Vulkan, ki je izbruhnil pod debelo plastjo ledu, je prebil led in povzročil pravi gejzir skal, pepela in pare, trdijo britanski znanstveniki, ki so do dognanj prišli z novimi radarskimi slikami, posnetimi iz letala v letih 2004 in 2005.
Prepričani so, da bo dokaz o izbruhu, ki se je zgodil pred toliko leti, pripomogel k nadaljnjim raziskavam o količini ledene mase, ki so pomembne predvsem v okviru napovedovanja posledic globalnega segrevanja.
Predstavnik Britanske antarktične raziskave, kot se skupina imenuje, Hugh Corr, verjame, da je bil ta izbruh največji v zadnjih 10.000 letih. "Opazili smo plast vulkanskega pepela pod ledom. Glede na debelino plasti ugotavljamo, da se je izbruh zgodil največ pred 2.200 leti."
Plast ledu je vedno tanjša
Skupaj s satelitskimi posnetki zahodne Antarktike radarski posnetki kažejo na to, da se plast ledu tanjša, kar deloma potrjuje teorijo o tem, da globalno segrevanje in posledično segrevanje oceanov topi večni led na južnem polu. Ta pojav, trdijo strokovnjaki, bi lahko usodno vplival na dvig gladine oceanov
Po drugi strani pa ta dokaz odpira nova vprašanja, saj obstaja možnost, da tudi danes delujejo vulkani globoko pod plastmi ledu, segrevajo vodo in "od spodaj" topijo led.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje