Erdogan in Putin sta očitno pozabila na razprtije. Foto: Reuters
Erdogan in Putin sta očitno pozabila na razprtije. Foto: Reuters
Erdogan se v tujini mudi prvič po neuspelem poskusu puča. Foto: Reuters
Po novembrski sestrelitvi ruskega lovca so se ogorčeni Rusi v Moskvi zbrali na protestih proti Turčiji in pozivali k bojkotu letovanja na turški rivieri. Foto: EPA
Erdogan in Putin boljšim odnosom naproti
Se Turčiji obeta smrtna kazen?

Pri tem je Putin dodal, da bo za obnovo gospodarskega in trgovinskega sodelovanja med državama potreben čas in veliko zahtevnega dela. "Proces se je že začel, a bo potrebnega veliko dela," je dejal na skupni novinarski konferenci. Po pogovoru z Erdoganom, ki ga je označil kot konstruktivnega in iskrenega, je Putin še dejal, da imata državi vse možnosti za ponovno vzpostavitev celovitega dvostranskega sodelovanja, "prioriteta pa je vrnitev sodelovanja na raven pred krizo".

Rusija bo po napovedih Putina postopoma odpravljala sankcije, ki jih je uvedla proti Turčiji. Putin je med drugim izpostavil, da imata Rusija in Turčija podobne poglede na boj proti terorizmu. "Menimo, da bodo rusko-turški odnosi še močnejši," pa je dejal Erdogan.

Putin je izpostavil, da je bil med prvimi, ki so po spodletelem poskusu puča poklicali turškega predsednika in mu izrazil polno podporo. "Poudariti želim, da gre za princip. Nasprotujemo vsakršnemu poskusu nezakonitega prevrata ustavnega reda," je dejal Putin.

Kritika Zahoda
Putinovo podporo po poskusu puča je kot pomembno izpostavil tudi Erdogan, ki se je Putinu zahvalil za osebni klic dan po spodletelem puču, ki da je "osrečil naše ljudstvo". Ob tem pa je kritiziral pomanjkljivo solidarnost zahodnih držav, ki jim je očital: "Zahod se je postavil na stran pučistov."

Putin je na to dejal, da je bila Rusija vedno proti ravnanju, ki je v nasprotju z ustavo, "to je naše temeljno stališče". V zvezi s tem je izrazil upanje, da bo turško ljudstvo "to težavo obvladalo ter da bosta zakonitost in ustavnost pod vašim vodstvom znova vzpostavljena". "Upam, da bo Turčija pod tvojim vodenjem razrešila trenutne težave," je še dejal Putin.

Ob tem je izpostavil, da je Erdogan prispel na obisk v Rusijo kljub težavnim političnim razmeram v Turčiji, kar po prepričanju Putina kaže na željo vseh po ponovni vzpostavitvi dialoga in normalizaciji odnosov med državama za dobro prebivalcev obeh držav.

Za čimprejšnjo izgradnjo Turškega toka
Predsednika nista govorila le o političnih vprašanjih, pozornost sta namenila tudi gospodarskemu sodelovanju med državama. Erdogan je po srečanju napovedal čim prejšnjo uresničitev načrta izgradnje plinovoda Turški tok, ki bi povezal Rusijo in Turčijo. Turški tok naj bi nadomestil Južni tok, ki se mu je Rusija po vztrajanju Bruslja pri spoštovanju pravil konkurence odpovedala. Po besedah Erdogana je njihov cilj, da bi plinovod pozneje pripeljali do Evrope. Plinovod bi moral po prvotnih načrtih povezati Rusijo in Grčijo, a je Erdogan začel projekt po zaostritvi odnosov z Rusijo ovirati.

"Turčija je pripravljena dobavljati ruski plin Evropi," je ob napovedi oživitve projekta Turškega toka dejal Erdogan. Putin je to odločitev pozdravil kot pozitivno in napovedal, da se bodo dela na plinovodu začela v bližnji prihodnosti. Ruski minister za energijo Aleksandr Novak je napovedal, da bodo dela za dokončanje prvega odseka plinovoda dokončana v drugi polovici leta 2019.

Novak je ob tem pojasnil, da so se v zvezi s tem že začeli pogovori med ruskim energetskim velikanom Gazpromom in turško stranjo. Opozoril pa je, da lahko "brez evropskih zagotovil obravnavajo zgolj prvi odsek plinovoda". Rusija in Turčija imata tudi skupne načrte za gradnjo jedrske elektrarne v Turčiji.

Glede Sirije na nasprotnih bregovih
Putin in Erdogan sta sicer ob začetku srečanja še napovedala, da bosta še danes govorila tudi o vojni v Siriji, kjer državi stojita na različnih bregovih. Rusija namreč tudi z letalskimi napadi podpira režim sirskega predsednika Bašarja Al Asada, medtem ko Turčija zahteva Al Asadov odhod.

To je bilo prvo srečanje turškega in ruskega voditelja po zaostritvi odnosov zaradi turške sestrelitve ruskega bojnega letala na mejnem območju med Turčijo in Sirijo novembra lani. Rusi so se odzvali zelo ostro - Putin je dejal, da so jim "zarinili nož v hrbet" - in prekinili obsežno gospodarsko sodelovanje s Turčijo, poleg tega pa začeli obtoževati Erdogana in njegovo družino, da skrivaj sodeluje z džihadisti Islamske države pri trgovanju z nafto.

Šele junija letos je Erdogan naredil korak naprej in prevzel odgovornost za sestreljeno rusko letalo ter se na presenečenje številnih opravičil. Erdogan se je nekaj dni pozneje spravil tudi z Izraelom in izboljšal odnose z Egiptom.

Srečanje Erdogana in Putina Zahod skrbno spremlja. Tako zaradi zaostrenih odnosov z Rusijo zaradi ukrajinske krize kot zaradi ohlajanja odnosov s Turčijo po spodletelem vojaškem udaru.

Erdogan in Putin boljšim odnosom naproti
Se Turčiji obeta smrtna kazen?