Na fotografiji je vhod v stavbo ministrstva za kulturo. Foto: MMC/Miloš Ojdanić
Na fotografiji je vhod v stavbo ministrstva za kulturo. Foto: MMC/Miloš Ojdanić

Ministrstvo za kulturo je objavilo javni razpis za izbor operacij»Jezikovna integracija ranljivih skupin govorcev v Republiki Sloveniji". Namen javnega razpisa je gluhim, naglušnim, slepim, slabovidnim, gluhoslepim, osebam s specifičnimi motnjami , denimo disleksijo in osebam z motnjami v duševnem razvoju omogočiti, da polno razvijejo sporazumevalno zmožnost za dejavnejše vključevanje v družbo.

Jezikovno integracijo ranljivih skupin govorcev naj bi omogočili z razvojem metod in gradiv izobraževanja, gradnjo specifičnih jezikovnih orodij za učinkovitejše sporazumevanje, omogočanjem alternativnih poti sporazumevanja, kot je denimo tiskanje v brajici in uveljavljanje znakovnega jezika ter dejavnim udejstvovanjem govorcev s posebnimi potrebami na področju kulture, je zapisano na spletni strani Ministrstva za kulturo. Govorci s posebnimi potrebami bi tako lahko sodelovali pri filmski in gledališki produkciji, na bralnih ali pogovornih urah o leposlovju, razstavah, filmih in podobno. Poleg tega je namen razpisa tudi ozaveščati javnost o specifiki sporazumevalnih potreb omenjenih govorcev in o sprejemljivosti drugih in drugačnih poti komuniciranja, kar je eden od pogojev, da se alternativnim potem sporazumevanja prizna enakovreden položaj, kot ga ima slovenščina. Osebe s posebnimi potrebami morajo namreč svoje sporazumevalne potrebe uresničevati po drugih poteh, možnost takšnega alternativnega izražanja pa je nujna za preprečitev njihove izolacije. Z možnostjo izražanja, izobraževanja, dostopnostjo do kulturnih dobrin in udeležbo v kulturnem življenju širše družbe se za govorce s posebnimi potrebami zmanjša tveganje socialne izključenosti ter povečajo možnosti za vstop na trg dela.

Rok za oddajo vlog je 14. avgust

Vsak prijavljen projekt v okviru posamezne izbirne vsebine bo moral v izobraževanje oziroma usposabljanje vključiti najmanj 26 govorcev s posebnimi potrebami, izobraževanja pa bodo potekala v obliki delavnic, seminarjev, taborov, okroglih miz, odvisno od samega projekta. Dejavno sodelovanje ciljne skupine udeležencev bo obvezno na način, ki spodbuja razvoj njihove jezikovne zmožnosti. Skupna višina sredstev namenjenih za izvedbo razpisa znaša 500.000 evrov, od tega bo Evropski socialni sklad prispeval 80 odstotkov oziroma 400.000 evrov. Na razpis se lahko prijavijojavni zavodi, univerze, raziskovalne in znanstvene inštitucije ter nevladne organizacije, ki lahko s svojim delom in udejstvovanjem pripomorejo k doseganju učinkov in rezultatov javnega razpisa. Prijavitelji lahko vloge za dodelitev sredstev oddajo do14. avgusta 2017 na naslov ministrstva za kulturo oziroma osebno v času uradnih ur ministrstva.

V.P.

Na fotografiji je pet žensk, ki komunicirajo v znakovnem jeziku. Foto: BoBo
Na fotografiji je pet žensk, ki komunicirajo v znakovnem jeziku. Foto: BoBo