Najboljša obramba si zasluži tudi najboljšo fotografijo - tako je leteči Handanović v sončnem Bergamu preprečil poraz Interja. Foto: EPA
Samir Handanović (Inter)
"Handa" je po novoletnem premoru tudi uradno podpisal podaljšanje pogodbe z Interjem in nato bil na vseh treh tekmah najboljši posameznik, kar pa ni ravno spodbudno znamenje, da bi se lahko slovenski vratar dokopal do prve članske lovorike. Foto: EPA
Miguel Angel Moya in Jan Oblak (Atletico Madrid)
Oblak četrtič zapored ni prejel gola in je skupno nepremagan 364 minut, v španskem pokalu pa je mesto prepustil Miguelu Angelu Moyaju, tako da bo Škofjeločan spočit za nedeljski dvoboj s Sevillo, 30. januarja pa "atlete" čaka veliko gostovanje pri Barceloni. Foto: EPA

Če bi Fifa/France Football razmislila in dodala priljubljenemu izboru za najboljši gol leta (nagrado puskas) z najobrambo leta, bi zdaj že imeli favorita za najboljšo parado leta 2016 v izvedbi Samirja Handanovića.

Rešitelj in prvi vratar Serie A
Na tekmi Atalanta - Inter (1:1) mu je v 59. minuti uspel čudež, ko je s pantersko obrambo z nogo ustavil strel Luce Cigarinija iz neposredne bližine. Najbrž ena najbolj spektakularnih obramb v Handanovićevi karieri. "Rešitelj Interjevega projekta scudetto," so zapisali pri Gazzetti dello Sport, hvalnic na račun Hande pa v Italiji zlepa ni zmanjkalo. Gazzetta je Handanoviću prisodilo visoko oceno 8 in je s povprečjem 6,60 po 20 odigranih krogih Serie A razred zase med vratarji v najboljši italijanski ligi.

"Moje delo je branjenje," je značilno Handanović zavrnil hvalo za potezo tekme. "Vedeli smo, da bo težka tekma, bili so zelo trdi in tudi umazani. V Bergamu je vsem zelo težko zmagati. Osvojili smo pomembno točko in nismo izgubili," je bil s točko proti moštvu Edyja Reje zadovoljen 31-letni Ljubljančan, ki ga je matiral le soigralec Jeison Murillo z nespretnim posredovanjem.

Najboljši odstotek obramb v Evropi
Zdaj reprezentančno upokojeni slovenski vratar je bil sicer že tretjo tekmo zapored najboljši posameznik Interja, kar sicer govori o resnih težavah črno-modrih, ki so v tem času zapravili vodstvo in na hitro zaostali za Napolijem za 4 točke.

Handanović je proti Atalanti sicer zbral pet obramb, od tega še dve izjemni po strelih Gaetana Monachella, tako da 31-letni Ljubljančan ostaja najboljši vratar najmočnejših evropskih lig po odstotku obramb, saj je ubranil 74 od 87 strelov v okvir vrat oz. 85,06 odstotka (vir Opta/WhoScored).

Oblak 8-krat nepremagan na zadnjih desetih tekmah
Najbližje mu je sicer naslednik v vlogi slovenske številke ena Jan Oblak, ki je medtem v nedeljo znova zaklenil vrata Atletica in tako s 13 nedotaknjenimi mrežami v ligaški sezoni sam prevzel vodstvo po tem kriteriju v najmočnejših evropskih ligah. Oblak je vse tri obrambe proti Las Palmasu zbral v prvem polčasu, ko je tudi preprečil, da bi Kanarci prevzeli pobudo proti Atleticu, ki je na koncu s 3:0 ohranil vodstvo v La Ligi.

Oblak je na zadnjih 10 tekmah španskega prvenstva kar osemkrat ostal nepremagan, s 43 obrambami od 51 strelov pa je odstotek obramb dvignil na 84,31 odstotka in tako prehitel Kevina Trappa iz PSG-ja (48/57 oz. 84,21%). Ravno Trapp in Handanović pa sta z 12 nedotaknjenimi mrežami prva izzivalca Oblaka v boju, za kar bi Nemci rekli "beli suknjič". Beli suknjič je sicer uradna nagrada, ki jo v Nemčiji od sezone 2007/08 podeljujejo vratarjem, ki zberejo največ tekem brez prejetega gola. Kar petkrat se je v belo oblekel Manuel Neuer, ki tudi zasledovalec vodilne evropske trojice z 11 nedotaknjenimi mrežami.

Igralec meseca, kar ni uspelo niti Courtoisu
Sam Jan Oblak je medtem že spisal interno klubsko zgodovino - navijači so ga izbrali za najboljšega igralca Atletica v decembru, pri čemer je postal sploh prvi vratar s tem priznanjem. "Nisem vedel, da je prvič, da je vratar prejel to nagrado, zato sem vesel zanjo. A to ni najpomembnejše, največ šteje, da smo v formi in vodimo ter upam, da bomo nadaljevali tako," je ob priznanju, ki je ušlo tudi Thibautu Courtoisu, povedal trenutno tudi statistično prvi (ali drugi?) vratar Evrope.

