Sanchez je že pred glasovanjem v parlamentu priznal, da nima zadostne podpore. "Dogovor ni bil mogoč. Želim postati španski premier, a ne za vsako ceno," je dejal Sanchez, ki mu ni uspelo pridobiti podpore levega zavezništva Unidos Podemos, čeprav je v razburkanih pogajanjih zadnje dni že kazalo, da bodo sklenili koalicijo.
Podemos je zavrnil zadnji predlog Sanchezovega PSOE-ja glede koalicijskega sodelovanja. Sanchez je pojasnil, da težava ni v programu vlade, o katerem so se dogovarjali, temveč se je zataknilo pri razporeditvi ministrstev.
Sancheza je za predsednika vlade – enako kot v torek – podprlo le 124 poslancev, 123 njegovih socialistov in še en poslanec. Za potrditev bi posredoval navadno večino 176 glasov v 350-članskem parlamentu. Proti njemu je glasovalo 155 poslancev, 67 pa se jih je vzdržalo glasovanja, poroča španski časopis El Pais.
Vse kaže na predčasne volitve
Ker dosedanji premier ni dobil zadostne podpore za nov mandat na čelu vlade, sledi dvomesečno obdobje, v katerem ima še eno možnost, da sestavi vlado. Socialisti so sicer v tem mesecu že napovedali, da ne bodo poskušali z nadaljnjimi pogajanji, če Sanchezu spodleti na glasovanjih.
Če se do septembra ne oblikuje nova vlada, bo kralj Filip VI. 24. septembra razpisal predčasne parlamentarne volitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje