Jude Bellingham je s 17. prvenstvenim golom popeljal Real Madrid na prag 36. naslova španskih prvakov. Angleški zvezdnik se sočasno spogleduje s strelsko krono, saj za vodilnim strelcem La lige Artemom Dovbikom iz Girone zaostaja zgolj za en gol. Foto: Reuters

11 točk prednosti šest krogov pred koncem sezone 2023/24. Teoretično je vse mogoče, a realno je naslov oddan Madridu, ki je v letošnji sezoni dobil prav vse tri velike derbije – el clasice. Kraljevi klub je z 2:1 dobil ligaški obračun v Barceloni, v januarskem finalu superpokala pa je bil boljši s kar 4:1, zdaj pa je prvenstveni derbi doma po preobratu dobil s 3:2.

Hitro vodstvo Barce izničila sporna 11-m

Takole je Danec Andreas Christensen zabil prvi prvenstveni gol za vodstvo Barce z 1:0. 28-letni steber obrambe bo resna grožnja tudi za Slovenijo na uvodnem soočenju Eura 2024 z Dansko v Stuttgartu čez slaba dva meseca. Foto: Reuters

Barcelona je hitro poskrbela za razburljiv derbi. V 6. minuti so gostje povedli po akciji iz kota. Z desne strani je podal Raphinha, predložek pa je preletel vse branilce, vratar Lunin je zletel v prazno, Kroos pa je bil prenizek, da bi oviral skok Andreasa Christensena, ki je z glavo ustrelil za 1:0.

Gostitelji so sprožili ofenzivo za čimprejšnje izenačenje, kar jim je uspelo po dobre četrt ure. Lucas Vazquez je prodiral v kazenskem prostoru, mladi Pau Cubarsi pa je iztegnil nogo in ob njej se je 32-letni Španec spotaknil. Dosojena je bila sporna najstrožja kazen, ki jo je VAR potrdil, v 1:1 pa jo je pretvoril Vinicius Junior. Že četrti gol Brazilca proti Barceloni v letošnji sezoni in hkrati 13. gol v letošnji La ligi, s čimer je Vinicius ujel Lewandowskega in Griezmanna.

Ali je žoga prečkala črto?

Po kotu gostov je spretno s peto udaril Lamine Yamal in žoga je šla v gol, kjer pa jo je Lunin izbil. Vprašanje: ali je žoga v celoti že prečkala golovo črto, je pošteno zaposlilo VAR, a brez jasnega posnetka gol ni bil priznan.

23-letni Vinicius Junior je na 32 tekmah v vseh tekmovanjih zabil 19 golov, ob tem je podelil še enajst podaj za zadetke. Foto: Reuters

Drugo vodstvo gostov še krajšega daha

Po seriji zapravljenih priložnosti na obeh straneh je v 69. minuti Barcelona s hitrim prenosom žoge v napad prebila domačo obrambo. Rezervist Ferran Torres je na drugi strani našel Yamala, čigar predložek se je spremenil v strel, ki ga je Lunin še ubranil, a odbitek je Fermin Lopez spremenil v gol za 2:1.

Vendar prednost Kataloncev ni zdržala petih minut. Po levem krilu je prodrl Vinicius, ki je s hitro žogo na drugi vratnici našel samega Vazqueza, ta je silovito zabil za izenačenje na 2:2.

Bellingham udaril v sodnikovem dodatku

Real premagal Barcelono in vodi za 11 točk

V odprti igri, kjer je za Barcelono štela samo zmaga, je do izredne priložnosti iz protinapada prišel Vinicius, a se je z obrambo proslavil gostujoči vratar/kapetan Marc Andre ter Stegen.

Vseeno se je na koncu smejalo Madridčanom, po golu Juda Bellinghama v 91. minuti. Brahim Diaz je napadal, na desni strani je zaposlil Vazqueza, ki je s podajo na drugo stran našel Angleža, ta je pod prečko zabil za 3:2 in najslajšo domačo zmago sezone.

Za španskima velikanoma je naporen teden z različnim razpletom v Ligi prvakov. Zmagoviti dnevi madridskega Reala, ki je po izvajanju 11-m v gosteh izločil evropskega prvaka Manchester City. Na drugi strani je Barcelona doma proti PSG-ju zapravila prednost iz Pariza in zdaj prejela še zaušnico v Madridu.

Šest krogov pred koncem španskega prvenstva vodi Real Madrid z 11 točkami prednosti pred Barcelono. Foto: Reuters

Poraz Atletica pri Alavesu

Atletico Jana Oblaka je po izpadu iz Lige prvakov prejel novo zaušnico. Rdeče-beli Madridčani so gostovali pri Alavesu, ki je prekinil niz treh porazov. Po četrt ure je zadel Carlos Benavidez, ob izteku tekme pa je v sodnikovem dodatku končni izid postavil Luis Rioja. Oblak je sicer tekmo končal zgolj z eno obrambo.