadel ključno trojko, delo pa sta dokončala odlična Bo McCalebb (10 točk v prvem polčasu) in Ilievski (11 točk), ki je tri sekunde pred koncem položil žogo skozi obroč in svoji ekipi priboril minimalno prednost pred nadaljevanjem.

"La Bomba" šov
Začetek drugega polčasa je pripadel McCalebbu in Juanu Carlosu Navarru, ki sta tekmovala v zadetih koših, po novi trojki "La Bombe" (tretji na tekmi) in vodstvu Španije s 63:58 je makedonski strateg Marin Dokuzovski zahteval minuto odmora. Nato se je začel šov Navarra. Branilec Barcelone je povezoval vse niti španske igre, koše je zadeval kot za stavo in s tremi zaporednimi trojkami Španiji pred začetkom zadnje četrtine priboril najvišjo prednost na tekmi (71:62).

Brata Gasol kralja pod košem
V zadnjem delu tekme so Španci brez večjih težav držali vodstvo, ki jim ga je priskrbel odlični Navarro, pod košem sta blestela brata Gasol (skupaj kar 27 skokov). Makedonci so se sicer srčno borili, a je bila razlika enostavno previsoka. V paničnem iskanju priključka so povrhu vsega zgrešili še nekaj odprtih metov za tri in njihova usoda je bila zapečatena. Španci so se še tretjič zapored uvrstili v finale EP-ja, igrali pa bodo tudi na olimpijskem turnirju v Londonu prihodnje leto.

Francozi s trojkami do finala
V veliki finale so se uvrstili tudi Francozi, ki so dolgo trli odpor Rusov in ga v zadnji četrtini, potem ko so prerešetali mrežico nasprotnika z razdalje, tudi strli. V prvem polčasu sta bili ekipi zelo izenačeni, v drugem delu 2. četrtine pa so Rusi nekoliko popustili in ob polčasu lovili zaostanek 5 točk (39:34). V tretji četrtini so evropski prvaki iz leta 2007 zaigrali veliko bolje, brez prvega zvezdnika Andreja Kirilenka so pridno polnili francoski koš in se približali na vsega točko zaostanka (46:45), a so jim Francozi (met za tri: 7/12) z delnim izidom 8:0 znova pobegnili in so prednost obdržali do zadnjega sodnikovega žvižga.

Po pričakovanjih je bil tudi tokrat najboljši strelec Tony Parker, ki je zbral 22 točk, na drugi strani je točko manj dosegel Kirilenko. Rusi se bodo v tekmi za tretje mesto v nedeljo popoldne pomerili z Makedonci.

Grki popolnoma nadigrali Srbe
Košarkarji Srbije so tekmo začeli katastrofalno! V obrambi so igrali preveč statično in Grkom dopuščali preveč lahkih metov, v napadu pa so storili veliko napak, kar so varovanci Iliasa Zourosa hladnokrvno izkoristili. V prvem polčasu sta blestela Ioannis Bourousis in Nikolaos Zisis, ki sta skupaj zbrala kar 30 točk, medtem ko sta bila pri Srbih s po osmimi točkami najučinkovitejša Milan Mačvan in Marko Kešelj. Grki so dobili skok z 18:9, ob polčasu pa so vodili za 22 točk (48:26).

V nadaljevanju so Srbi pokazali zobe, dobrih osem minut pred koncem so zaostanek s košem Miloša Teodosića znižali na 10 točk (55:65) in grškega selektorja prisilili v minuto odmora. Toda težave aktualnih evropskih podprvakov so se nadaljevale, izgubljali so skok v obrambi, v napadu je bilo preveč zgrešenih lahkih metov, Grki pa so na krilih Bourousisa tekmo mirno pripeljali do konca (87:77).