Vnetne revmatske in mišično-skeletne bolezni so kronične bolezni, ki prizadenejo več kot 120 milijonov Evropejcev vseh starosti. V Sloveniji je bolnikov z vnetnimi revmatskimi boleznimi med 40 in 60 tisoč. Skupaj z nevnetnimi revmatskimi boleznimi (npr. osteoartroza) pa ima revmatske težave 11% slovenske populacije.
Revmatske bolezni so med najbolj razširjenimi in obremenjujočimi nenalezljivimi boleznimi v Evropi, zaradi katerih ljudje poiščejo pomoč svojega zdravnika. Hkrati predstavljajo poglavitni vzrok za nastanek začasne ali trajne delovne nezmožnosti med delovno aktivno populacijo.
Revmatiki so zaradi narave svoje bolezni dodatno izpostavljeni povečanemu tveganju za večino kroničnih nenalezljivih bolezni sodobnega časa, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen, debelost, nekatere maligne bolezni, demenca, itd. Posledično so te skupine bolezni tudi med najdražjimi kroničnimi obolenji in povzročajo visoke stroške za evropske proračune za zdravstveno in socialno varstvo.
V Sloveniji imamo vse možnosti za dobro obvladovanje revmatskih bolezni
Petra Zajc, strokovna sodelavka Društva revmatikov Slovenije pravi, da imamo v Sloveniji vse možnosti za dobro obvladovanje bolezni. »Dostopna so nam vsa sodobna zdravila za obvladovanje vnetnih revmatskih bolezni ter podpora zdravstvenih timov. V Društvu revmatikov Slovenije glasno poudarjamo pomen zdravega življenjskega sloga za revmatike in bolnike podpiramo z različnimi storitvami v okviru posebnih socialnih programov, kot so brezplačne strokovno vodene vadbe, strokovno zasnovani video vadbeni programi, izobraževanja, pomoč in svetovanje revmatikom, informativni materiali,« pravi Zajčeva.
V društvu opozarjajo tudi, da morajo tudi revmatiki prevzeti svoj del odgovornosti za lastno zdravje. Možnosti za izboljšave v obvladovanju revmatskih bolezni je še veliko – tudi pri delovanju zdravstvenega sistema, novih terapijah in zgodnjem prepoznavanju bolezni.
Poziv novoizvoljenim evropskim poslancem
Društvo revmatikov Slovenije se bo pridružilo kampanji EULAR – »Manifest EULAR 2024-2029« o spodbujanju evropskega odziva na zdravstvene in socialno-ekonomske izzive revmatskih in mišično-skeletnih bolezni 2024 – 2029«, ki bo trajala do konca leta. V društvu revmatikov napovedujejo, da bodo organizacije bolnikov, ki združujejo bolnike z revmatskimi in mišično-skeletnimi boleznimi (EULAR PARE), na vse novoizvoljene poslance Evropskega parlamenta naslovile pismo s prošnjo za njihovo podporo številnim ukrepom, vključno z razvojem celovite strategije Evropske unije za obravnavo vse večjega zdravstvenega, socialnega in gospodarskega bremena revmatskih in mišično-skeletnih bolezni.
Nujni so ukrepi EU na področju revmatskih in mišično-skeletnih bolezni
Zaradi kombinacije zdravstvenih dejavnikov, vključno s staranjem prebivalstva, negativnimi trendi življenjskega sloga ter kroničnim pomanjkanjem revmatologov in revmatoloških zdravstvenih delavcev, se pričakuje povečanje števila in resnosti revmatskih in mišično-skeletnih bolezni. Brez nujnega ukrepanja bi lahko presegli našo sposobnost odzivanja na potrebe bolnikov in ogrozili vzdržnost evropskih sistemov zdravstvenega varstva.