V trgovinah v Evropski uniji namreč ni več mogoče kupiti običajnih 100- ali večvatnih žarnic, vse žarnice z volframovo nitko pa naj bi postopoma umaknili s prodaje do leta 2012. Nadomestile jih bodo t. i. varčne žarnice, halogenske ter LED-svetilke. Tudi iz vaših komentarjev sodeč, pa je do novosti oziroma do prepovedi veliko zadržkov.
Zato smo se obrnili na Institut Jožef Stefan, kjer smo o problematiki povprašali vodjo Centra za energetsko učinkovitost Staneta Meršeta, ki pa je zagotovil, da se je kakovost "varčnih žarnic" v zadnjem času zelo izboljšala, prav tako tudi kakovost njihove svetlobe (npr. za branje).
Ali lahko na kratko opišete sestavo varčne žarnice in v čem se razlikuje od "navadnih"?
Varčne žarnice oziroma bolj pravilno kompaktne fluorescentne sijalke so sestavljene iz dveh glavnih delov: fluorescentne cevi napolnjene s plinom ter elektronske predstikalne naprave. V njih svetloba ne nastaja z žarjenjem, kot v klasični žarnici, temveč z luminiscenco oz. sevanjem, zato jim tudi pravimo sijalke.
Po katerih kriterijih je varčna žarnica sploh varčna?
Za isti svetlobni tok je potrebna električna moč varčne sijalke le 20-25 % električne moči klasične žarnice, kar pomeni, da je poraba električne energije sijalke pri enaki osvetlitvi za od štirikrat do petkrat manjša.
Varčna žarnica potrebuje nekaj časa, da sploh zagori. Ali je torej treba te luči puščati prižgane za boljši izkoristek? In če jih puščamo prižgane, kako potem sploh prihranimo energijo?
Starejše varčne sijalke so potrebovale nekaj sekund za vklop in nekaj minut, da so dosegle svojo polno svetlobno moč. Pri novejših današnjih izdelkih je ta pomanjkljivost praktično v celoti odpravljena, saj je zakasnitev pri vžigu minimalna in komaj opazna, polno svetilnost pa dosežejo že v nekaj deset sekundah, hkrati pa imajo bistveno večje število vklopov in izklopov, zato tudi večje število vklopov in izklopov ne skrajšuje bistveno njihove življenjske dobe, pri tem pa tudi ne porabijo več električne energije. Seveda pa še vedno največ prihrani ugasnjena žarnica.
Ali so te žarnice sploh primerne za prostore, kjer prižgemo luč za nekaj minut (npr. stranišče)?
Gotovo je doseženi prihranek električne energije pri žarnicah, ki gorijo le malo časa ustrezno manjši. Glede na omenjene izboljšave varčnih sijalk pa jih lahko uporabimo tudi v takih prostorih, glede na bistveno daljšo življenjsko dobo pa si bomo s tem tudi prihranili pogostejšo menjavo klasičnih žarnic.
Ali drži podatek, da je za proizvodnjo teh žarnic potrebna večja količina energije kot naj bi jo ta žarnica privarčevala?
Ta podatek ne drži. Potrebna energija za proizvodnjo je dejansko za skoraj šestkrat večja kot pri klasični žarnici, z upoštevanjem okrog 10-krat daljše življenjske dobe varčne sijalke pa je ta že v izraziti prednosti tudi brez upoštevanja prihranjene električne energije med njenim delovanjem. Varčna sijalka je tako že po okrog 50 urah gorenja v prednosti pred klasično žarnico, njena življenjska doba pa je okrog 10.000 ur!
Ali drži, da imajo te žarnice močnejša elektromagnetna polja in zato ne sodijo v bližino glave?
Elektromagnetno polje se pojavlja pri vseh porabnikih električne energije. Po podatkih številnih študij je magnetno polje pri varčnih sijalkah v razdalji 30 cm bistveno manjše od dovoljenih vrednosti in zato ne predstavlja zdravstvenega tveganja.
Kaj pa vprašanje odpadkov? Ali je res, da imajo visoko vsebnost živega srebra in spadajo pod posebne odpadke? Ali se s tem ne odpre še problematika ločevanja odpadkov?
Varčna sijalka potrebuje za svoje delovanje okrog 3 mg živega srebra, kar pa je petkrat manj od količine živega srebra v bateriji naše ure ali 100-krat manj od količine živega srebra v zobnem amalgamu. Med delovanjem to živo srebro ne izhaja v prostor, zagotovo pa se je treba tega zavedati in zato spadajo sijalke med posebne odpadke – odsluženo elektronsko opremo, ki so jo dolžni prevzemati trgovci te opreme. Danes lahko odslužene sijalke vrnemo v zabojnike v številnih trgovinah, z njihovo reciklažo pa je obremenjevanje okolja minimalno. Pri tem pa se je treba zavedati tudi dejstva, da je sijalka s prihrankom električne energije v njeni življenjski dobi bistveno več prispevala k znižanju emisije živega srebra pri proizvodnji električne energije iz premoga.
Katere negativne vidike še prinaša uporaba varčnih žarnic?
V neposredni bližini sijalke se pojavlja šibko UV-sevanje, ki pa se mu v primeru bližnje uporabe lahko izognemo z dodatnim steklom. Omejitev glede velikosti in oblik sijalk z novimi izdelki praktično ni več, postopno pa se znižuje tudi njihova cena.
Še najmanj pa je v celotni zgodbi izpostavljena problematika kakovosti svetlobe. Kakšna je razlika v svetlobi varčne in volframove žarnice? Katera svetloba je boljša za oči oziroma za branje?
Volframova žarnica ima zvezni svetlobni spekter, ki je pri varčni sijalki diskreten, vendar pa je bil pri novejših kakovostnih sijalkah narejen že ogromen napredek tudi pri kakovosti svetlobe, tako da je danes razlika med kakovostjo in barvo svetlobe dejansko minimalna.
Kaj pa svetloba halogenskih in LED-svetilk? Kaj so pa njihove ključne prednosti in slabosti?
Glavna prednost svetlečih diod je še približno trikrat manjša poraba električne energije kot pri varčnih sijalkah, veliko daljša življenjska doba ter praktično neomejeno število vklopov in izklopov. Glavna slabost je trenutno še visoka cena in manj kakovostna svetloba, kjer pa je bil v zadnjih letih že opazen velik napredek.
Za konec, kateri tip žarnic je najboljši z vidika uporabnika in ne industrije?
Uporabnik ima še vedno veliko možnosti, da si izbere tip in kakovost žarnice, ki mu ustreza glede na njegove osebne želje in potrebe. Jasna usmeritev EU-ja je spodbudila razvoj industrije v smeri energetsko učinkovitejših svetil, zato lahko v trgovinah najdemo poleg varčnih sijalk različnih oblik, velikosti in kakovosti svetlobe tudi nove in učinkovitejše halogenske žarnice ter že tudi prve svetleče diode. Varčne sijalke so tako le ena razvojna stopnja v razvoju energetsko učinkovitejše razsvetljave, ki bo pomembno vplivala k manjši obremenitvi okolja, predvsem pa tudi znatno prispevala k znižanju našega stroška električne energije (z zamenjavo 100 W žarnice, ki gori povprečno tri ure dnevno, pri električni energiji letno prihranimo skoraj 10 EUR, torej se nam stroški nakupa dražje varčne sijalke povrnejo prej kot v enem letu, vsaj še prihodnjih 10 let pa bo za ta znesek letno nižji naš račun za elektriko). Ali poznate naložbo z boljšim donosom?
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje