Sejem IFA, ki je letos potekal med 2. in 7. septembrom (za novinarje so se vrata sejma kot po navadi odprla že nekaj dni prej), je letos postregel z veliko novostmi in zanimivimi izdelki. Še več, letošnji sejem IFA je verjetno eden najzanimivejših v zadnjih letih.
Novi tablični računalniki
Že lani je bil v nemški prestolnici premierno predstavljen južnokorejski izzivalec Applovega iPada - Samsungov galaxy tab. Sledili so še drugi proizvajalci (Motorolin xoom, Blackberryjev playbook, HTC-jev flyer, Hewlett Packardov touchpad, LG-jev optimus pad, Acerjeva iconia ...), tako da misel, da bo leto 2011 leto tabličnih računalnikov, ni bila daleč od resnice. Kljub večji konkurenci je delež Appla (ta je aprila predstavil iPad 2) na svetovnem trgu tablic še krepko pred drugimi - podjetje iz Cupertina v Kaliforniji zdaj zavzema okoli 82 odstotkov trga.
Samsung je želel na letošnjem sejmu IFA svetu predstaviti tudi novi različici tablic - galaxy tab 10,1 in galaxy tab 7,7 -, a se je zapletlo zaradi spora z Applom. Južnokorejska tablica s 10,1-palčnim zaslonom, katere prodajo v Nemčiji je sodišče v Düsseldorfu prepovedalo že avgusta letos, tako ali tako ni prišla na sejem, tablica s 7,7-palčnim zaslonom pa je bila najprej namenjena predstavitvi na sejmu, a so jo morali tako rekoč čez noč umakniti z razstavnega prostora, saj je prepoved prodaje doletela tudi to tablico.
Prva preklopna tablica
Poleg Samsunga so najnovejše modele tablic v Berlinu predstavila tudi druga podjetja. Najprej velja omeniti Sonyjevo tablico S2 oz. Tablet P. Če so skoraj vse tablice bolj ali manj podobne Applovemu "izvirniku" (prvi tablični računalnik - tabletPC - je pred desetletjem pač predstavil Gatesov Microsoft), je ta japonski izdelek še najbolj oblikovno inovativen. Je namreč prva preklopna tablica z dvema zaslonoma - lastnost, ki to tablico dvigne iz oblikovnega povprečja.
Svoje tablice so predstavili tudi francoski Archos, kitajski podjetji Lenovo in Huawei ter tajvanski Acer - zadnji dve podjetji sta predstavili sedempalčne tablice z Googlovim operacijskim sistemom Android 3,2 oz. Honeycomb v skladu s poimenovanjem androidnih operacijskih sistemov po sladicah. Tudi ameriški Dell je na berlinski sejem poslal sedempalčno tablico s sistemom Honeycomb - novo različico streak 7. Obiskovalcem IFA 2011 se je s svojo prvo tablico predstavil tudi Medion, nemško podjetje, ki ga je pred kratkim kupil Lenovo.
Južnokorejski velikan med pametnimi telefoni
Če je imel prej omenjeni korejski elektronski orjak težave s tablicami, pa je na sejmu brez težav predstavil samsung note, pametni telefon, ki je zaradi svoje velikosti - večji je od običajnih pametnih telefonov, a manjši od tablic - nekakšna mešanica tablice in pametnega telefona. Prihodnost bo pokazala, ali bo note uspešnejši od Dellovega telefona streak 5, ki ima podobne mere kot korejski velikan med pametnimi telefoni - 5,3-palčni zaslon.
Berlin je bil tudi prostor, kjer so bili predstavljeni HTC-jevi pametni telefoni (modela prime in ignite) z izboljšano različico Microsoftovega operacijskega sistema Windows Phone 7 - Windows Phone 7,5, poimenovan tudi Mango. Razlog za izbiro Nemčije je po mnenju strokovnjakov v tem, da je primerjalno gledano ta operacijski sistem v tej evropski državi relativno uspešen. Poleg tajvanskih pametnih telefonov mango so si lahko obiskovalci sejma ogledali tudi z Mangom prenovljeni Dellov venue pro.
Mango proti "jabolku"
HTC-jevi mobilniki mango bodo tako kot LG-jev optimus 7 na prodajne police prišli v prihodnjih mesecih. Takrat bodo imeli privrženci manga - poleg samsung omnie - na izbiro tudi Nokijine telefone, ki bodo opremljeni s tem sistemom. Finsko podjetje bo imelo tako na trgu istočasno pametne telefone s kar tremi operacijskimi sistemi (Windows Phone, MeeGo in Symbian). V naslednjih mesecih bomo videli, kako uspešen bo operacijski sistem, poimenovan po tropskem sadežu mango, v boju z drugimi operacijskimi sistemi, zlasti z dvema prevladujočima: Googlovim Androidom in Applovim iOS-om.
Skorajda prava uspešnica so bili na berlinskem sejmu t. i. utrabooki oz. ultralahki prenosniki: Acerjev aspire S3, Asusov UX21, Lenovov ultrabook U300S in Toshibin portege Z830 ultrabook. Značilnosti teh prenosnikov so privlačen dizajn, največ dva centimetra debeline in teža nekoliko čez kilogram. Zasloni so 11- in 13-palčni. Ti ultralahki prenosniki naj bi prišli na prodajne police v predbožičnem času.
Ultralahki izzivalci Applovega macbook aira
Ultrabook je Intelova blagovna znamka, s katero skuša podjetje spodbuditi prodajo prenosnikov s svojimi procesorji. Ultrabooki so novi tekmec Applovega macbook air in tablic, ki jih poganja ARM-jev procesor. Intel pričakuje, da bodo konec leta 2012 40 odstotkov svetovnega trga prenosnikov predstavljali ultralahki prenosniki. Vsekakor številni menijo, da se je s temi ultralahkami prenosniki pri kupcih povečala privlačnost prenosnikov z operacijskim sistemom Windows.
Oznaka "smart" oz. pametno je postala v zadnjih letih zelo priljubljena pri proizvajalcih elektronike - najprej so bili pametni telefoni, zdaj smo dobili tudi pametno televizijo oz. smart TV. Gre za t. i. hibridno televizijo, televizijo z internetom. Verjetno bodo ti televizorji med kupci poželi več zanimanja kot 3D-televizorji, ki so bili ena glavnih tem na lanskem sejmu v nemški prestolnici.
Pametni hladilniki
Pametni pa niso zgolj telefoni in televizorji, ampak tudi izdelki bele tehnike. Kot zanimivost: južnokorejski LG je tako med drugim predstavil pametni hladilnik. Tega lahko po zaslugi WLAN-a upravljamo daljinsko. Na hladilniku je zaslon, na katerem se prikazujejo novice, kuharski recepti in obvestila o tem, kdaj bodo potekli roki uporabe posamičnih izdelkov v hladilniku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje