Uvodoma je zgodovino brajice predstavila gospa Urška Lah, sledil je pogovor s Timotejem Skledarjem, ki je oslepel in se naučil brajice v odrasli dobi.
Brajeva pisava (brajica) je sistem dvignjenih pik, poimenovan po Luisu Braillu. Posameznikom, ki tiska ne morejo videti, omogoča branje in pisanje ter tako predstavlja bistveno orodje za dostop do informacij in komunikacijo z drugimi.
Tekmovanje je namenjeno spodbujanju bralne kulture in pismenosti med slepimi in slabovidnimi. Tekmovalci so razvrščeni v tri kategorije glede na način učenja brajice ter tehnike branja oz. pisanja brajice, torej glede na to, ali uporabljajo brajev pisalni stroj ali računalniško opremo. Tekmovanje je potekalo v dveh delih. Najprej so tekmovalci 1. in 2. kategorije brali leposlovno besedilo v brajici, natiskano na papir. Tekmovalci iz 3. kategorije pa so brali besedilo v osemtočkovnem brajevem zapisu s pomočjo računalnika in brajeve vrstice. V drugem delu tekmovanja so sodelujoči pisali besedilo po nareku. Tekmovalci iz 1. in 2. kategorije so pisali na brajev pisalni stroj ali na brajevo tablico, tekmovalci iz 3. kategorije pa s pomočjo računalniške tipkovnice. Za posamezen del tekmovanja je imel udeleženec 2 minuti časa. Tekmovalce je ocenjevala posebna komisija.
Namen dogodka je bil ozaveščanje o pomenu brajice za slepe in slabovidne, nagrade pa so bile praktične narave.