Dišalo je po prvi zmagi Maribora v Evropski ligi, toda v drugem polčasu je Birminghamu uspel preobrat. Odločilni zadetek je dosegel Wade Elliott. Foto: Reuters
Na tribunah je bilo 10 tisoč gledalcev, od tega okoli 800 angleških. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Marcos Tavares
Marcos Tavares je bil v drugem polčasu precej neviden. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Jasmin Handanović
Jasmin Handanović pri odločilnem zadetku ni dobro posredoval, saj mu je žoga ušla v mrežo. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Začetniška napaka, ki se angleškim vratarjem tako rada pripeti, za Birmingham ni bila usodna. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Tim Matavž
Tim Matavž je v sodnikovem podaljšku potrdil zmago PSV-ja. Foto: EPA

V Ljudskem vrtu je več kot eno uro vladalo odlično razpoloženje, saj je v 2. krogu Evropske lige kazalo na domači uspeh. Maribor se je pogumno kosal z angleško ekipo, imel je igro in predvsem - vodil je od 29. minute, ko je neverjetno napako vratarja Colina Doyla izkoristil Dalibor Volaš.

Burke in Elliott avtorja preobrata
Toda nato je zbranost popustila, kar sta s "poceni" zadetkoma kaznovala Chris Burke in Wade Elliott. Pomembno vlogo je odigral tudi rezervist Nikola Žigić, ki so ga mariborski igralci podvajali, zato se je njegovim soigralcem ponudilo več prostora. Naslednjo tekmo bodo slovenski državni prvaki igrali čez tri tedne doma proti Bragi, ki je presenetljivo izgubila proti Bruggeu (1:2).

Tekmec je bil že napol nokavtiran
Maribor je v prvem polčasu narekoval ritem. Goran Cvijanović je v 18. minuti po lepi podaji Tavaresa natančno meril z glavo, Doyle pa je s skrajnimi močmi odbil žogo. V 29. minuti je angleški vratar naredil začetniško napako. Po slabi povratni podaji Jonathana Spectorja je zgrešil celo žogo, darilo pa je mirno izkoristil Volaš. Maribor bi lahko izkoristil šok, ki ga je doživel tekmec, in ga še pred polčasom strl, toda na začetku drugega polčasa je postal preveč pasiven, kar se je maščevalo.

Handanović sokrivec pri drugem zadetku
V 64. minuti je Zoran Lesjak izgubil žogo na sredini igrišča. Burke je po podaji Marlona Kinga prodrl v kazenski prostor, slabo sta posredovala Martin Milec in Nejc Potokar, Burke pa je natančno meril in premagal Jasmina Handanovića. Tudi drugi zadetek je bil posledica napake sredine igrišča. Dolga žoga je prišla do Elliotta, ki je streljal z roba kazenskega prostora. Handanović je slabo posredoval, saj mu je žoga ob bližnji vratnici ušla v mrežo.

Darko Milanič, trener Maribora: "Začetek je bil ambiciozen, fantje so šli na igrišče zelo motivirani, da bi popravili vtis s prve evropske tekme. To nam je tudi uspelo, na trenutke smo igrali zelo dobro. Občutek smo imeli, da imamo vse pod nadzorom. V drugem polčasu se je slika spremenila, bili smo preveč pasivni, nismo več uspeli igrati naprej oziroma v globino. To je pripeljalo do tega, da tekmec ni imel več tako velikih težav kot v prvem polčasu. Kljub temu, da tekmec v napadu ni bil ekstremno nevaren, nam je zabil dva gola.

Drugi polčas bi lahko odigrali bolje, na žalost nismo uspeli nadaljevati v istem ritmu kot v prvem. Želeli smo še naprej igrati naprej, saj smo bili tako nevarni. Videlo se je, da se njihova zadnja vrsta vrača in je cela ekipa daleč od naših vrat, če mi igramo naprej. Nato smo izgubili ritem. Začeli smo igrati tako, kot so oni želeli. Od prve minute so igrali zelo počasi, želeli so umiriti dogajanje in podajati dolge žoge.

Ni se nam zgodilo prvič, da smo se enostavno ustavili in želeli tekmo mirno pripeljati do konca, čeprav je bilo še dolgo do konca. Več dejavnikov vpliva na to, da nismo bili sposobni odigrati 90 minut v visokem ritmu. Poraz moramo vzeti kot del te fantastične izkušnje. Vsi imamo občutek, da je bilo v igri nekaj več in da je bil tekmec danes premagljiv. Ko smo dobili zadetek, je bilo premalo energije, da bi kaj menjali. Tekmec je pokazal, da je dovolj čvrst in da je lahko iz osamljenih akcij nevaren. To je potrdil, ko je zadel še drugič."

Evropska liga, 2. krog, skupina H:
MARIBOR - BIRMINGHAM 1:2 (1:0)
10.000; Volaš 29.; Burke 64., Elliott 79.

Maribor: Handanović, Milec, Potokar, Arghus, Viler, Lesjak, Mertelj (81./Berić), Mezga (86./Črnic), Cvijanović (71./Ibraimi), Tavares, Volaš .

Birmingham: Doyle, Ridgewell , Ibanez, Caldwell, Burke , Gomis , Elliott , Beausejour, Fahey, King (65./Žigić).

Sodnik: Tom Harald Hagen (Norveška)

BRAGA - CLUB BRUGGE 1:2 (0:0)
Barbosa 53.; Akpala 71., Donk 91.

Braga: Quim, Paulo Vinicius, Ewerton, Baiano, Elderson, Marcio Mossoro ( 64./Leandro Salino), Mahamat ( 83./Carlao), Barbosa ( 75./Nuno Gomes), Hugo Viana, Lima, Alan.

Club Brugge: Coosemans, Donk, Hoefkens, Almebäck, Högli, Zimling, Odjidja-Ofoe, Rafaelov ( 74./de Jonghe), Victor Vazquez, Meunier ( 89./Blondel), Vleminckx ( 32./Akpala).

CLUB BRUGGE 2 2 0 0 4:1 6 BRAGA 2 1 0 1 4:3 3 BIRMINGHAM 2 1 0 1 3:4 3 MARIBOR 2 0 0 2 1:4 0

Skupina A:
RUBIN KAZAN - PAOK SOLUN 2:2 (0:1)
Valdez 52., Djadjun 66.; Lazar 23., Fotakis 80.

TOTTENHAM - SHAMROCK ROVERS 3:1 (0:0)
Pavljučenko 60., Defoe 62., dos Santos 66.; Rice 50.

- HAPOEL TEL AVIV 3:2 (0:1)
Ljuboja 67., Komorowski 72./11-m, Radović 89.; Temile 34., Lala 79.

RAPID BUKAREŠTA - PSV EINDHOVEN 1:3 (1:1)
Alexa 28.; Bouma 43., Toivonen 89., Matavž 92.

VASLUI - ZÜRICH 2:2 (0:1)
Lopes 62., Temwanjera 77.; Alphonse 32., Alphonse 79.

Skupina E:

MACCABI TEL AVIV - DINAMO KIJEV 1:1 (1:1)
Micha 44.; Ideye 9.

STOKE CITY - BEŠIKTAŠ 2:1 (1:1)
Crouch 15., Walters 78./11-m; Hilbert 13.

Ki 3./11-m; Abdi 88./11-m
Samir Handanović (Udinese) je branil vso tekmo. Ob odsotnosti Antonia Di Nataleja je bil kapetan.

RENNES - ATLETICO MADRID 1:1 (0:0)