Francoski selektor Domenech je pokal lahko ošinil le s pogledom. Foto: Reuters
Zinedine Zidane
Zidane je moral v 109. minuti predčasno pod prho. Foto: EPA
Zizou je takole neslavno končal svojo kariero. Foto: EPA
Gigi Buffon in Zinedine Zidane
Buffon je v 104. minuti Zidanu takole ubranil najlepšo priložnost na tekmi. Foto: Reuters

Velika napaka Elizonda
Berlinski finale se je sicer začel šokantno za Italijane, saj je Zidane že v 7. minuti z bele točko mojstrsko premagal Gianluigija Buffona. Gol je bil darilo sodnika Horacia Elizonda, ki je ocenil, da je Marco Materazzi zrušil Florenta Maloudo, čeprav je televizijski posnetek pokazal, da dotika ni bilo ...

Materazzi se je "odkupil" že v 19. minuti, ko je z nebeškim skokom podajo Andrea Pirla s kota pospravil v mrežo. Prenizek je bil tudi Patrick Vieira. V 1. polčasu so bili Italijani boljši nasprotnik. V 36. minuti je Fabiena Bartheza po strelu Luce Tonija rešila prečka. V nadaljevanju pa so Francozi pokazali popolnoma drug obraz. Nevarne akcije so se vrstile, manjkala je le pika na i.

Materazzi sprovociral Zidana
Enaka slika je bila tudi v podaljšku, ko sta izjemni priložnosti zamudila Franck Ribery in Zidane. Prav Zidane pa je v 109. minuti svoje zadnje tekme napravil veliko neumnost. Po verbalnem dvoboju z Materazzijem je izgubil živce in branilca z glavo udaril v prsi. Sodnik Elizondo mu je po posvetovanju s pomočnikom pokazal rdeč karton. Zasluženo! Namesto pravljičnega konca kariere se je tako veliki "Zizou" poslovil z blamažo, ki ga bo kot senca spremljala vse življenje.

Vse se vrača, vse se plača ...
Italija je po letih 1934, 1938 in 1982 znova na vrhu. Do zdaj so bile na SP-jih vselej (1990, 1994 in 1998) enajstmetrovke usodne. Pred 8 leti so četrtfinalno loterijo na domačem prvenstvu proti Italijanom dobili prav Francozi. Tokrat se je obrnilo. Hkrati so se Italijani maščevali za poraz v finalu evropskega prvenstva leta 2000. Takrat je bil junak Trezeguet, ki je bil v berlinskem večeru velik osmoljenec. Zares presenetljiva so pota usode ...

Azzurri so leta 1982 slavili po škandalu v domačem prvenstvu. Letos se je zgodba ponovila. Zaradi vpletenost v podkupovalni škandal grozi Juventusu, Milanu, Laziu in Fiorentini izpad v 2. in celo 3. ligo. Lippijeva "squadra" je igrala pod velikim pritiskom, ki pa ga je vzdržala in veličastno obrnila v svoj prid.

Konec podaljška:
Odločale bodo enajstmetrovke. Tudi v podaljšku so bili galski petelini boljši, čeprav so imeli dobrih deset minut zaradi nespametnega prekrška Zidana igralca manj.
--------------------------------------------------------------
112.
Malouda porumeni zaradi ugovarjanja.
109. Zidane z glavo udari Materazzija v prsi. Italijanski branilec ga je očitno zelo sprovociral. Elizondo mu upravičeno pokaže rdeči karton.
107. Wiltord kot zadnja menjava pride v igro namesto Henryja.
104. Sagnol poda v kazenski prostor, kjer Zidane z glavo strelja z 10 metrov, Buffon pa z neverjetno parado odbije žogo čez prečko.
99. Domenech v igro pošlje Trezegueta, na klop pa se seli neutrudni tekač Ribery.
99. Ribery po prodoru Maloudaja strelja z 11 metrov za las mimo leve vratnice Buffona.
Konec rednega dela:
Na vrsti je podaljšek. Francozi so v bili 2. delu nevarnejši nasprotnik, a manjkal je odločilni udarec. Domenech ima na voljo še dve menjavi, medtem ko je Lippi vse že izkoristil.
86. Lippi povleče še zadnjo menjavo: Del Piero namesto Camoranesija.
84. Še en prodor Henryja, a manjka zaključek.
76. Pirlo s prostega strela z okoli 30 metrov meri kakšen meter mimo desne Barthezove vratnice.
76. Diarra v zračnem dvoboju napravi prekršek nad Tonijem.
55.-70. Trikolori so boljši nasprotnik, azzurri pa nikakor ne najdejo ritma iz 1. polčasa.
63.
Izjemna priložnost se ponudi Henryju, vendar Buffon z izjemno parado ubrani strel.
62. Toni zatrese mrežo, a iz nedovoljenega položaja.
61.
... Nerazpoloženega Tottija pa De Rossi, ki zaigra prvič po rdečem kartonu na tekmi z ZDA.
61. Perroto zamenja Iaquinta ...
56.
Vieira mora zaradi poškodbe stegenske mišice iz igre. Zamenja ga Diarra.
46.-55.
Francozi kažejo povsem drug obraz kot v 1. polčasu. Akcije pred italijanskimi vrati se vrstijo. Malouda po levi prodre v kazenski prostor, a nato poda Riberyju za hrbet.
50. Henry "slalomira" skozi italijansko obrambo, poda v sredino, kjer pred Maloudo izbije Zambrotta.
46. Henry bliskovito prodre v kazenski prostor Italije, a slabo konča.
----------------------------------------------------------------
Polčas:
Nervozna tekma, v kateri so Italijani do zdaj pokazali več. Dobili so dvoboj na sredini igrišča, kjer Zidane ob čuvaju Gattusu ni prišel do izraza. Statistika: posest žoge 55:45, streli v okvir vrat 2:1 - oboje v korist Italije.
36. Toni po kotu Pirla strese prečko. Predtem je strel Tonija z nekaj metrov blokiral Thuram.
20.-30. Po furioznem začetku se igra umiri. Rahlo pobudo imajo Italijani.
19. Pirlo s kota poda v kazenski prostor, kjer Materazzi preskoči Vieiro in z glavo premaga Bartheza. Materazzi se je tako "odkupil" za (nebostoječi) prekršek, po katerem je Zidane povedel trikolore v vodstvo.
11. Grob prekršek Sagnola nad Grossom.
7. Zidane mojstrsko izvede strel z bele točke. Buffona pošlje v levo, žogo pa od prečke za golovo črto. "Zizou" se je po številu golov v finalih (3) izenačil z Geoffom Hurstom, Pelejem in Vavo.
6. Malouda prodre v kazenski prostor, kjer pade zaradi domnevnega prekrška Materazzija. Posnetek pokaže, da dotika italijanskega branilca ni bilo, sodnik Elizondo pa kljub temu pokaže na enajstmetrovko.
5. Zambrotta pred francoskim kazenskim prostorom grobo pokosi Vieiro.
1. Henry po trku s Cannavarom na sredini igrišča obleži na tleh. Potrebna je zdravniška pomoč.
1.
S sredine so začeli Italijani.

BERLIN, finale
ITALIJA 6 - 4 Francija Materazzi 19. Zidane 7./11-m --------------------------------------- Buffon Barthez Zambrotta Sagnol Materazzi Thuram Cannavaro Gallas Grosso Abidal Perrotta * Vieira * Pirlo Makelele Gattuso Ribery ** Camoranesi *** Zidane 109. Totti ** Malouda Toni Henry *** --------------------------------------- * 61./Iaquinta * 56./ Diarra ** 61./De Rossi ** 99./Trezeguet *** 86./Del Piero *** 107./Wiltord Sodnik: Horacio ELIZONDO (Argentina)

Statistika: Streli proti golu 5:13 Streli v okvir vrat 3:5 Prekrški 17:24 Koti 5:7 Prepovedani položaji 4:2 Posest žoge 55:45 % Igralec tekme: Andrea Pirlo

La Gazzetta dello Sport je italijanskim nogometašem za nastop na SP-ju podelila naslednje ocene: 10 - Cannavaro 9 - Buffon, Zambrotta, Grosso, Pirlo, Gattuso 8 - Materazzi, Perrotta, Totti, Toni, Gilardino, Peruzzi, Amelia 7 - Nesta, Camoranesi, Iaquinta, Bar- zagli, De Rossi (za grob prekršek proti ZDA si je prislužil tudi 4) 6,5- Del Piero, Inzaghi 6 - Barone, Zaccardo, Oddo