Bojan Bogdanović je najbolj zaslužen za zmago Hrvaške v zelo izenačeni skupini B. Foto: Reuters
Jonas Valančiunas
Jonas Valančiunas in soigralci so se prebudili šele v zadnji četrtini. V četrtfinalu jih čaka težka naloga proti Avstraliji. Foto: Reuters
Pau Gasol
Španci na čelu s Pauom Gasolom so v Riu vse boljši formi. Foto: EPA
Rudy Fernandez
Rudy Fernandez je imel odličen strelski dan, obenem pa je ujel tudi sedem odbitih žog. Foto: EPA

Zadnja tekma v skupini B je odločala o zmagovalcu skupine. Hrvati bi v primeru poraza padli na četrto mesto in bi se srečali z ZDA.

Litovci po odličnem začetku popustili
Litva je precej bolje začela, razigrana sta bila Renaldas Seibutis in Jonas Valančiunas, z delnim izidom 9:0 so izbranci Jonasa Kazlauskasa povedli z 19:11 in imeli po prvi četrtini osem točk prednosti (21:13). V drugi četrtini so se Hrvati razleteli po parketu. S serijo 7:0 so po trojki Daria Šarića povedli z 39:32. Dvakrat je bil tik pred odmorom izza črte natančen še Mario Hezonja in na odmor so odšli s šestimi točkami prednosti (47:41).

Šov Bogdanovića v tretji četrtini
Zalet so prenesli tudi na začetek drugega dela, ko je Bojan Bogdanović povišal na 52:41. Tretjo četrtino so končali sanjsko, z delnim izidom 9:0 so si priigrali kar 22 točk naskoka (75:53), Bogdanović (22 točk, 4/6 za tri v 35 minutah) je bil neustavljiv, zadeval je z vseh položajev. Zadel je štiri trojke iz petih poskusov. V zadnji četrtini se je Litva vseskozi približevala, Mantas Kalnietis je z zabijanjem 45 sekund pred koncem znižal na 85:79, a preobrata ni bilo. Litovci so končali na tretjem mestu in v sredo jih v četrtfinalu čaka Avstralija.

Petrović: Že dva meseca smo napeti kot puške
"Odigrali smo briljantno tekmo. Odprlo se je po zaostanku z 11:19. Zelo sem zadovoljen, saj smo se izognili Američanom v četrtfinalu. Že dolgo nismo bili tako dobri in tudi tako blizu boja za medalje. Zelo dobro se poznamo s Srbi, imamo lepe možnosti. Že dva meseca smo napeti kot puške in verjemite, da bomo dobro igrali tudi v četrtfinalu," je bil navdušen selektor Aleksandar Petrović, ki je po šokantnem porazu proti Nigeriji odpovedal trening in igralce odpeljal na izlet.
Argentince po visokem porazu čakajo Američani
Španski košarkarji so za preboj v četrtfinale morali premagati Argentino in nalogo so suvereno opravili, saj so zlate iz Aten leta 2004 premagali z 92:73. Evropski prvaki se bodo v četrtfinalu pomerili s Francozi, Argentince pa čaka tekma z Američani.

Po porazih s Hrvaško in Brazilijo so si nosilci srebrnih kolajn iz Londona in Pekinga močno otežili delo. V primeru poraza bi se namreč že poslovili, a so potrdili, da je njihova forma v Riu v vzponu. Vpisali so tretjo zmago zapored, drugo visoko nad močno reprezentanco. Po zastrašujoči predstavi, v kateri so podprvake stare celine Litovce ugnali s kar 50 točkami razlike, so bili boljši še od Argentine, ki je sicer odlično začela srečanje in prek najbolj razigranih pri gavčih, tokrat Manuja Ginobilija ter Nicolasa Laprovittole, povedla z 8:0.

Toda sledil je silovit odgovor in v dveh minutah so evropski prvaki naredili serijo 8:0, do konca prve četrtine pa je bil delni izid kar 25:7 in razlika je že narasla na +10. V drugi četrtini so vodstvo povišali na +16, po odmoru pa so hitro povedli za 20. Najvišja je bila vmes 22, v zadnji četrtini pa so priigrano razliko Španci zanesljivo zadržali. Rudy Fernandez je ob odličnem metu iz igre 8/10 prispeval 23 točk, Pau Gasol pa je vknjižil dvojni dvojček, ko je 23 točkam dodal 13 skokov. Laprovittola je bil prvi argentinski strelec z 21 točkami, Ginobili pa jih je dodal 16.

Brazilci in Nigerijci izpadli
Brazilija je sicer premagala Nigerijo (85:69), a zaradi zmage Španije ostala brez četrtfinala.