Obramba leta, vredna desetkratnega ogleda

Handanovićeva predstava v Bergamu

Oblak v prvem polčasu ustavil Las Palmas

Skubic takoj po prestopu že zablestel s podajo

Nejc Skubic
je že dan po prestopu iz Domžal v Konyaspor debitiral v turškem nogometu. Kot razervist je dobil nekaj minut na pokalni tekmi s tretjeligašem Inegolsporjem (2:0), pri čemer je bil 26-letni Ljubljančan prejel rumeni karton. V soboto je bil desni bočni branilec že v prvi postavi na ligaškem gostovanju pri Akhisar Belediyesporju (2:0) in že vidni udeleženec tekme. V 29. minuti je tako izvedel met iz avta, nato prodrl ob črti golavta, sprejel žogo in podal za končnih 2:0.

Vučkić končno spet zaigral in prvič zadel za Wigan

Haris Vučkić letos igra za Wigan v tretji angleški ligi, kjer pa je zbral le dva nastopa ligaška sredi septembra lani, nato pa bil večino časa poškodovan ali na tribuni, zaigral je še na dveh pokalnih tekmah in eni mladinski. V torek pa je ob ostrem ritmu le dočakal mesto v prvi postavi in prispeval svoj delež k razburljivi tekmi Wigan - Sheffield United (3:3). V 43. minuti je po podaji z leve strani z glavo dosegel prvi gol v dresu Wigana, igro je zapustil pri vodstvu 2:0, domačini so povedli celo s 3:0, a na koncu osvojili le točko. V soboto je bil 23-letni Ljubljančan znova v prvi postavi Wigana proti Chesterfieldu (3:1), kar potrjuje, da je Vučkić končno spet zdrav in nared za redno igranje. Nekdanji prvoligaš in evropski nasprotnik Maribora sicer zaseda 5. mesto v League One.

Zmagoviti prvenec Valenčiča v 4. angleški ligi

Na Otoku igra tudi nekdanji krilni napadalec Olimpije Filip Valenčič. V soboto je 24-letni Medvodčan po pol letnem premoru končno spet zaigral za Notts County v angleški četrti ligi, prvič v začetni postavi. Poteza je bil zadetek v polno, saj je Valenčič v 63. minuti tekme Crawley Town - Notts County z izjemnim volejem neubranljivo zadel desni zgornji kot. Izjemen zmagoviti prvenec, ki bo Valenčiču zagotovo prinesel več igralnega časa v najstarajšem profesionalnem klubu na svetu. Klub ustanovljen davnega leta 1862 sicer zaseda šele 16. mesto v League Two.

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za Ukrajino (24)
Ime, PriimekKlub (država)TekmaIgralni čas (x,y)Opombe
VRATARJI (3)
* Samir HandanovićInternazionale (ITA)Atalanta - Inter 1:1vso tekmo (7,7)

BRANILCI (8)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA)Genoa - Palermo 4:065' (1:0)v 65', v 22' = 1. rdeči in 3. rumeni karton, 2. najslabša ocena
* Mišo BrečkoNürnberg (NEM II)* zimski premor *-3. mesto v 2. Bundesligi
Boštjan Cesar (c)Chievo (ITA)Chievo - Empoli 1:1vso tekmo (6,4)

Crotone - Cagliari 3:1

77' (3:1)v 77', v 11' = 1. in 2. rumeni karton sezone za izključitev

Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Empoli 1:1

42' (1:0) (6,4)

najnižja ocena Chieva, v 11' = 3. karton, 2 strela, menjava zaradi poškodbe
Josip IličićFiorentina (ITA)Milan - Fiorentina 2:083' (1:0) (6,4)

na klopi; strel, 2 skoka, 2 preigravanji, posredovanje
Jasmin KurtićAtalanta (ITA)Atalanta - Inter 1:183' (1:1) (6,1)

zunaj postave; 5 obramb, pobrana žoga
Denis PetrićAngers (FRA)Angers - Caen 2:0/zunaj postave - prestopil iz Troyesa v Angers
Akhisarspor - Konya. 0:2
65' (2:0);
vso tekmo (7,9)
debi, v 84'; podaja v 29' za 0:2 = podaja ob ligaškem debiju, druga ocena tekme
Aljaž StrunaPalermo (ITA)Genoa - Palermo 4:0/poškodovan (mišica)

VEZISTI

Domen ČrnigojLugano (ŠVI)* zimski premor *-8. mesto v Super League
Nik OmladičEintracht Braunschweig (NEM II)* zimski premor *-5. mesto v 2. Bundesligi
Denis PopovićWisla Krakow (POL)* zimski premor *-13. mesto v Ekstraklasi
Dalibor StevanovićMordovia Saransk (RUS)* zimski premor *-16. (zadnje) mesto v Premier ligi
Saša A. ŽivecPiast Gliwice (POL)* zimski premor *-1. mesto v Ekstraklasi
NAPADALCI
Džengis ČavuševićSt. Gallen (ŠVI)* zimski premor *-5. mesto v Super League
Etien VelikonjaLierse (BEL II)Union - Lierse -:--prestavljena tekma
Tim MatavžAugsburg (NEM)

-12. mesto v 1. Bundesligi
Andraž ŠporarBasel (ŠVI)* zimski premor *-prestopil iz Olimpije v Basel (1. mesto Super League)

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.
Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.