Miha Zarabec, ki je uvodno tekmo proti Angoli izpustil, je proti Islandcem prevzel odgovornost in zabil zadnja dva slovenska gola, skupaj pa štiri. Foto: Reuters
Borut Mačkovšek
Borut Mačkovšek je bil s tremi zadetki najboljši strelec Slovenije v prvem polčasu, nato pa ga selektor Veselin Vujović v drugem delu nekoliko presenetljivo ni poslal v igro. Foto: EPA
Matej Gaber
Matej Gaber je bil med najboljšimi v slovenski reprezentanci. Dobro se je boril tako v obrambi kot tudi v napadu. Foto: EPA
Vid Poteko
Trd boj na črti: Vid Poteko v primežu Islandcev. Foto: EPA
Slovenija
Slovenski navijači na tribuni dvorane v Metzu, kjer se je zbralo 4.500 gledalcev. Foto: EPA
Valero Rivera
V slovenski skupini je Španija (na sliki Valero Rivera) s 26:21 premagala Tunizijo. Foto: EPA
Rokometaši z drugo zmago blizu osmine finala
Slovenija v končnici strla odpor Islandije
Zadnjih pet minut tekme Slovenija - Islandija

Slovenci so tako naredili velik korak proti osmini finala. Varovanci Veselina Vujovića so vodili večino sicer trde tekme.

Zarabec zabil zadnja dva gola, MVP Bezjak
Ob koncu prvega polčasa so ušli na +3 (11:8), nato pa se je Vujović odločil za nekatere menjave, ki se niso najbolje obnesle. Islandci so hitro izenačili. Sledila je izenačena tekma "gol za gol". V napeti končnici je tehtnico na slovensko stran prevesil Miha Zarabec, ki je zabil zadnja dva gola. Za igralca tekme (MVP) je bil razglašen Marko Bezjak, s šestimi goli najučinkovitejši pri Sloveniji.

Po dnevu počitka bo Slovenija v ponedeljek ob 17.45 igrala z Makedonijo.

Mačkovšek zadel prvi

Slovenija je tekmo začela v postavi Matevž Skok, Jure Dolenec, Gašper Marguč, Matej Gaber, Miha Zarabec, Borut Mačkovšek in Darko Cingesar. Prvi zadetek za Slovenijo je dosegel Mačkovšek, ki je izenačil na 1:1, malo pozneje pa je za vodstvo poskrbel Zarabec, ki proti Angoli zaradi udarca ni igral.

Gustavsson in Skok nizala obrambe
Slovenci bi se lahko odlepili, a je vratar Björgvin Gustavsson Marguču ubranil tri strele zapored, vključno s sedemmetrovko. To so Islandci znali izkoristiti, tako da je Arnor Gunnarsson poskrbel za novo vodstvo (3:2). Marguč je v 15. minuti izenačil na 4:4. Obe ekipi sta precej grešili, tako da je bil izid nizek. V slovenski vrsti je bil na srečo razpoložen tudi vratar Skok.

Slovenija v končnici do +3
Srečanje je bilo tudi v nadaljevanju trdo in izenačeno, Blaž Janc pa je v 19. minuti poskrbel za 6:5. Malo pozneje je razpoloženi Mačkovšek s svojim tretjim golom zabil za 7:6. V 23. minuti vodstvo Slovenije s +2, ko je po lepi kombinaciji zadel Matej Gaber. Slovenci bi lahko povedli s +3, a je veselje Juretu Dolencu preprečila vratnica. Končnica prvega dela je pripadla Sloveniji, saj je z dvema zaporednima goloma Bezjaka v zadnji minuti povedla z 11:8. Lepa razlika glede na to, da je bila tekma vseskozi izenačena.

Islandci hitro izničili zaostanek
Drugi del je Slovenija začela z Nikom Henigmanom, Vidom Kavtičnikom in Blažem Blagotinškom v postavi, kar pa se ni najbolje obneslo. Slovenci so zapravili dva napada, tako da so se Islandci približali le na -1 (10:11). Zadetka Janca in Darka Cingesarja sta Slovenijo spet odpeljala na 13:11. Toda Islandija je v 36. minuti izenačila na 13:13. Sledila je tekma "gol za gol".

Slovenci preživeli krizne minute
V 41. minuti je bil pri izidu 16:16 izključen Henigman, hkrati pa je bila dosojena še sedemmetrovka, s katere je Gudjon Valur Sigurdsson poskrbel za vodstvo Islandije. Slovenci, ki so preživljali "krizne minute", so nato z zaporednima goloma Bezjaka in Gabra preobrnili izid (18:17). Slovenija je v nadaljevanju spet ujela pravi ritem, tako da je po golu Cingesarja v 48. minuti semafor kazal +2 (22:20).

Zarabec povlekel slovenski voz
Pri 24:23 za Slovenijo je Gustavsson v 54. minuti ubranil sedemmetrovko Kavtičniku, na drugi strani pa je enako uspelo Skoku. Slovenija je nato zapravila napad, a na njeno srečo tudi Islandija. V 58. minuti je Zarabec zadel za 25:23, Islandci pa so hitro vrnili udarec. Slovenija je v zadnji dve minuti vstopila s +1. Po minuti odmora je islandski napad prestregel Zarabec in zabil za 26:24. Veselje na slovenski klopi se je lahko začelo ...