Jan Oblak jo je skupil 25 minut pred koncem tekme Arouca - Benfica. Foto: Reuters
Etien Velikonja
Etien Velikonja za člansko moštvo Cardiffa po odhodu iz Maribora julija 2012 na uradnih tekmah ni zadel niti enkrat, prvi zadetek v dresu Rio Aveja pa je dočakal ob četrtem nastopu. Foto: MMC RTV SLO/T. O.
Samir Handanović in Eder
Tudi Samir Handanović jih je dobil po glavi. Nogometaš Sampdorie Eder (v sredini) je moral že v 18. minuti zaradi drugega rumenega kartona predčasno pod prho. Foto: EPA
Darko Milanič
Darko Milanič se je s Sturmom veselil prve zmage Štajercev v Salzburgu po letu 2002. Foto: Aleš Fevžer

Mladi vratar Benfice iz Škofje Loke je na gostovanju pri Arouci (0:2) v 65. minuti po prostem strelu ob izbijanju žoge z glavo trčil v tekmečevega nogometaša Roberta, oba pa sta morala zaradi poškodbe zapustiti zelenico (glej video!). Benfica je potrdila, da je Oblak, ki ga je kar nekaj časa na igrišču pregledovalo zdravniško osebje, bil za hip celo brez zavesti in je moral v bolnišnico, vendar naj poškodba ne bi bila hujša.

Pred Benfico je kar nekaj pomembnih tekem. Lizbončani si lahko že v naslednjem krogu zagotovijo prvi naslov državnega prvaka po štirih letih, saj imajo tri kroge pred koncem portugalskega prvenstva sedem točk prednosti pred mestnim tekmecem Sportingom. V sredo se bodo na domačem stadionu pomerili s Portom na povratni polfinalni tekmi portugalskega pokala. Na prvem srečanju so izgubili z 1:0.
Čez 10 dni jih čaka še prva polfinalna tekma Evropske lige proti Juventusu. Oblak bi seveda želel izkusiti tudi nastop proti "stari dami", čeprav je imel do zdaj v tem tekmovanju prednost izkušeni 33-letni Brazilec Artur, ki je branil tudi v četrtek proti AZ Alkmaarju (2:0), ko nekdanjega vratarja Olimpije ni bilo niti na klopi.

Prvenec Velikonje za Rio Ave
Drugi slovenski vratar na Portugalskem Vid Belec se je prav tako veselil zmage. Ta je bila še kako pomembna, saj je zadnjeuvrščeni Olhanense z njo ostal v boju za obstanek v prvi ligi. Belec je s soigralci gostoval pri Rio Aveju (11. na lestvici), katerega član je kot posojen nogometaš Cardiff Cityja od januarja tudi Etien Velikonja. In prav Šempetrc je bil tisti, ki je v 13. minuti dosegel svoj prvenec v portugalskem prvenstvu in povedel gostitelje v vodstvo. S 13 metrov je lepo zadel pod prečko.
Gol Velikonje na koncu ni zadostoval niti za točko, saj je Olhanense naredil preobrat in slavil zmago z 1:2. Velikonja in Belec sta odigrala vso tekmo, nekdanji napadalec Maribora je v četrtem nastopu za Rio Ave sploh prvič na zelenici preživel od prve do zadnje minute. Klub s severa države ima tako kot Benfica lepe možnosti za uvrstitev v finale pokala. Povratno tekmo v sredo proti Bragi bo Rio Ave pred domačimi gledalci začel z ugodnim izhodiščem 0:0.

"Nova" v polno proti nekdanjemu klubu
Na Japonskem je v 7. krogu J-League proti nekdanjemu klubu Omiji Ardidži mrežo zatresel Milivoje Novaković. S svojim novim klubom Šimizu S-Pulse je zmagal z 2:0. Ljubljančan je v 47. minuti iz bližine spretno zadel za 1:0, potem ko mu je v prvem polčasu po strelu z glavo veselje preprečila vratnica.

