Vlada bo o razmerah v Venezueli in predlogu zunanjega ministra Mira Cerarja, da Slovenija prizna predsednika parlamenta Juana Guaidója za začasnega predsednika države, razpravljala na eni od prihodnjih sej.
Koalicija o tem, ali lahko o priznanju Guaidója odloča vlada ali naj to obravnava DZ, ni enotna. Za obravnavo v DZ-ju sta se zavzeli SD in DeSUS, pa tudi LMŠ v tem ne vidi težav.
Počakali bodo na Cerarjevo poročilo
Predsednik vlade Marjan Šarec za zdaj o tem vprašanju molči, prav tako so o vprašanju, ali naj Slovenija Guaidója prizna za začasnega predsednika Venezuele, previdni v njegovi stranki. Vodja poslanske skupine LMŠ-ja Brane Golubović je v četrtkovi izjavi novinarjem pojasnil, da bodo počakali na ministra za zunanje zadeve in na podlagi njegovega poročila o Venezueli sprejeli odločitev.
Cerar predlaga, naj Slovenija prizna Guaidója
Spomnimo, v ponedeljek je Cerar napovedal, da bo vladi predlagal, naj Slovenija Guaidója prizna za začasnega predsednika Venezuele z namenom, da razpiše predčasne predsedniške volitve. Guaidója je isti dan za začasnega predsednika priznalo več evropskih držav. Cerar, ki je izrazil pričakovanje, da bo vlada sledila večini članic EU-ja in odločitev sprejela čim prej, je to povedal po zaprti seji odbora DZ-ja za zunanjo politiko, na kateri so sicer obravnavali informacijo o poteku postopka na Sodišču EU-ja zaradi hrvaškega zavračanja arbitražne razsodbe.
Golubović: To ni neko športno tekmovanje
"Tako pomembna odločitev, kot je na neki način vmešavanje v notranje zadeve katere koli države, ni neko športno tekmovanje, da bi morali biti med prvimi, pač pa je predvsem premislek, kaj to pomeni za ljudi tiste države," je v četrtek dejal Golubović. Po njegovih navedbah zadeva ni črno-bela, čeprav jo nekateri slikajo črno, nekateri belo, ampak je zelo kompleksna. Golubović tudi ne vidi težav v tem, da o zadevi razpravlja DZ, na začetku na odboru za zunanjo politiko. Če slednji sprejme sklep, pa lahko po njegovem mnenju to storijo še na plenarnem zasedanju. "Z vidika konsenza, demokratičnosti se mi zdi smiselno, da o tem spregovori tudi DZ," je pojasnil.
Levica posvarila koalicijo
Medtem se je vodja poslanske skupine SMC-ja Igor Zorčič na odločitev, da vlada o Venezueli še ne bo razpravljala, odzval z oceno, da imata vlada in DZ veliko dela z domačimi zadevami in ne bo nič narobe, če se bodo o Venezueli pogovorili prihodnji teden. Stališča glede priznanja Guaidója so med strankami sicer različna. Za koalicijo utegne biti pomembno svarilo Levice, ki priznanju odločno nasprotuje, da bi to lahko imelo tudi "problematične posledice za sodelovanje Levice s koalicijo". Tako je v sredo dejal poslanec Miha Kordiš. Po Zorčičevih ocenah stališče Levice, sicer zunanje partnerice koalicije, ni moteč dejavnik. "Imajo pač svoje mnenje, Slovenija pa mora na koncu zavzeti enotno zunanjo politiko," je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje