Mobilna informacijska točka, ki jo sestavljata predelano kombivozilo in oprema, namenjena za predstavitve v različnih okoljih in ob različnih dogodkih, bo še bolj povezala park z ljudmi, ki v njem živijo ali vanj prihajajo, so prepričani v vodstvu Triglavskega narodnega parka. Foto: BoBo
Mobilna informacijska točka, ki jo sestavljata predelano kombivozilo in oprema, namenjena za predstavitve v različnih okoljih in ob različnih dogodkih, bo še bolj povezala park z ljudmi, ki v njem živijo ali vanj prihajajo, so prepričani v vodstvu Triglavskega narodnega parka. Foto: BoBo
TNP naj bi letos namesto prvotno predvidenih 2,45 milijona evrov od države prejel le 1,45 milijona evrov, kar pomeni 18 odstotkov manj kot lani. Foto: BoBo
Bohinjsko jezero
S projektom Festival alpskega cvetja, ki postaja vse bolj prepoznaven v Evropi, Bohinj uresničuje prizadevanja za razvoj trajnostnega turizma. Foto: BoBo

Predvsem evropska sredstva pa so tista, ki parku omogočajo razvoj novosti. Zadnja izmed njih je mobilna informacijska točka, ki so jo danes predstavili na Bledu.

Boljša informiranost, večja povezanost
Mobilna informacijska točka, ki jo sestavljata predelano kombivozilo in oprema, namenjena za predstavitve v različnih okoljih in ob različnih dogodkih, bo še bolj povezala park z ljudmi, ki v njem živijo ali vanj prihajajo, je na novinarski konferenci na Bledu poudaril direktor TNP-ja Martin Šolar. Gre za prvo tovrstno premično informacijsko točko v Sloveniji, 90.000 evrov vredno naložbo pa se je večinoma pokrila v okviru čezmejnega programa Interreg Slovenija Avstrija.

"Mednarodni projekti nam pomenijo tisto edino priložnost za dodano vrednost parka," je izpostavil Šolar, ki pa se boji, da ob zmanjšanju proračunskih sredstev TNP ne bo mogel zagotavljati niti desetih odstotkov lastnih sredstev, ki so predpogoj za črpanje evropskega denarja. Letos si TNP od devetih projektov nadeja skoraj 900.000 evrov, če ne bo mogel pokriti svojega deleža, pa mu grozi tudi kazen za lani počrpanih 700.000 evrov.

Zdaj namreč kaže, da bo TNP letos namesto prvotno predvidenih 2,45 milijona evrov od države prejel le 1,45 milijona evrov, kar pomeni 18 odstotkov manj kot lani. Povsem dokončne številke letošnjega financiranja sicer Šolar nima, saj ministrstvo še prerazporeja sredstva. "Sredstva so sicer dovolj za preživetje, kar se pa tiče vsebine, smo zelo prikrajšani," je poudaril direktor in dodal, da bi jim bilo tako onemogočeno kakršno koli programsko delo, razen rednih operativnih nalog.

V skladu z novim zakonom o TNP-ju, javni zavod še vedno pripravlja načrt upravljanja. Sprejete pa so že začasne upravljavske smernice, ki zdaj do sprejetja načrta lahko usmerjajo delo in program TNP-ja.

Pestro med 23. majem in 2. junijem
V prvih letošnjih mesecih, ko so dejavnosti še tekle glede na prvotni proračun, se TNP lahko pohvali tudi s številnimi drugimi novostmi, ki bodo predstavljene ob evropskem dnevu parkov. Od 23. maja do 2. junija TNP v svojih informacijskih središčih pripravlja vrsto dogodkov, med katerimi sta dan odrtih vrat Pocarjeve domačije in tradicionalni Belarjev naravoslovni dan, na katerem se bo letos znova zbralo preko 700 otrok.

Ob dnevu parkov bodo premierno predvajali predstavitveni film o TNP, ki naj bi pripomogel k večji razpoznavnosti edinega narodnega parka, k čemur že prispevata nova celostna podoba in fotomonografija. Film predstavlja značilnosti in posebnosti zavarovanega območja in življenja v njem. Lepote Alp pa so predstavljene tudi v multiviziji z naslovom Za Alpe, ki je nastala v sodelovanju z Mrežo zavarovanih območij v Alpah.

Alpsko cvetje vabi v Bohinj
TNP sodeluje tudi na 6. festivalu alpskega cvetja, ki se v Bohinju začenja v soboto. V okviru festivala se bodo do 2. junija zvrstili številni dogodki, za katere zanimanje iz leta v leto narašča, pojasnjuje direktor Turizma Bohinj Klemen Langus.

S tem projektom, ki postaja vse bolj prepoznaven v Evropi, Bohinj uresničuje prizadevanja za razvoj trajnostnega turizma, in kot pravi Šolar, gre lahko ob pravih programih obiskovanje narodnega parka z roko v roki s turizmom.