Ob Pogačarju in Rogliču se je letos etapnih zmag na največjih tritedenskih dirkah veselil tudi Matej Mohorič, ki je v dresu slovenskega prvaka na Touru dobil dve etapi. Tri je na isti dirki dobil Pogačar, štiri pa na Vuelti Roglič. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS tokrat odgovarjamo na vaši kolesarski vprašanji. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

Sorodna novica Jumbo kot dobro naoljen stroj skrbel za kapetana Rogliča

1798. V podkastu SOS-odmev je bilo govora o največ osvojenih etapah na tritedenskih dirkah v letošnjem letu. Katera država pa je največ etap slavila v zadnjih 10 letih?
Andrej Tratnik

Letos so na vrhu osvojenih etap na tritedenskih dirkah pristali predstavniki Slovenije in Belgija (9), sledijo pa Italija (8) in Nizozemska (6).

Če pa časovni razpon potegnemo na zadnjih 10 let, so na vrhu Italijani, Slovenija pa zaseda še vedno visoko 9. mesto.

Nizozemska7131131

1799. Organizatorji največjih dirk se vedno trudijo z novimi težkimi klanci. Kateri je najvišji vrh, ki ga je obiskala kakšna od tritedenskih dirk?
Klemen Rijavec

To je Cime de la Bonette, ki se pne 2802 metra nad morjem. Dirka po Franciji ga je večkrat obiskala, zadnjič leta 2008, ko se je na vrh prvi povzpel John Lee Augustyn. Južnoafričan je pri spustu proti kraju Jausiers, kjer je bil cilj padel. Etapo je sicer dobil Francoz Cyril Dessel. Slovenec Tadej Valjavec je v cilj prišel z drugo skupino, z zaostankom 24 sekund je osvojil sedmo mesto.