"Razglasitev dneva inkluzije je seveda namenjen povečevanju zavedanja o pomembnosti vključevanja vseh posameznikov v družbo, ne glede na njihove posebne potrebe, družbenogospodarski status, spol, raso ali druge razlike," so v sporočilu za javnost zapisali v ZDGNS. Po njihovih navedbah pa bo pripomogel tudi k enakopravnosti in poudarjanju potrebe po enakih možnostih za vse, kar vključuje dostop do izobraževanja, zaposlitve, zdravstvenih storitev in drugih pomembnih področij. Leto 2025 bo tako prvo leto, ko bomo v Sloveniji zaznamovali 1. marec kot dan inkluzije.
"Ko imajo ljudje občutek vključenosti, so pri svojem delu kreativnejši in bogatejši. Pojem vključujoče družbe se z razvojem socialnih odnosov iz šolskega prostora prenaša na vsa ostala področja dela in življenja. Tako kot ima vsak otrok pravico do kakovostnega izobraževanja in učenja, tako ima vsak posameznik pravico do enakih pogojev dela in življenja. Sistem vključujočega izobraževanja ponuja boljše pogoje izobraževanja za vse otroke in je pomemben za spreminjanja prepričanj o pomenu vključevanja in diskriminacije. Šolski prostor ponuja otrokom prvo izkušnjo z drugačnostjo sveta izven družine," je ob tem izpostavil sekretar Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije Matjaž Juhart.
Velika dodana vrednost vsem ustanovam na področju vzgoje in izobraževanja ter usposabljanja
Drugačnost zaradi vključujoče oblike izobraževanja omogoča razvoj socialnih veščin in spretnosti, ki lahko presežejo prostor šole in učilnice. Med strateškimi cilji nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja 2023-2033 na področju vzgoje in izobraževanja otrok s
posebnimi potrebami in drugih ranljivih skupin je izpostavljen tudi cilj okrepiti inkluzivno naravnanost, so navedli v zvezi. Dan inkluzije bo po mnenju zveze velika dodana vrednost vsem ustanovam na področju vzgoje in izobraževanja ter usposabljanja. Tako za strokovne
delavce in starše kot tudi od najmanjših v vrtcih, rednih in posebnih izobraževalnih ustanovah, visokošolskih zavodih ter tudi na področju izobraževanja odraslih ter vseživljenjskega učenja. Prav tako bo velika dodana vrednost vsem ustanovam tudi na področju socialnega varstva, humanitarnih in invalidskih organizacij, področjih zaposlovanja in usposabljanja, zdravstva in dostopnosti kot tudi odpravljanju diskriminacije in premagovanju arhitekturnih in komunikacijskih ovir.
Pomemben korak k ustvarjanju pravičnejše in enakopravnejše družbe
V zvezi se zahvaljujejo varuhu človekovih pravic Petru Svetini in zagovorniku načela enakosti Mihi Lobniku, da z vsemi svojimi aktivnostmi, objavami, strokovnimi analizami in predlogi v praksi udejanjata načelo vključujoče družbe ter nadaljujeta poslanstvo v duhu pomena inkluzije oziroma vključujoče družbe za vse. Za podporo se zahvaljujejo tudi predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič ter več ministrstvom in invalidskim organizacijam. Razglasitev dneva inkluzije je pomemben korak k ustvarjanju pravičnejše in enakopravnejše družbe, s ciljem ozaveščanja o pomenu zagotavljanja vključenosti vseh ljudi v različne oblike družbenega življenja, so navedli na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.