Jasmin Handanović, ki je pred letošnjo sezono okrepil Maribor, je nekajkrat imenitno posredoval in je med najzaslužnejšimi za uvrstitev Maribora v Evropsko ligo. Foto: Reuters
Ally McCoist
Trener Rangersov Ally McCoist je norel ob igrišču in zaman čakal na vodstvo 2:1, kar bi pomenilo podaljšek. Foto: Reuters
Juan Ortiz
Juan Ortiz je v 7. minuti padel v kazenskem prostoru in zahteval enajstmetrovko, toda v resnici bi moral dobiti karton, saj je simuliral prekršek. Foto: Reuters

Za Maribor, ki si je pred točno 12 leti priigral nastop v Ligi prvakov, je zadel Dalibor Volaš v 55. minuti, Rangersi pa so izenačili 20 minut pozneje. V napetih zadnjih minutah je obramba ohranila mirne živce, izkazal se je tudi vratar Jasmin Handanović. Žreb skupin bo v petek ob 13. uri v Monaku.

Rangersi poskušali z dolgimi podajami
Maribor je šel v bitko brez dveh udarnih adutov, poškodovanega Etiena Velikonje in kapetana Marcosa Tavaresa, ki je pomagal le v zadnjih minutah. V prvem polčasu ni bilo zadetkov. Že v sedmi minuti je Juan Ortiz zahteval enajstmetrovko, s simuliranjem pa ni pretental makedonskega sodnika. V naslednji minuti je Maribor izpeljal obetaven napad, vendar Berić ni dobil natančne žoge.

Škotski prvaki so prevladovali in poskušali s tipično otoško igro streti vijoličaste. Pred gol Handanovića je po zraku priletelo veliko žog, z glavo sta bila nevarna Nikica Jelavić in Edu. Toda najlepša akcija je potekala po tleh - tik pred odmorom je razpoloženi Kyle Lafferty v kazenskem prostoru prejel uporabno žogo in ustrelil proti golu, izkazal pa se je rezervni vratar slovenske reprezentance.

Mertelj pripravil zadetek
Maribor ni imel igre, imel pa je ugoden izid, saj je prvo tekmo pred tednom dni dobil z 2:1. Rangersi so še bolj pritisnili, največjo grožnjo je še naprej predstavljal Lafferty. V 53. minuti je bil pritisk posebej izrazit, Lafferty pa se v kazenskem prostoru ni dobro znašel. Ko je Ibrox Park pričakoval zadetek v mariborski mreži, ga je šokirala akcija Aleša Mertlja. Potegnil je proti golu Rangersov, našel Volaša, ki je z 12 metrov streljal v desni kot Allana McGregorja.

Maribor se je po zadetku še bolj pomaknil na svojo polovico. V 69. minuti je Aleksandra Rajčevića v kazenskem prostoru žoga zadela v roko, a sodnik je pokazal na kot, ne na belo točko. V 75. minuti je mariborska obramba klonila. Po strelu s kota se je dobro znašel Carlos Botanegra in zadel po obratu.

Laferrty ni in ni mogel zadeti
Gol je še podžgal Rangerse in v 78. minuti je prišla akcija, ko so navijači Maribora ostali brez sape. Laferrty je idealno podal severnoirskemu reprezentantu Healyju, ki se je znašel na "klepetu" s Handanovićem, vendar z osmih metrov le zadel mariborskega vratarja v nogo. Še bolj napete so bile zadnje minute, zlasti petminutni sodnikov podaljšek. Rafferty je spet poskušal, žoga je šla proti golu, Mertelj, ki je stal tik pred golovo črto, jo je mirno odbil.

"Zapojmo vsi, Štajerska se veseli"
25. avgust je očitno srečen dan za vijoličaste, saj so se leta 1999 po uspehu proti Lyonu prebili v Ligo prvakov, letošnjo jesen pa bodo sodelovali v Evropski ligi, kar pomeni šest tekem s tekmeci, ki so bili lansko sezono pri vrhu državnih prvenstev, lepo pa se bo napolnila tudi blagajna kluba. Prvi krog skupinskega dela bo v četrtek, 15. septembra. V lanski sezoni je tekmovanje, ki se je včasih imenovalo Pokal Uefa, dobil Porto.

Vse tekme Maribora boste lahko spremljali na TV Slovenija 2 in na MMC-ju.