Handanović: Ne berem časopisov
O Handanovićevih obrambah ob zmagi nad Sampdorio v Serie A (0:4) si več preberite tukaj, dodajamo le še njegove izjave po tekmi: "Ubraniti 11-metrovko ni bilo najtežje. Več dela sem imel pri obrambi drugega strela Maxija Lopeza, tudi ubraniti poskus Soriana ni bilo lahko. Sicer pa mi kar ustreza, da sem bolj zaposlen, saj včasih, ko si preveč časa na miru, tvegaš, da prejmeš kakšen zadetek, ki bi ga lahko ubranil. Ozračje je bilo razgreto, toda to mi je všeč, saj te prisili biti še bolj osredotočen. Tri točke so pomembne, a nismo naredili še nič, danes smo delali tudi napake. Če smo iskreni, bi se lahko tekma obrnila tudi v drugo smer. Za uvrstitev v Evropsko ligo moramo gledati že proti naslednji tekmi proti Parmi. Moja prihodnost? Ne vem nič, ker ne berem časopisov. To so vprašanja za vodstvo kluba."
"Sarma", ki bi lahko ob pravi ponudbi poleti zapustil Inter, je v 18. minuti ubranil prvo 11-metrovko v letu 2014. Lani je moral na to čakati do 15. decembra, ko ga v sodnikovem podaljšku tekme proti Napoliju (4:2) ni premagal Goran Pandev. Tedaj je bila to njegova prva ubranjena enajstmetrovka po skoraj 15 mesecih.

Milanič in Stojanović zadovoljna, Kek ne
Od slovenskih trenerjev na tujem bo konec tedna v najlepšem spominu ohranil Darko Milanič, ki je z graškim Sturmom po preobratu z 1:2 zmagal na gostovanju pri avstrijskemu prvaku Salzburgu. Štajerci so štiri kroge pred koncem na 6. mestu na lestvici. "Biki" po osvojenem naslovu (pričakovano) igrajo slabše in so na domačem stadionu izgubili prvič po 32 tekmah brez poraza. Sturm je v Salzburgu zmagal prvič po letu 2002.

Matjaž Kek je v hrvaškem prvenstvu z Rijeko doživel boleč poraz pri vodilnem Dinamu. Pred 7.000 gledalci na Maksimiru so gostitelji že v 23. minuti vodili s 4:0, takšen pa je bil tudi končni izid. Zagrebčani so prednost na lestvici povišali na 11 točk.

Slaviša Stojanović je v Srbiji še naprej uspešen s Crveno zvezdo, ki je že 13. zapored osvojila vse tri točke. 17.380 gledalcev na Marakani je v soboto videlo zmago s 4:1 nad Čukaričkim. Partizan še naprej zaostaja za tri točke.
Povzetek tekme Inter - Sampdoria z vsemi obrambami Handanovića (celozaslonski način)

Serie A: Sampdoria 0-4 Inter Milan (all goals... by tapchibongda-TVL

Zadetek Velikonje proti Olhanenseju

Zadetek Novakovića proti Omiji Ardidži

Podaja Pečnika za zadetek Lazovića proti Čukaričkemu

Bezjak že v sredo zadel proti Levskemu (od 4:05)

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca (21+2)
Ime, priimekKlub (država)TekmaIgralni časOpombe
VRATARJI (3)
Vid BelecOlhanense (POR)Rio Ave - Olhanense 1:2vso tekmo/
Samir HandanovićInternazionale (ITA)Sampdoria - Inter 0:4vso tekmov 18. minuti ubranil 11-m
Jan OblakBenfica (POR)Benfica - AZ 2:0 (EL);
Arouca - Benfica 0:2
/;
70' (0:2)

poškodovan
Andraž StrunaPAS Giannina (GRČ)Aris - Pas Giannina 0:0vso tekmokonec sezone, 11. mesto v Super ligi
VEZISTI (7)
Josip IličićFiorentina (ITA)Verona - Fiorentina 3:560' (1:2)
/
Kevin KamplSalzburg (AVT)

Salzburg - Sturm Gradec 1:2

56' (1:0)

vso tekmo;
60' (0:0)
v 93' za 2:0, 12. gol v sezoni; /

Valter Birsa

Milan (ITA)Milan - Catania 1:0/na klopi
Zlatan Ljubijankić *Omija Ardidža (JAP)Šimizu - Omija Ardidža 2:0vso tekmo/
Tim MatavžPSV (NIZ)PSV - Feyenoord 0:2/na klopi
Milivoje Novaković *Šimicu S-Pulse (JAP)Šimizu - Omija Ardidža 2:093' (2:0) v 47' za 1:0 - 2. gol v sezoni
"Ladje na obzorju" (igralci vpoklicani pod Katancem)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA II)Trapani - Palermo 0:1

vso tekmo

/
Armin BačinovićPalermo (ITA II)Trapani - Palermo 0:1/zunaj postave
Robert BerićSturm (AVT)

64' (1:0)
/
Goran CvijanovićMariborMaribor - Gorica 2:088' (2:0) v 41' za 1:0, v 60' z 11-m za 2:0 - 4. in 5. gol v sezoni, v 40'
Zlatko DedićDynamo Dresden (NEM II)Dynamo Dresden - 1860 München 4:2 89' (4:1)prekinjen niz 13 tekem brez zmage
Željko FilipovićMariborMaribor - Gorica 2:0