Anketa, ki jo je Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorici (FUDŠ) izvedla med 21. in 23. novembrom (anketiranih je bilo 1205 ljudi), kaže, da bi tisti, ki so dejali, da se bodo zagotovo udeležili volitev, poleg že omenjenih glas namenili še DeSUS-u (5,81 odsotka) odstotka in NSI-ju (4,36 odstotka).
V parlamentu bi tako sedeli poslanci SDS-a, Pozitivne Slovenije, SD-ja, Liste Gregorja Viranta, DeSUS-a in NSi-ja, medtem ko pred vrati parlamenta ostajajo SLS, TRS, SMS - Zeleni, LDS, Zares, SNS in Gibanje za Slovenijo.
Opravljene tridnevne meritve javnega mnenja oz. rezultati ankete Mladine in agencije Ninamedia kažejo, da bi na volitvah zmagala SDS s podporo 32,4 odstotka vprašanih, sledila pa bi ji Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića s 25,1 odstotka glasov. Tretje mesto bi zasedla stranka SD (12,1 odstotka), sledili pa bi DeSUS (6,6 odstotka) in Državljanska lista Gregorja Viranta (6 odstotki). Stranki, ki naj bi se še uvrstili v državni zbor, sta SLS s 5,3 odstotka podpore in NSi s 5,2 odstotka podpore.
57 odstotkov vprašanih še meni, da bi moral predsednik republike mandat za sestavo vlade podeliti tistemu, ki bo na volitvah dobil relativno večino, 35,8 odstotka pa, da tistemu, ki bi bil po njegovem mnenju najprimernejši.
Vabljeni k branju:
Novembrski Slovenski utrip
Oktobrski Slovenski utrip
Oktobrski Politbarometer
Septembrski Slovenski utrip
Volilna udeležba: 69-odstotna
Volitev v državni zbor, ki bodo v nedeljo, se namerava zanesljivo udeležiti do 69 odstotkov vprašanih. Na FUDŠ-ju pojasnjujejo, da se glede na dosedanje izkušnje lahko napoved "zanesljive udeležbe" šteje tudi kot zgornjo mejo dejanske udeležbe na volitvah, zato predvidevajo, da tudi dejanska udeležba ne bo višja od 69 odstotkov.
Varnost zaposlitve pred višino plače
Dobra polovica vprašanih tudi meni, da je za razvoj in blaginjo slovenske družbe boljše, da je večina gospodarstva v zasebni lasti. V primerjavi z letom 2009 se je tako takšno mnenje bistveno okrepilo. 42 odstotkov vprašanih meni, da h gospodarski uspešnosti najbolj prispevajo pridni delavci, vendar pa je odstotek tistih, ki na prvo mesto postavljajo pridne delavce nižji kot v prejšnjih letih, medtem ko se je v primerjavi s prejšnjimi leti nekoliko zvišal odstotek tistih, ki na prvo mesto postavljajo investicije.
Če bi lahko izbirali, bi skoraj 2/3 vprašanih raje izbralo službo z nižjo plačo, a z manjšim tveganjem izgube zaposlitve. Delež tistih, ki dajejo varnosti zaposlitve prednost pred višino plače, je v primerjavi s prejšnjimi leti še nekoliko narastel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje