Center za poklicno rehabilitacijo Maribor, ki deluje znotraj Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Republike Slovenije Soča, praznuje 40 let delovanja. V centru izvajajo programe poklicne in zaposlitvene rehabilitacije, ki so sestavni del programov celostne rehabilitacije. S programi pokrivajo potrebe na področju zdravstvenega varstva, zaposlovanja ter pokojninskega in invalidskega varstva. Storitve so namenjene uporabnikom z različnimi ovirami in težavami. Izvajajo se s ciljem, da se posameznika opolnomoči in se mu nudi potrebno podporo za vračanje nazaj na delo, kar ima pozitiven vpliv na njegovo počutje in kakovost življenja.
Letno obravnavajo okoli 560 ljudi
Začetki centra segajo v leto 1982, ko se je pričel razvoj zavoda za usposabljanje invalidnih oseb v SR Sloveniji, katerega ustanovitelj je bil Inštitut za rehabilitacijo in fizikalno medicino. Leta 1983 je bila v Mariboru ustanovljena enota za poklicno rehabilitacijo, v okviru katere od leta 1998 deluje tudi enota v Murski Soboti. V Centru za poklicno rehabilitacijo Maribor je trenutno zaposlenih 38 strokovnih delavcev in sodelavcev, ki letno obravnavajo približno 560 uporabnikov.
Temelji za poklicno in zaposlitveno rehabilitacijo v Sloveniji so se postavljali prav v Mariboru, kjer so prepoznali nujnost storitev, ki bi pripomogle k večji vključenosti oseb z invalidnostjo v družbo in delo. Od vsega začetka se je izhajalo iz bio-psiho-socialnega modela, kar je še vedno osnovno vodilo celotne rehabilitacijske stroke. Vzpostavila se je mreža delodajalcev in drugih pomembnih deležnikov, kot sta ZPIZ ter ZRSZ, ki so v skupnem sodelovanju orali ledino in postavljali osnovo za razvoj stroke, kot jo poznamo danes.
Poklicna rehabilitacija in zaposlovanje invalidov v preteklosti in prihodnosti
Dr. Zvone Čadež, direktor URI Soča, je ob tem povedal: "40 let Centra za poklicno rehabilitacijo Maribor pomeni tudi 40 let razvoja in aktivnosti na področju poklicne in zaposlitvene rehabilitacije v Sloveniji. Zaposleni v URI Soča kot osrednji nacionalni rehabilitacijski ustanovi, ki deluje tudi na terciarnem nivoju zdravstva, skrbimo za to, da je Slovenija na področju rehabilitacije v koraku s časom. Izobražujemo, raziskujemo, spremljamo razvoj znanja v tujini in predvsem klinično delamo s pacienti. In prav njihovo vračanje na delo je bistvo našega poslanstva - pomagati ljudem nazaj v aktivno življenje."
Danes je v prostorih Soča, CPR Maribor, potekala slovesnost z okroglo mizo z naslovom Poklicna rehabilitacija in zaposlovanje invalidov v preteklosti in prihodnosti. Pozdravna nagovora sta imela doc. dr. Metka Moharić, strokovna direktorica URI Soča in dr. Zvone Čadež, direktor URI Soča, govorci na okrogli mizi pa so bili nekdanja zaposlena na URI Soča, ki sta veliko pripomogla k razvoju področja mag. Janez Vidmar in mag. Cveto Uršič, predstavnica ZRSZ Lea Kovač, in dr. Aleksandra Tabaj ter Sonja Kotnik iz URI Soča. Dogodek je popestrilo Lutkovno paragledališče Zvitorepec z odlomkom iz predstave Vznemirljivo življenje čebel.