Nogometašica Barcelone Salma Paralluelo je odločila četrtfinalni obračun z Nizozemsko. Foto: Reuters

Za polfinalno vstopnico so se morale Španke sicer pošteno potruditi. Čeprav so mrežo zatresle že v prvem polčasu, je bil zadetek Jenifer Hermoso razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. Rezultat se je vendarle spremenil v 81. minuti, ko je z bele točke natančno merila Mariona Caldentey.

Takole je Stefanie van der Gragt zakrivila najstrožjo kazen, po kateri so Španke povedle z 1:0. V sodnikovem dodatku se je nato odkupila z izenačujočim zadetkom, a je s soigralkami po tekmi vseeno zelenico zapustila sklonjene glave. Foto: Reuters

Najstrožjo kazen je zakrivila Stefanie van der Gragt, ki je ob predložku v kazenski prostor sicer stala zunaj šestnajsterca, a jo je žoga zadela v roko, ki je bila že znotraj kazenskega prostora. Caldentey je vratarko Daphne van Domselaar premagala z natančnim strelom, žogo je od leve vratnice poslala v mrežo za 1:0.

V sodničinem dodatku je podaljšek vendarle izsilila Van der Gragt. V hitri akciji je z diagonalnim strelom s kakšnih 14 metrov matirala vratarko Catalino Coll in zatresla malo mrežico za 1:1.

A zadnjo besedo so kljub vsemu imele Španke: v 111. minuti. Le nekaj trenutkov za tem, ko je na drugi strani igrišča iz neposredne bližine žogo čez gol poslala Lineth Beerensteyn, je tekmo odločila najstnica Salma Paralluelo. Ta se je s preigravanjem lepo otresla rezervistke Aniek Nouwen in z natančnim strelom – žoga se je v mrežo odbila od desne vratnice – svoji reprezentanci izborila mesto v polfinalu.

Švedinje so se prek Japonk uvrstile v polfinale. Foto: Reuters

Ilestedt iz bližine zadela pod prečko
Švedinje so v prvem polčasu upravičile vlogo favoritinj, bile so boljše nasprotnice, Japonke so se večji del polčasa branile, zadetek pa prejele po dobre pol ure igre, ko je v njihovem šestnajstercu zavladal kaos. Po seriji odbitih žog je okroglo usnje iz neposredne bližine pod prečko vendarle spravila Amanda Ilestedt. To je bil njen četrti zadetek na zaključnem turnirju tam spodaj in prvi, ki ga ni dosegla z glavo. Ob koncu 42. minute je zadišalo po novem švedskem zadetku, a je ostalo pri 1:0: vratarka Ajaka Jamašita je v levo vratnico odbila poskus Kosovaree Asllani z roba kazenskega prostora.

Za enega izmed vrhuncev tekme je poskrbela švedska vratarka Zecira Musovic, ki je v prečko odbila poskus s prostega strela Aobi Fudžino. Žoga se je nato odbila na golovo črto, le nekaj centimetrov je manjkalo do zadetka Japonk, ki so bile v zaključku tekme zelo nevarne, a je ostalo pri minimalni zmagi Skandinavk. Foto: Reuters

Že na uvodu nadaljevanja je Švedska povedla z 2:0. V kazenskem prostoru je z roko igrala Fuka Nagano, po ogledu počasnega posnetka je glavna sodnica Esther Staubli pokazala na belo točko, s katere je Filippa Angeldal vratarko poslala v napačno smer za 2:0.

Hajaši prepolovila zaostanek po zgrešeni 11-m Ueki
Po dvojnem vodstvu so se Švedinje malce umaknile nazaj, 'zaspale', Japonke pa so bile vse odločnejše v napadu. V 74. minuti so si priigrale 11-metrovko, a jo je zapravila Riko Ueki, ki je sprožila silovito, a žogo poslala v prečko. Vseeno je uspela prednost nasprotnic dobrih deset minut pozneje prepoloviti Honoka Hajaši, ki je iz bližine premagala nemočno vratarko Zeciro Musovic. Do konca srečanja - to je bilo podaljšano za deset minut - so Japonke iskale izenačujoči zadetek, a jim je zmanjkalo časa.

Japonke so bile zadnja reprezentanca, ki je osvojila naslov svetovnih prvakinj. Za mesto v velikem finalu se bosta torej pomerili Španija in Švedska, tekma je na sporedu v torek v Aucklandu.