18. februar 2014 je še en dan, ki se bo z zlatimi črkami vpisal v zgodovino slovenskega športa. Tina Maze je postala olimpijska prvakinja v veleslalomu, slovenski hokejisti pa so se uvrstili v četrtfinale olimpijskega turnirja. Foto: MMC RTV SLO/Reuters

Eleganca na drsalkah, s katero v teh dneh navdušujete, je vredna velikega občudovanja in spoštovanja. Borbenost, srčnost in ekipni duh, to je to. S pridevniki, ki krasijo vašo igro, zadetke, podaje in obrambe, pišete besednjak zmage in nas učite besed, ki so navdih za nas vse. Hvala vam, dragi fantje, da ste našo državo postavili na najelitnejši zemljevid tega športa. Zaradi vas Slovenija za hokejski svet nikoli več ne bo neznanka. Z vami se veseli in na vas je ponosna vsa Slovenija. Srečno še naprej! Še glasneje bomo navijali za vas.

2. vožnja Tine Maze za veleslalomsko zlato

Kakšen dan za slovenski šport! V torek je za vsesplošno veselje poskrbela Tina Maze, ki je postala olimpijska prvakinja v veleslalomu, svoje pa so s pravo hokejsko evforijo dodali še risi, ki so si s krasno zmago nad sosedi Avstrijci (4:0) priborili četrtfinale na olimpijskem turnirju. Za vrhunski izid je nato poskrbel še biatlonec Jakov Fak, ki je na 15-kilometrski preizkušnji s skupinskim štartom osvojil četrto mesto.

Pa naj še kdo reče, da se po vseh teh uspehih ne obrestuje vlaganje v slovenski šport. Sreča in veselje, ki ju prinašajo slovenski športniki in športnice, sta neprecenljiva. To lahko potrdi tudi komentator TV Slovenija Andrej Stare, ki je po četrtem golu hokejistov od navdušenja v prenosu celo zapel.

Tina (še enkrat) zdržala pritisk

Mazejeva je novo zlato olimpijsko pravljico na smučišču Roza Hutor začela s štartno številko 1. Prvo vožnjo je odprla prepričljivo ter vodstva ni več izpustila iz rok. Na drugi progi je le še končala v šampionskem slogu in ubranila vodstvo s prve proge. Štartala je zadnja iz prve trideseterice ter za sedem stotink sekunde prehitela Avstrijko Anno Fenninger za novo zlato kolajno. Avstrijka je osvojila srebro, branilka veleslalomskega naslova iz Vancouvra, Nemka Viktoria Rebensburg, pa se je morala zadovoljiti z bronom.

Stvari se morajo obrniti v življenju

"Že od Vancouvra mi ta igra stotink ni bila naklonjena. Enostavno se ti morajo stvari obrniti v življenju. Izgubila sem dve kolajni za eno desetinko, enostavno sem verjela, da bo tokrat v moje dobro," je po nastopu nasmejana do ušes dejala Črnjanka, ki se je novega uspeha namesto z 'zmagovalnim kolesom' poveselila s 'plavanjem' v ciljni areni. "Ni časa na olimpijadi za to (zmagovalna kolesa). Imam jih v mislih, ampak mislim, da je to več vredno, kot delati kolo v cilju," je še dodala.

Avstrijci nemočni kot že dolgo ne

Slovenija je v torek dopoldne dihala tudi s hokejisti, ki so se v sosedskem obračunu z Avstrijo borili za četrtfinale olimpijskega turnirja. Varovanci Matjaža Kopitarja se izjemno pomembne in težke naloge niso ustrašili, v boj so se podali hrabro in povedli že v 6. minuti, ko je plošček po strelu Anžeta Kopitarja počasi prečkal golovo črto. Na 2:0 je v 12. minuti s krasnim strelom pod prečko povišal Jan Urbas, na začetku druge tretjine pa je s strelom z razdalje vratarja Mathiasa Langeja premagal še Sabahudin Kovačević. Avstrijci so se trudili vrniti v tekmo, a jim je vse načrte prekrižala odlična obramba na čelu z igralcem tekme, vratarjem Robertom Kristanom. Ko so šli naši severni sosedje v napad na vse ali nič, je zadnji žebelj v njihovo krsto iz protinapada zabil Jan Muršak.

"Lix" vidno ganjen in s cmokom v grlu

Junak tekme Kristan - zbral je 30 obramb in zaklenil svoja vrata - je bil po tekmi vidno ganjen, z velikim cmokom v grlu in solznimi očmi povedal: "Ne vem, kje naj točno začnem. Da takšno tekmo končaš z ničlo ... Na ledu smo pustili srce za nas in vso Slovenijo, ki je navijala. Hvala vsem, ki so verjeli, da to lahko naredimo. Lahko se veselimo in smo brez pritiska do konca olimpijskih iger." Selektor Kopitar je še dodal: "Najprej gol z igralcem več, nato gol z igralcem manj, s takim vodstvom je bilo lažje nadzorovati. Po dveh tretjinah in vodstvu s 3:0 še nismo slavili, disciplinirano igro smo nadaljevali, vedeli pa smo, da bodo oni iz minute v minuto bolj nervozni. Zmagali smo, lahko si zamišljate, kako je bilo v slačilnici, a slavje ne bo dolgo trajalo. Časa za to ni, jutri je nova tekma."