Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVS1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat v oddaji Posebna ponudba o aferi med, ki že tri tedne razburja slovensko javnost.
Spomnimo. Veterinarji so pri poletnem nadzoru vzorcevmeduin satja zmedom, ki so jih odvzeli 20 čebelarjem, odkrili prisotnost treh učinkovin, ki pomenijo tveganje za zdravje – dovoljenega insekticida amitraz, prepovedanega pesticida klorfenvinfos in prav tako prepovedanega insekticida rotenon. Uporaba nedovoljenih zdravil za zatiranje varoze je sprožila številna vprašanja o tem, ali je slovenski med varen in zdrav za uporabo. Po podatkih ljubljanske veterinarske fakultete in Veterinarske zbornice Slovenije je lani samo 22 odstotkov čebelarjev kupilo uradno registrirana in preverjena zdravila. »Ker čebele v Sloveniji žal danes ne morejo preživeti zime brez zdravljenja proti varozi, to najverjetneje pomeni, da čebelarji uporabljajo neregistrirana zdravila s črnega trga ali nelegalno uvožena zdravila,« so zapisali.
Gre za strupene snovi, ki jih v hrani ne sme biti
»Rotenon in klorfenvinfos sta že 20 let prepovedana. Gre za strupene snovi, ki jih v hrani ne sme biti.Medčebelarjev, ki so uporabljali te kemikalije, ni varno živilo in ga je treba odstraniti s trga,« je opozoril vodja Centra za zastrupitve UKC Ljubljana Miran Brvar.Mejne koncentracije, ki se omenjajo, so po njegovih besedah arbitrarno določene in dogovorjenemedpolitiko, stroko in raznimi lobiji, denimo živilsko industrijo, je dejal Brvar in dodal: »Tudi če je koncentracija teh kemikalij pod mejno vrednostjo, to ne pomeni, da je hrana varna. Treba je namreč upoštevati cel koktajl kemikalij, saj se učinki verjetno seštevajo.«
Izguba zaupanja bistveno dražja od nadzora
»Glede na trenutne razmere, ki so razgrnile pomanjkljiv nadzor ter nerazumno ravnanje skoraj 80 odstotkov čebelarjev glede uporabe nedovoljenih zdravil za zatiranje varoze, bi bilo testiranje zelo zaželeno,« opozarjajo na ZPS in dodajajo, da bipotrošnikile tako dobili nedvoumen odgovor brez skrivanja imen, kateri med ne vsebuje nedovoljenih zdravil. »Potrošnikivse bolj posegajo po slovenskih pridelkih, izguba njihovega zaupanja pa bo nedvomno bistveno dražja od stroškov nadzora,« so prepričani na ZPS.Kmetijski minister Dejan Židan je sicer že večkrat povedal, da zaupa tistim, ki pravijo, da je med varen, pomembno pa se mu zdi tudi, da se nadzor nadaljuje, analize pa razširijo. Minister je sicer naklonjen javni objavi seznama čebelarjev, ki so kršili predpise, saj meni, da je to eno najmočnejših orožij, ki jih ima država na voljo.
Več v oddaji Posebna ponudba
Uporaba nedovoljenih zdravil za zatiranje varoze je sprožila kar nekaj vprašanj o tem, ali je slovenski med varen in zdrav za uporabo ali ne. Odgovore na številna vprašanja se bomo trudili ponuditi v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi to soboto,9. januarja, ob 17.20 na MMC TVna povezavi:http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom. x
V.P.