Akcija tekme se je odvila v tretji četrtini, ko je Nikola Radičević s podajo za alley-oop zaposlil DJ Stewarta. Foto: www.alesfevzer.com

Če so šli Ljubljančani na odmor z zgolj eno točko prednosti (47:46), pa so v drugem polčasu zaigrali kot prava ekipa, kjer so se soigralci nenehno iskali s podajami za koše. Končni seštevek asistenc je prinesel nov rekord Jadranske lige: s 37 podajami je Cedevita Olimpija kar za tri podaje popravila prejšnja rekorda Crvene zvezde (iz leta 2003) in Mege (iz leta 2021).

Simbol preporoda v drugem delu je bil Jaka Blažič, ki je tekmo končal s 17 točkami, 9 podajami in 8 skoki. Prvi strelec je bil z 20 točkami Alen Omić, več kot deset točk pa so prispevali še Dewayne Stewart (17), Justin Cobbs (15 in 8 podaj) in Zoran Dragić (11 in 6 podaj), kot podajalec se je s 6 asistencami izkazal Nikola Radičević.

Jaka Blažič je zrežiral v tretji četrtini, da je Olimpija pobegnila Mornarju. Foto: www.alesfevzer.com

Izenačen prvi polčas

Prva četrtina je prinesla obilo košev in malo obrambe. Sprva so imeli pobudo gostje, pri katerih je bil nezaustavljiv Alexandre Gavrilović, nakar so zeleno-oranžni zmaji prešli v rahlo prednost. Alen Omić je prvo četrtino končal z 10 točkami, Olimpija pa je imela kar 11 prostih metov.

Po seriji 8:0 je Olimpija povedla s 40:33, a je Mornar odgovoril s 7:0 in nato držal priključek vse do odmora, na katerega so gostitelji šli s pičlo prednostjo 47:46.

Podoba uigrane in razigrane ekipe

V nadaljevanju so se Ljubljančani razigrali, vroč je bil Jaka Blažič, ki je zadeval, delil podaje in še skakal. Manjkale niso niti privlačne poteze, kot je bil alley-oop zabijanje DJ Stewarta po podaji Nikole Radičevića.

Podaje so se kopičile, s tem pa tudi točke, Mornar pa je bil nemočen. Prednost je vztrajno rasla na 19 točk, ko so gostitelji le stopili s plina in varno pripeljali tekmo do zmagovitega konca.

Cedevita Olimpija ima tako z Zadrom kot Mego slabše medsebojno razmerje. Četrtouvrščena ekipa bo v četrtfinalu na dve zmagi igrala proti peti ekipi na lestvici in imela prednost dvorane na morebitni tretji tekmi. Foto: www.alesfevzer.com

Prepotrebna zmaga za Cedevito Olimpijo, ki je predtem v marcu izgubila vse tri tekme v regionalni ligi proti Partizanu, Budućnosti in Zadru. Zdaj so se varovanci Zorana Martića vrnili na četrto mesto, ki ga bodo branili na preostalih dveh tekmah rednega dela. Čez teden dni Olimpijo čaka slovenski derbi s Krko v Novem mestu, nakar sledi še gostovanje pri Ciboni v Zagrebu.

Šesti zaporedni poraz Krke

Ljubljančani so z zmago nad Mornarjem naredili tudi uslugo Krki. Novomeščani so gostovali pri Igokei na soočenju ekip, ki sta šli v 24. krog s črno serijo petih porazov. Prvi del je pripadel Dolenjcem s 45:39, a sledil je preobrat v tretji četrtini.

Razigrani domači strelci so odgovarjali na prebliske Krke, ki je še izenačil na 69:69 in se približala na 74:72, nakar so napake omogočile Igokei prekinitev negativnega niza in prepotrebno zmago. Novomeščani za Mornarjem zaostajajo za točko, do konca sezone pa gostijo Olimpijo in igrajo pri Boracu. Svetla točka Krke je bil Jan Špan, ki je dosegel 23 točk (trojke 4:8) in imel 10 podaj.

Dubaj in širitev na 16 ekip rešitev za Krko?

Prav v času tekme v Laktaših je v Srbiji zaokrožila informacija, ki jo je prvi objavil Sportklub, da so se klubi, sicer tudi lastniki tekmovanja, na sestanku poenotili glede bodoče strukture Lige Aba po vstopu nove ekipe iz Dubaja.

Tekmovanje bo štelo 16 klubov, kar je ključno za zadnji dve moštvi – Mornar in Krko, ki se borita za obstanek. Po novem naj bi predzadnja ekipa zadržala status v elitni ligi Aba, zadnja, ki bi morala po zdajšnjih pravilih neposredno izpasti iz tekmovanja, pa bo igrala kvalifikacije s finalistom lige Aba 2.

Prvak lige Aba 2 bo napredoval v vsakem primeru, nobena država pa ne bo smela imeti več kot šest udeležencev v elitni ligi Aba, kar pomeni, da če bosta oba finalista Aba 2 iz Srbije, bo zadnja ekipa iz elitne lige Aba igrala kvalifikacije z naslednjo ekipo, ki ni iz Srbije po rednem delu lige Aba 2.

24. krog:

CEDEVITA OLIMPIJA – MORNAR
105:89 (30:28, 17:18, 28:15, 30:28)
1700 gledalcev.

Cedevita Olimpija: Stewart 17, Radović 8, Radičević 5, Cobbs 15, Glas 5, Blažič 18, Omić 20, Dragić 11, Šaškov 6, Omić 20..

Mornar: Weathers 24, Dunn-Martin 17, Lewis 9, Luković 2, Bursać 4, Waller 5, Gavrilović 26, Vranješ 2.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

IGOKEA – KRKA
90:84 (27:21, 12:24, 28:16, 23:23)
300 gledalcev.

Igokea: Kondić 2, Bošković 11, Filipović 21, Stanković 2, Jošilo 8, Nakić 14, Milosavljević 10, Carmichael 8, Jeremić 14.

Krka: Planinić 5, Hamilton 9, Stergar 8, Bačvić 9, Cerkvenik 10, Špan 23, Škedelj 10, Radovanović 10.

Aba 2: Domžalčani končali na osmem mestu

Košarkarji Kansai Heliosa so si z dramatično zmago na zadnji tekmi rednega dela tretjič zaporedoma zagotovili sodelovanje v končnici lige Aba 2. Po trinajstih tekmah in šestih zmagah so zasedli osmo mesto in se bodo v četrtfinalu srečali z Zlatiborom ali Spartakom iz Subotice.