Vsaka zamenjava valute pri trgovanju z nafto bi resno načela svetovno povpraševanje po dolarjih. Foto: EPA
Vsaka zamenjava valute pri trgovanju z nafto bi resno načela svetovno povpraševanje po dolarjih. Foto: EPA

Za unčo zlata je bilo treba odšteti 1043 dolarja, kar je deset dolarjev več od najvišje cene, ki jo je žlahtna kovina dosegla marca leta 2008. K zvišanju vrednosti zlata na svetovnih trgih je prišlo tudi zaradi slabljenja dolarja in vnovičnega zvišanja cen nafte.

V torek je britanski časopis The Independent poročal, da se države ob Perzijskem zalivu skrivaj dogovarjajo s Kitajsko, Francijo, Japonsko in Rusijo, da bi v prihodnje z nafto trgovali namesto v dolarjih s košarico drugih valut in zlata.

Navedbe članka, ki ni omenjal virov, so takoj zanikali v savdski centralni banki in namestnik ruskega finančnega ministra Dmtrij Pankin, medtem ko predstavniki niso želel komentirati pisanja, na Kitajskem pa predstavniki oblasti niso bili na voljo, saj potekajo tedenske počitnice ob praznovanju 60. obletnice ustanovitve ljudske republike, čeprav so kitajski bankirji skeptični do takih špekulacij.

The Independent je zapisal, da bi zlato uporabljalo kot prehodno sredstvo pri trgovanju z nafto, nato pa bi se uporabilo košarico, ki bi jo sestavljali japonski jen, kitajski juan, evro in nova napovedana skupna valuta zalivskih držav.