Aleksa Avramović je že tako ljubljenec navijačev Partizana, zdaj pa je poskrbel za veliko evforijo med Grobarji. Foto: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanović

Na tretjem beograjskem derbiju v Evroligi je Partizan slavil drugič, prvič, ko je bil gostitelji. Že v ponedeljek se bosta velikana iz srbske prestolnice znova udarila, tokrat v ABA ligi, znova pa bo gostitelj Partizan. V Štark Areni je bilo več kot 20.000 gledalcev. Pred tekmo je parni valjak ponudil Delijam 300 vstopnic, toda privrženci rdeče-belih so jih zavrnili. Na krilih izjemnega vzdušja so varovanci Željka Obradovića odlično odprli srečanje in povedli s 17:2. Devet točk je do tedaj dosegel Frank Kaminsky.

V ponedeljek bo znova vroče v Štark Areni, ko se bosta Partizan in Crvena zvezda pomerila še v 5. krogu Lige ABA. Foto: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanović

V drugi četrtini je pobudo prevzela Zvezda in počasi začela topiti zaostanek. 10:0 je bila serija vrste Janisa Sferopulosa, ki je že po štirih dneh na klopi kluba iz Malega Kalemegdana vodil ekipo na večnem derbiju, za priključitev na -1. Razigran je bil Shabazz Napier, ki je poskrbel, da sta odšli moštvi v garderobo izenačeni (42:42). Ameriški košarkar, ki ima za sabo dolg staž tudi v NBA-ju, je na začetku drugega polčasa povedel goste v prvo vodstvo.

Z izvrstnim metom za tri je Zvezda višala prednost. Rokas Giedraitis je ob koncu tretje četrtine izza črte zadel za +12, Yago dos Santos je s trojko na začetku zadnje povišal na +13, nato pa je Partizan le strnil vrste. Toda sprva je gostujoča zasedba vedno odgovorila na znižanje zaostanka. Razpoložen je bil Joel Bolomboy in še dobre štiri minute pred koncem je bila razlika 11, nato pa je zablestel Avramović. Srbski reprezentant, ki je v podobnem slogu navduševal tudi na minulem svetovnem prvenstvu, je bil agresiven v obrambi, hkrati pa se je razigral v napadu. Dal je devet točk Partizana zapored in, ko sta do konca ostali še dve minuti, je priključil na 77:79.

V naslednjem napadu je PJ Dozier s trojko popeljal Obradovićevo vrsto v vodstvo, Avramović pa je bil pred vstopom v zadnjo četrtino izza črte natančen za 83:80. Miloš Teodosić je sicer uspešno izsiljeval osebne napake, tudi pri metu za tri, toda izkušenemu organizatorju igre se je zatresla roka. Zgrešil je tri proste mete zapored, Zach LeDay pa je s črte prostih metov potrdil domačo zmago. Avramović je bil s 14 točkami – 12 jih je dal v zadnji četrtini – prvi strelec Partizana, Bolomboy pa s 16 Zvezde, pri kateri je Mike Tobey prispeval sedem točk, ujel pa je tudi tri odbite žoge. Igral je deset minut.

Avramović odločil beograjski derbi

Real Madrid tudi po tretjem obračunu z Barco ostaja brez poraza

V drugem velikem derbiju 5. kroga je Real Madrid ugnal Barcelono, ki je klonila prvič v letošnji sezoni Evrolige, kraljevi klub pa celo ostaja neporažen v sezoni. To je bila že njegova 13. zmaga. Trikrat je na kolena spravil tudi večnega tekmeca. Katalonci so sicer v Wizink Centru odlično začeli in si v drugi četrtini priigrali 14 točk prednosti. Toda več kot petih minutah zaključka polčasa niso več dali koša, Real pa je naredil serijo 12:0.

Real Madrid je Barcelono v tej sezoni premagal v superpokalu, španskem prvenstvu in Evroligi. Foto: EPA

Na začetku drugega dela jo je podaljšal na 16:0, ko je argentinska naveza Facundo Campazzo – Gabriel Deck poskrbela za domače vodstvo z 32:30. Barca je sprva našla odgovor, zaključek tretje četrtine pa je znova pripadel gostom, ki so z delnim izidom 8:0 povedli z dvomestno prednostjo, deset pa je znašala razlika pred zadnjo četrtino. Za 14 so Madridčani povedli v 32. minuti, potem pa je Barca počasi začela topiti zaostanek. Tomaš Satoransky je s petimi točkami zapored 48 sekund pred koncem izenačil, nato pa je bil trikrat v nizu izza črte uspešen Campazzo.

Vmes je zgrešil Alex Abrines, argentinskemu reprezentantu pa se je zatresla roka pri četrtem prostem metu. Zatem je, ko je ostalo še devet sekund, Satoransky skoraj na sredini izsilil osebno napako Campazza, ker je šel ob kontaktu v met, pa je imel na voljo tri proste mete. Toda prvega je zgrešil, drugega zadel, tretjega nalašč vrgel mimo, vendar so domači košarkarji dobili skok. Deck je bil z 20 točkami prvi strelec tekme, 13 jih je pri Barci dal Willy Hernangomez.

5. krog:
PARTIZAN – CRVENA ZVEZDA
88:86 (22:13, 20:29, 11:23, 33:21)
20.039 Avramović 14, LeDay 13, Jaramaz 12, Kaminsky 11; Bolomboy 16, Napier 14, Hanga in Yago po 11 ... Tobey 7 (2/3 za dve, 1/2 za tri), 3 skoki in podaja v 10 minutah.