Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne prvega marca 2017 praznuje 99-letnico delovanja. Knjižnica, ki deluje v okviru Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije (ZDSSS), je namenjena slepim, slabovidnim in osebam z motnjami branja ter razpolaga z več kot 10.000 enotami gradiva. Za številne ljudi z okvarami vida pomeni vir za ohranjanje stika z literaturo in pisano besedo.
»Knjižnica je v zavesti vsakega naroda, vsake civilizacije ali skupine ena najpomembnejših ustanov, ki zagotavlja izobrazbo, kulturo in celo identiteto te skupnosti in jo s tem naredi enakopravno vsem drugim. Vsakdo je že slišal za antični knjižnici v Aleksandriji ali Pergamonu in njun propad po večini vsi razumemo kot veliko in nenadomestljivo civilizacijsko izgubo,« je v svoji poslanici ob 99-letnici knjižnice zapisal predsednik ZDSSS, Tomaž Wraber, in dodal: »Skrb za slepe pri nas ni od včeraj in ponosni smo, da je ZDSSS najstarejša slovenska invalidska organizacija. A nič manj nismo ponosni na to, da je naša knjižnica celo dobri dve leti starejša od naše organizacije.«
Nastanek knjižnice za slepe in slabovidne
Minka Skaberne (1882–1965) je bila slovenska učiteljica in profesorica, ki se je ukvarjala tudi z izobraževanjem slepih in slabovidnih. Najverjetneje je ona sprejela odločitev o nujnosti ustanovitve slovenske knjižnice za slepe, potem ko je leta 1917 obiskala Odilieninstitut – Odilijin zavod za slepe v Gradcu. V tem zavodu, ustanovljenem leta 1881, so namreč med 1. svetovno vojno skrbeli za avstrijske vojake slovenskega rodu, ki so v bitkah izgubili vid. Tam jim je pomagala in jih učila brajice, orientacije in drugih veščin, nujnih za slepe, sestra Klara – redovnica Franica Vrhunc (1881–1964), ki je pozneje z njimi prišla v Ljubljano, je zapisal predsednik ZDSS Tomaž Wraber v svoji poslanici ob 99-letnici Knjižnice Minke Skaberne. Poudaril je tudi njeno razumevanje potreb slepih in slabovidnih oseb. »Čitanje je za slepca najlepša zabava. Da jim pa ni treba biti vedno odvisnim od nas, zato je dobro skrbljeno. Naučiti se branja in pisanja, prirejenega prav za slepe, je ena izmed najvažnejših točk v izobrazbi slepega …« je razmišljala Minka Skaberne pred skoraj stotimi leti in njene misli držijo še danes. ZDSSS in ZRC SAZU se bosta njenim dosežkom poklonili z e-publikacijo o njenem življenju in delu, ki bo v kratkem izšla pri Založbi ZRC SAZU.
Sredstva Evropskega socialnega sklada in pridobljena koncesija pomembno pripomogla k razvoju knjižnice
Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne, ki je močno pripomogla k temu, da so slepi in slabovidni samostojnejši in bolj vključeni v družbo, je razvoj doživljala postopoma. Nanj je znatno vplivalo pridobitev sredstev Evropskega socialnega sklada za izvajanje projekta Vzpostavitev infrastrukture za zagotavljanje enakih možnosti dostopa do publikacij slepim in slabovidnim ter osebam z motnjami branja, ki je potekal med letoma 2013 in 2015 in s katerim so na ZDSSS vzpostavili razmere za delovanje in razvoj knjižnice v prihodnje. Enako pomembna z vidika razvoja je bila tudi koncesija za izvajanje dela knjižnične dejavnosti za slepe in slabovidne, ki jo je ZDSSS leta 2016 podelilo Ministrstvo za kulturo RS.
Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne se bo na podlagi podeljene koncesije v prihodnjih letih postopoma vključevala v mrežo splošnih knjižnic ter s svetovalnimi, izobraževalnimi in drugimi aktivnostmi pripomogla k izboljšanju izvajanja storitev za slepe in slabovidne v okviru knjižnične dejavnosti kot javne službe. Sočasno z organizacijo in koordinacijo specializiranih knjižničnih storitev bodo na ZDSSS odpravljali obstoječi razvojni zaostanek knjižnice, kar bo pripomoglo k lažji vzpostavitvi sodelovanja s splošnimi knjižnicami. V knjižnici si bodo prizadevali za čim večje število uporabnikov in prilagojenih gradiv, z ozaveščanjem in informiranjem splošne ter strokovne javnosti pa bo knjižnica širila zavedanje o posebnih potrebah nezanemarljivega deleža državljanov in prepoznavanje njihovih potreb, kar lahko pomembno pripomore k njihovemu boljšemu vključevanju v družbo. »Prepričani smo, da bo Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne svojo stoletnico obhajala tako, da bomo lahko nanjo ponosni ne le slepi in slabovidni, ampak vsa država,« je sklenil Wraber.
Osnovni podatki o Knjižnici slepih in slabovidnih Minke Skaberne
Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne je namenjena slepim in slabovidnim ter ljudem z drugimi motnjami branja. Člani Medobčinskih društev slepih in slabovidnih (MDSS) se lahko ob vpisu v društvo včlanijo tudi v knjižnico, preostali pa za vpis potrebujejo zdravniško potrdilo, s katerim dokazujejo okvaro vida ali drugo motnjo branja. Trenutno ima knjižnica 1.836 članov, več kot polovica jih je starejših od petinšestdeset let. Izposoja knjig je možna v zvoku in brajici. Knjižnična zbirka je poleg prilagojene periodike na začetku leta 2017 obsegala 2414 novih naslovov leposlovja v formatu mp3, 2526 naslovov leposlovja v formatu mp3, presnetih s kaset, in 905 naslovov strokovnih del. K njim je dodanih še 194 naslovov v formatu DAISY. Zbirko dopolnjuje še 1321 naslovov leposlovja v brajici. S širitvijo knjižnice se tudi število prilagojenih del dnevno povečuje. Tako je skupno število enot gradiva že preseglo številko 10.000. x
V. R.