Ob imenovanju je Victoria Harrison poudarila, da ji je v veliko čast, da bo v tujino napotena kot prva slepa britanska veleposlanica. Svoje delo bo nastopila avgusta 2024. "V času moje kariere na zunanjem ministrstvu sem imela možnost spremljati, kako se je ministrstvo spreminjalo in kako vedno bolj odraža raznolikost britanske družbe. Že dobro leto se učim slovenskega jezika in bolj ko spoznavam Slovenijo, bolj se veselim tega, da bom tam delala in živela, seveda skupaj z mojim psom vodnikom Ottom," je dejala ob imenovanju.
Menjava veleposlanic bo avgusta letos
Zdajšnja britanska veleposlanica Tiffany Sadlerjeva se je informacije o imenovanju Harrisonove razveselila. "Izredno me je razveselilo, ko sem izvedela, da bo Victoria Harrison imenovana kot naslednja britanska veleposlanica v Sloveniji. Victorijo poznam že dolgo in sva tudi osebno dobri prijateljici. Victoria bo s svojimi bogatimi diplomatskimi izkušnjami ogromno doprinesla k tej funkciji. Žal mi je, da Slovenijo po treh letih in pol zapuščam, saj je bilo to zame izredno pomembno in produktivno obdobje. Vendar mi bo v veselje in čast, da svojo funkcijo prepuščam tako izvrstni kolegici," je dejala Sadlerjeva.
Veleposlanico bo spremljal pes vodnik
Harrisonovo bo spremljal njen pes vodnik Otto, dveletni mešanec med labradorcem in zlatim prinašalcem. Otta je veleposlanici zagotovila britanska dobrodelna organizacija Guide Dogs. Pete Osborne iz Guide Dogs je vesel, da bo Harrisonovo ob njenem napredovanju na veleposlaniško mesto spremljal pes vodnik. "Imata čudovito povezavo in skupaj sta dosegla izjemne stvari. Naši psi vodniki ne le da pomagajo slepim osebam, da živijo življenje, ampak jim ga lahko spremenijo."
Prva slepa oseba na britanskem zunanjem ministrstvu
Victoria Harrison se je rodila na Škotskem. Diplomatski službi se je pridružila leta 1997 in bila prva slepa oseba, ki jo je zunanje ministrstvo zaposlilo po uveljavitvi Zakona o preprečevanju diskriminacije oseb z invalidnostjo (Disability Discrimination Act). V času svoje diplomatske kariere je bila med drugim napotena v Helsinke in Sarajevo, sodelovala je tudi pri skupini, ki se je ukvarjala z reševanjem vojne krize v Ukrajini in Afganistanu.
Kot je zapisano na spletni strani britanske vlade ima približno 15 odstotkov zaposlenih na njihovem zunanjem ministrstvu priznan status osebe z invalidnostjo, med njimi jih je deset odstotkov na visokih položajih v zunanjem ministrstvu, ki se je zavezalo, da bodo njihovi zaposleni odraz raznolikosti britanske družbe.