Leta 2010 so Parado ponosa v Beogradu spremljale skoraj izredne razmere. Foto: EPA
Leta 2010 so Parado ponosa v Beogradu spremljale skoraj izredne razmere. Foto: EPA
Parado ponosa prepovedali

Srbski premier Ivica Dačić je za televizijo RTS povedal, da je bila takšna odločitev sprejeta predvsem iz varnostnih razlogov. Poudaril je, da ta odločitev "ne postavlja pod vprašaj politične opredelitve ter spoštovanja ustave in zakonov".

Po njegovih besedah so bili edina omejitev varnostni razlogi in varnost državljanov. Kot je dodal, se prepoved ne nanaša samo na parado ponosa, temveč na vsa zborovanja, ki so bila v soboto predvidena v Beogradu.

Srbski mediji so danes poročali, da bi moralo sobotno povorko članov skupnosti LGBT-ja, njihovih gostov ter domačih in tujih predstavnikov po beograjskih ulicah varovati kar 6.500 policistov.

To je 1.500 policistov več, kot jih je varovalo doslej edino parado ponosa v Beogradu leta 2010. Takrat je prišlo do spopadov med policijo in desničarskimi skrajneži, ki so poskušali napasti udeležence parade. Zaradi varnostnih tveganj so parado v letih 2009, 2011 in 2012 odpovedali.

Vodja predstavništva Evropske unije v Srbiji Michael Davenport je danes oblasti v Beogradu pozval, naj pokažejo pogum in odločnost ter omogočijo izvedbo parade članov skupnosti LGBT v Srbiji.

Parado ponosa prepovedali