Kljub vročini tudi letos v Rimu mrgoli tujih turistov. Foto: Reuters
Kljub vročini tudi letos v Rimu mrgoli tujih turistov. Foto: Reuters

Turistična taksa za počitniške apartmaje se bo oktobra s 3,50 evra zvišala na šest evrov na noč, za klasične hotele z dvema zvezdicama s treh na pet evrov, za luksuzne hotele pa s sedanjih sedem na deset evrov.

"V času, ko turizem v Rimu po težkem obdobju pandemije spet cveti, je absurdno, da mestni svet obremenjuje panogo s povišanjem turistične takse. Turizem v Rimu že eno leto lahko ustvarja delovna mesta, povečuje bruto domači proizvod in spodbuja gospodarstvo," je sprejetju sklepa oporekal predsednik rimskega združenja hotelirjev Federalberghi Giuseppe Roscioli.

Kritike je bilo slišati tudi iz vrst opozicije v rimskem mestnem svetu. "Če mora mestna oblast služiti denar, tega ne bi smela početi na račun turistov," je dejal svetnik opozicijske stranke Bratje Italije Federico Rocca.

Da bi napolnile svoje prazne blagajne, vse več občin v Italiji uvaja turistično takso. Še pred nekaj leti so jo turisti plačevali le v redkih po umetnosti poznanih mestih.

Julija je vstopnino pet evrov uvedel tudi rimski Panteon. Foto: Reuters
Julija je vstopnino pet evrov uvedel tudi rimski Panteon. Foto: Reuters

Britanski medij National World je poročal, da turistična taksa denimo v Rimu znaša od tri do sedem evrov na noč, v Firencah od štiri do pet, v Milanu in Benetkah od tri do pet ter v Neaplju od dva do pet evrov.

Letos rekorden prihodek od turistične takse

Ocenjuje se, da bodo italijanske občine v letu 2023 od tega davka zbrale rekordnih 679 milijonov evrov. To je po ocenah observatorija JFC 9,5 odstotka več kot lani. Številka je tudi višja kot v predkriznem letu 2019, ko se je ustavila pri 622 milijonih evrov.

Glede na milijone prenočitev gostov, ki jih vsako leto dosežejo v Italiji, velja turistična taksa za pravi blagoslov za občinske blagajne, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Z dajatvijo občine financirajo visoke stroške vzdrževanja palač, spomenikov in parkov. S turistično takso se pogosto pokriva tudi primanjkljaj občinske blagajne.

Med mesti z najvišjimi turističnimi dajatvami sta Rim in Benetke, kjer nameravajo po poročanju Euronewsa še letos uvesti posebno takso za vstop v mesto. Pred kratkim so turistično takso en evro na obiskovalca uvedli tudi na otoku Ponza v Tirenskem morju južno od Rima.