Dva igralca preigravata drug drugega v boju za žogo. Foto: arhiv Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine
Dva igralca preigravata drug drugega v boju za žogo. Foto: arhiv Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine

Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine konec tedna 7. in 8. maja 2016 prireja 36. Pogačnikov memorial ter že dvajseti mednarodni turnir v košarki na vozičkih. Na turnirju bo sodelovalo okoli 80 udeležencev, poleg domače ekipe DP Ljubljana Mercator bodo nastopile tudi ekipe iz Avstrije, Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Srbije ter Črne gore. Tekmovanje bo potekalo v dvorani vojašnice Edvarda Peperka v Ljubljani.

Šport je zdrav način prostega časa in tudi priložnost za prijetno druženje za vsakogar izmed nas. Pomemben je tudi za para- in tetraplegike, saj se zaradi športnega udejstvovanja marsikdo laže znova vključi v aktivno življenje. Prav šport je namreč nepogrešljiva metoda v sodobni rehabilitaciji para- in tetraplegikov. Pri obnavljanju izgubljenih moči, vzdržljivosti in koordinaciji ima neprecenljivo terapevtsko vrednost. Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine ima močno športno tradicijo in letos že šestintrideseto leto zapored organizira turnir v košarki na vozičkih, ki je posvečen Tonetu Pogačniku, pobudniku in ustanovitelju turnirja leta 1980. Turnir pa je prerasel zgolj državne okvire, saj se ga že dvajset let udeležujejo tudi ekipe iz drugih evropskih držav.

Med pripravami na turnir smo se pogovarjali z Robertom Žerovnikom iz Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine. Za uvod bi vas prosila, da nam na kratko razložite zgodovino košarke na vozičkih.

Košarka na vozičkih je panoga športa invalidov, ki se v zadnjem času močno razvija in dosega čedalje višjo raven strokovnosti, popularnosti in organizacije. Izvira že iz časa druge svetovne vojne, ko so v različnih bolnišnicah v ZDA začeli organizirati programe za športe na vozičkih, saj so se zavedali dejstva, da se je zaradi vojne v večini držav po svetu število invalidov naglo večalo in da je šport del obsežnega rehabilitacijskega programa.

Se pravila košarke na vozičkih v čem razlikujejo od »navadne« košarke?

Pravila so skoraj enaka. Razen na primer pri korakih: dvakrat se lahko poženeš z vozičkom, nato pa moraš tapkati žogo.

Pogačnikov memorial ima že šestintridesetletno tradicijo. Kdo je pravzaprav bil Tone Pogačnik in kako pomemben je bil za razvoj športa za invalide na Slovenskem?

Tone Pogačnik je bil tako rekoč nepogrešljiv pri vseh naših številnih dejavnostih. S svojim širokim obzorjem znanja, poznanstev, komercialne žilice, doslednosti in neverjetnih organizacijskih sposobnosti je izpeljal vse, kar je bilo v danih možnostih mogoče izpeljati. Prav Tonetu se moramo zahvaliti za številne organizacije naših javnih in športnih prireditev, tako doma kot v tujini. Zelo velik je njegov prispevek pri pridobivanju sredstev iz komercialnih in ekonomskih akcij, saj je bil kot solastnik uspešne tovarne iz predvojnih časov druge svetovne vojne v teh poslih odlično podkovan. Bil je tudi velik humanist in osebni prijatelj številnih paraplegikov. V mladih letih je bil Tone tudi odličen športnik, hokejist državne reprezentance, pozneje pa visok jugoslovanski športni funkcionar. Od njegove smrti v njegov spomin prirejamo vsakoletni košarkarski turnir, od leta 1997 z močno mednarodno udeležbo.

Koliko ekip se bo tekmovanja udeležilo letos?

Na letošnjem turnirju bo tekmovalo šest ekip: KK OSI Paramont iz Črne gore, RSV KÄRNTEN Klagenfurt iz Avstrije, KKK SINGIDUNUM iz Srbije, KKI VODICE iz Hrvaške; KIK UNA–SANA Bihać iz Bosne in Hercegovine ter domača ekipa DP Ljubljana Mercator.

S katerimi uspehi se lahko pohvalijo naši košarkarji na vozičkih?

Našo košarkarji so odlični športniki. Ponašajo se z naslovom državnih prvakov, osvojili so pokal Zveze paraplegikov Slovenije, prvo mesto na mednarodnem turnirju Brno, in v svoji karieri nanizali še vrsto drugih uspehov.

Kaj paraplegikom in tetraplegikom pomeni ukvarjanje s športom in kako športne dejavnosti podpirate pri Društvu paraplegikov ljubljanske pokrajine?

Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine s svojimi programi skrbi tudi za dejavnosti, ki pripomorejo k ohranjanju in krepitvi preostalih telesnih sposobnosti paraplegikov in tetraplegikov. Ena pomembnejših med njimi je košarka na vozičkih, pri kateri osnovno skrb za učinkovito ohranjanje in izboljšanje psihofizičnih sposobnosti nadgrajujemo z udeležbo na različnih športnih tekmovanjih v Sloveniji in tujini. Doslej smo z udeležbo na tekmovanjih dosegli že številne zavidanja vredne uspehe. Udejstvovanje pri košarki na vozičkih nam pomeni nenadomestljivo priložnost družbenega udejstvovanja, saj nam omogoča širjenje socialne mreže in ohranjanje psihofizične kondicije ter je za mnoge edina vez s svetom. Športno udejstvovanje tako ni zgolj ena izmed naših aktivnosti, temveč je mnogokrat edini prostor z možnostjo samouresničitve in edina priložnost, kjer lahko pokažemo naše zmožnosti, prednosti in kjer glavne besede nimajo omejitve telesa, temveč naš športni, timski duh, ki je v športu našel redko možnost izražanja. x

Veronika Rot

Igralci košarke na vozičku mečejo na koš. Foto: arhiv Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine
Igralci košarke na vozičku mečejo na koš. Foto: arhiv Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine