Američani so v velikem slogu osvojili peti naslov svetovnih prvakov. Predtem jim je to uspelo v letih 1954, 1986, 1994 in 2010. Foto: Reuters
Kyrie Irving
22-letni branilec Kyrie Irving je bil s 26 točkami (trojke 6/6) najboljši igralec tekme. Hkrati je bil razglašen tudi za najkoristnejšega (MVP) igralca turnirja. Foto: Reuters
Vladimir Štimac
Srbi se niso mogli enakovredno kosati s fizično močnejšimi Američani. Na sliki Vladimir Štimac in DeMarcus Cousins. Foto: Reuters
Miloš Teodosić
Miloš Teodosić je v enem izmed prodorov uspešno položil mimo Anthonyja Davisa. Foto: Reuters
Podelitev medalj in razglasitev najboljših

A vsaj začetek srečanja ni nakazoval takšne premoči Američanov, ki so v 5. minuti zaostajali s 7:15. To jih je očitno predramilo, saj so v dveh minutah napravili delni izid 15:0 (22:7).

Po prvi četrtini so vodili s 35:21, v nadaljevanju pa predvsem z metom za tri točke popolnoma razbili Srbe. Najvišja prednost je na začetku zadnje četrtine znašala že 40 točk (107:67). Američani so zadeli kar 15 trojk iz 30 poskusov, na drugi strani pa Srbi le 5 iz 25. ZDA so tudi premočno dobile skok - 44:32.

MVP Kyrie Irving
V idealno peterko prvenstva so bili uvrščeni najboljši strelec finala (26 točk) Kyrie Irving (tudi MVP), Miloš Teodosić, Nicolas Batum, Kenneth Faried in Pau Gasol.

Odličen začetek Srbije ...
Tekmo je s košem odprl Faried, a je takoj na drugi strani vrnil Kalinić. Malo pozneje je s prodorom Teodosić poskrbel za srbsko vodstvo. Srbija je odlično nadaljevala, po dveh zapravljenih napadih Američanov so s koši Raduljice in Bjelice v 4. minuti povedli z 10:5. Trener Krzyzewski je vzel minuto odmora, saj njegovim varovancem igra ni stekla. Po njej je Teodosić s polaganjem povišal na 12:5. Američani so bili v teh trenutkih nebogljeni. Ko je Raduljica dosegel koš in zadel še prosti met, je semafor v 5. minuti kazal 15:7.

... in brutalen odgovor Američanov
Nato pa preobrat. Američani so prestavili v najvišjo prestavo in v pičli minuti izenačili na 15:15, nato pa je Irving zadel za vodstvo s 17:15. Zgrešena zicerja Krstića, na drugi strani pa trojka, prodor Irvinga in semafor je v 8. minuti kazal 22:15 za ZDA. Američani so v dobrih dveh minutah naredili delni izid 15:0. Đorđević je vzel minuto odmora. Razpoloženi Irving je z novo trojko in njegovo že 12. točko povišal na 27:19. Ko je trojko dodal še Thompson, je bilo že +11 (30:19). A to še ni bilo vse: Gay in Irving sta zadela za 35:19. Četrtina se je končala s 35:21. Irving je dosegel 15 točk.

Ameriške trojke dotolkle Srbe
Drugo tretjino je s trojko odprl Thompson in napovedal usodo Srbov. Ti so le stežka sledili visokemu ritmu nasprotnikov. V 14. minuti je Faried v protinapadu atraktivno zabil in izsilil še prosti met za 45:26. Po zabijanju in trojki Gayja je razlika v 15. minuti prvič presegla 20 točk (50:29). Američani so odlično metali za tri - 7/11, Srbi le 1/6. ZDA niso popuščale, novi trojki Irvinga in Hardena za 56:30 sta Đorđevića prisilili k minuti odmora. Po njej je met za tri zgrešil Kalinić, ne pa tudi Curry in Harden - prednost je narasla na +30 (65:35). V končnici so Srbi nekoliko zmanjšali visok zaostanek. Prav v zadnji sekundi je Kalinić zadel trojko, šele tretjo srbsko za 67:41. Na drugi strani so jih Američani natresli 11 iz 15 poskusov. Irving z 18 in Harden s 17 točkami sta bila najboljša strelca.

Stotica padla že v 28. minuti
Drugi polčas pričakovano ni prinesel spremembo razmerja sil na igrišču. Po namerni napaki Raduljice je ta dobil še tehnično, saj je ob blokadi Cousinsa menil, da gre za prekršek. Curry je s prostih metov povišal na 75:45, po zabijanju Farieda pa je semafor kazal 77:45 (23.). Razlika se je v nadaljevanju gibala okoli 30 točk. "Noro" je zadeval Irving, ki je z dvema novima trojkama (6/6) v 26. minuti povišal na 91:59. Đorđević je vzel minuto odmora. ZDA so bile kljub visoki prednosti nenasitne. Že v 28. minuti je po košu Davisa padla "stotka" (100:65), isti igralec je malo pozneje povišal na 104:65.

Najvišja prednost +40
Na začetku zadnje četrtine je Faried zadel za +40 (107:67). Čeprav je bil zmagovalec že davno odločen, razigrani Američani niso veliko popuščali. V 35. minuti sta Teodosić (podajalec) in Kalinić (zabijalec) poskrbela za "alley oop", ki je na noge dvignil sicer bolj mlačno občinstvo na tribunah. Malo pozneje sta podobno akcijo izvedla tudi Jović in Štimac, a to je bilo zgolj za nekoliko boljši umetniški vtis ...