Veselje nogometašev (in navijačev) Manchester Cityja ob zadetku Kevina De Bruyneja v 7. minuti obračuna. Foto: Reuters

Le za vzorec je tistih, ki so pred začetkom sezone napovedali, da bo ob koncu aprila Arsenal na vrhu premierligaške lestvice. A to se je zgodilo in v sredo je topničarje čakala ena najpomembnejših tekem v zadnjih nekaj letih. A kaj, ko so na njej prikazali eno najslabših letošnjih predstav, morda celo najslabšo.

Po drugem medsebojnem prvenstvenem obračunu v letošnji sezoni zdaj le še dve točki ločita Arsenal in Manchester City na prvenstveni lestvici. Res pa je, da je angleški prvak za nameček odigral dve tekmi manj, zaradi česar je glede na njegove silovite zaključke sezon iz zadnjih let le še vprašanje časa, kdaj bo znova zavzel vrh.

Derbi na Etihadu bi lahko opisali kot igro mačke z mišjo. City je bil preprosto za razred boljši, gostitelji ničesar niso prepuščali naključju, svojo nalogo na zelenici so opravili z odliko, še enkrat so dokazali, da so bržčas daleč najboljša ekipa na Otoku.

In mož, ki je ukradel vso pozornost? Kevin De Bruyne. Dvakratni najboljši nogometaš Premier lige (2020 in 2022) se je prav tolikokrat izkazal z zadetkom, bil pa je tudi podajalec ob drugem Cityjevem golu, ki ga je zadel Jack Stones.

Kevin De Bruyne je bil junak derbija 33. kroga na Etihadu. Foto: Reuters

De Bruyne za sanjski začetek Cityja
Gostitelji so srečanje začeli odlično, povedli so že v 7. minuti, ko je v polno zadel Kevin De Bruyne. Zaposlil ga je Erling Haaland, ki je bil pod pritiskom Roba Holdinga, belgijski zvezdnik pa je nato prodrl po sredini in z nizkim strelom z razdalje v desni spodnji kot premagal nemočnega Aarona Ramsdala. Bilo je 1:0.

Erling Haaland je bil vseskozi trn v peti Arsenalovih branilcev, ki izjemnega norveškega napadalca niso znali ukrotiti. Foto: Reuters

Haaland nenehno gnjavil obrambo topničarjev
Arsenal je bil v prvem polčasu povsem nadigran, Pep Guardiola je svoje varovance dobro pripravil na obračun z Londončani, ves čas so mirno nadzirali potek tekme, nasprotnika so vabili na svojo polovico in ga nato lomili z dolgimi podajami v napad, še najbolj pa sta bila dejavna prav De Bruyne in Haaland, ki sta gostujočim branilcem povzročala nemalo preglavic. Haaland je zapravil kopico priložnosti, najprej po slabe pol ure igre, ko je sprožil nizko v levo stran gola, a mu je veselje preprečil Ramsdale. Že nekaj trenutkov pozneje je poskušal mrežo zatresti v isto smer in je tudi tokrat ogrel dlani opreznega čuvaja mreže gostov. V 36. minuti se mu je ponudila še ena izjemna priložnost, ko je navdušil z lepim samostojnim prodorom, malce manj s strelom, s katerim je žogo poslal mimo leve vratnice.

Jack Stones je po Debruynejevem predložku iz prostega strela z glavo zadel tik pred odmorom. Zadetek je bil sprva razveljavljen zaradi domnevnega prepovedanega položaja, a si je glavni sodnik Michael Oliver premislil po ogledu posnetka VAR. Foto: Reuters

Stones zadel za 2:0
In ko je že kazalo, da se bo Arsenal na odmor vendarle izvlekel z zgolj minimalnim zaostankom, je za nov val navdušenja na tribunah Etihada poskrbel John Stones, ki je zadel iz prekinitve z glavo po predložku De Bruyneja s prostega strela. Zadetek je bil sprva razveljavljen zaradi domnevnega prepovedanega položaja, a si je glavni sodnik Michael Oliver po ogledu posnetka VAR premislil. Rezultat je bil 2:0. Arsenal se je znašel v nezavidljivem položaju, Arteta je moral med odmorom skovati precej boljšo taktiko, predvsem pa ugotoviti, na kakšen način lahko Bukayo Saka in Gabriel Martinelli, ki sta vso sezono terorizirala bočne branilce, prideta bolj do izraza.

Takole je De Bruyne na uvodu drugega polčasa zadel za 3:0. Na vrata Arsenala je sprožil štirikrat, bil je polovično uspešen, hkrati je bil tudi najbolje ocenjeni posameznik Manchester Cityja. V 80. minuti je ob stoječih ovacijah na zelenici prepustil svoje mesto mlademu argentinskemu napadalcu (in svetovnemu prvaku) Julianu Alvarezu. Foto: Reuters

De Bruyne še drugič med strelci
Drugi polčas, nadaljevanje prevlade angleških prvakov, ki so v 54. minuti povedli že s 3:0. Le hip zatem, ko je novo priložnost zapravil Haaland s strelom po sredini gola, se je De Bruyne med strelce vpisal še drugič. 31-letnik iz Genta je po lepi podaji žogo v mrežo poslal ob desni vratnici. Raven igre je nato malce padla, gostitelji so bili več kot zadovoljni z izidom, mirno so se lahko na trenutke tudi odločili na branjenje izida, dogajanje na zelenici so imeli ves čas pod nadzorom.

Holding znižal zaostanek, Haaland odgovoril
Skoraj ves čas – v 86. minuti je namreč častni zadetek za Londončane dosegel Holding, ki je zadel ob desni vratnici, to pa je bilo z njihove strani tudi vse. Zadnjo besedo je vseeno imel Haaland, ki mu je tik pred iztekom sodnikovega dodatka uspelo vendarle zatresti mrežo: po lepi akciji rezervista Phila Fodna se je dobro znašel v kazenskem prostoru in matiral Ramsdala za končnih 4:1. Upanje Arsenala, da bi po letu 2004 spet dvignil angleško krono, postaja vse manjše in manjše.

Frank Lampard se je vrnil na klop Chelseaja, da bi ga rešil iz krize, a pod njegovim vodstvom (in novim porazom, tokrat proti Brentfordu) se je ta še poglobila. Foto: Reuters
Liverpool je zmagal v gosteh pri West Hamu, zmagoviti zadetek je s krasnim strelom z glavo dosegel Joel Matip. Foto: Reuters