Šesti planet od Sonca se je oblikoval pred približno 4,5 milijarde leti skupaj z drugimi planeti v Osončju in je tako bil skoraj svoj celoten obstoj brez zanj značilnih prstanov, poročanje francoske tiskovne agencije AFP povzema STA.
Astronomi že dolgo domnevajo, da so prstani relativno mladi, nastali pa bi lahko ob trku Saturnovih lun ali eksploziji kometa v bližini planeta. Njihova starost je bila doslej velika uganka.
Podatke, na podlagi katerih so izračunali starost, so pridobili z ameriško-evropsko sondo Cassini, ki so jo izstrelili leta 1997. Do konca misije leta 2017 je Saturn obkrožila 22-krat, pri čemer je krožila znotraj prstanov. Tako se jim je približala najbolj od vseh vesoljskih plovil doslej.
Instrumenti na sondi so omogočili meritve gravitacijskih sil, s katerimi so prstani in planet vplivali na sondo. Na osnovi tega so ocenili maso prstanov ter nato v kombinaciji z drugimi podatki še starost. "Šele ko se je Cassini v zadnjih obkrožitvah tako približal planetu, smo lahko zbrali podatke za te ugotovitve," je povedal vodilni avtor z rimske univerze Sapienza Luciano Iess. Raziskava je objavljena v reviji Science.
Ugotovili so, da ima majhno maso, kar nakazuje, da so prstani mladi, saj z leti pritegnejo več vesoljskih odpadkov, s čimer postanejo težji, so pojasnili na ameriški vesoljski agenciji Nasa. Prstane pa sestavlja 99 odstotkov ledu. Študija se sicer ni ukvarjala z vprašanjem nastanka prstanov, a so podprli teoriji kometa ali trka lun, še piše STA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje