Abdullah Gül, ki je prišel na prvi obisk v Slovenijo, je prvi predsednik Turčije, ki prihaja iz konservativne islamske stranke AKP. Foto: Reuters
Abdullah Gül, ki je prišel na prvi obisk v Slovenijo, je prvi predsednik Turčije, ki prihaja iz konservativne islamske stranke AKP. Foto: Reuters
Hayrrunisa in Abdullah Gul, Danilo in Barbara Türk
Turški predsednik Gül je v Slovenijo pripotoval z ženo Hayrruniso, katere naglavna ruta je trn v peti številnim privržencem turške republike in Kemala Atatürka. Foto: Reuters
Turški predsednik v Sloveniji

"Verjamemo, da je vstop Turčije v Evropsko unijo velika prednost, nekaj, kar Uniji zagotavlja globalno vlogo," je dejal slovenski predsednik Türk in poudaril: "V Sloveniji verjamemo, da je politika nasprotovanja članstvu Turčije v EU-ju kratkovidna in škodljiva s stališča interesov Unije."

Ob tem je Türk izrazil željo, da bi razprave o kandidaturi Turčije prišle v intenzivnejšo fazo, da bi se pogajalska poglavja odpirala hitreje, da bi se tehnična vprašanja reševala kot tehnična in da se teme ne bi po nepotrebnem politizirale.

"Turčija Evropski uniji ne bo v breme"
Turški predsednik Gül, ki je v Slovenijo pripotoval na dvodnevni obisk, je izrazil prepričanje, da bo Turčiji uspelo doseči članstvo v EU-ju, prav tako pa je mnenja, da Turčija evropski povezavi ne bo v breme, temveč ji bo pozitivno pomagala.

Oba predsednika sta na novinarski konferenci izrazila zadovoljstvo zaradi gospodarskega sodelovanja med državama, ki mu gospodarska kriza ni pretirano škodovala. Izrazila sta tudi željo po njegovi krepitvi, tudi na tretjih trgih.

Slovenija na zahodu, Turčija pa na vhodu Balkana
"Mir na Balkanu je bistvenega pomena za vse nas," je Gül poudaril nujnost urejenih razmer na Zahodnem Balkanu, ki je bil ena izmed tem predsedniškega pogovora. Po Gülovih besedah je Balkan tudi skupno geografsko območje Slovenije in Turčije, pri čemer je Slovenija na zahodu, Turčija pa na vzhodu. Obe pa si, kot je dejal Gül, prizadevata za mir na Balkanu.

Turčija podpira pogajanja o Cipru
Pozornost sta slovenski in turški predsednik posvetila še vprašanju od leta 1974 razdeljenega Cipra. Türk je dejal, da imajo pri tem vprašanju vodilno vlogo Združeni narodi. Gül je izrazil močno podporo pogajanjem o ponovni združitvi otoka. Menil je, da predstavlja nerešeno vprašanje Cipra politično oviro za številne politične cilje EU-ja.

Na novinarsko vprašanje glede referenduma o reformah, ki bo v Turčiji 12. septembra, del opozicije in javnosti pa mu nasprotuje, je Gül poudaril, da je EU-ju dal vedeti, da je ta sveženj reform v skladu z njegovimi pričakovanji.

V četrtek na Bled in "Sočo"
Na programu Abdullaha Güla je tudi srečanje s predsednikom DZ-ja Pavlom Gantarjem, predsednikom vlade Borutom Pahorjem in županom Ljubljane Zoranom Jankovićem. V četrtek bo obiskal Bled, kjer se bo sešel s tamkajšnjim županom Janezom Fajfarjem.

Turškega predsednika na obisku spremlja žena Hayrünnisa Gül. Skupaj s predsednikom republike in njegovo ženo Barbaro Miklič Türk bo turški predsedniški par v četrtek obiskal tudi univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča, kjer jima bodo predstavili njegovo delovanje tin projekt rehabilitacije invalidnih otrok iz Gaze.

Turški predsednik v Sloveniji