Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVS1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat v oddaji Posebna ponudba o tem, ali rdeče meso in mesni izdelki res vplivajo na nastanek raka na debelem črevesu.
Agencija za raziskave raka, ki deluje pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije, je 26. oktobra v strokovni reviji Lancet Oncology objavila poročilo, v katerem 22 uglednih strokovnjakov z vsega sveta ugotavlja, da je predelano meso v prevelikih količinah lahko vzrok za nastanek raka na debelem črevesu in danki. Njihove ugotovitve so sprožile burno razpravo, med katero so se nasprotujoča si mnenja kar vrstila. Zato se mnogi sprašujejo, kaj je od vsega povedanega res in kaj ne drži. Vodja raziskave dr. Dana Loomis iz Mednarodne agencije za raziskave raka iz Lyona pravi, da naj ljudje sicer zmanjšajo uživanje rdečega in predelanega mesa, vendarimajo tudi ta živila določeno hranilno vrednost, zato so lahko del zdrave prehrane. »Nikoli nismo rekli, da bi ljudje morali nehati jesti rdeče ali predelano meso. Naše ugotovitve podpirajo številna veljavna prehranska priporočila. Večino so sestavili, da bi zmanjšali tveganje za druge bolezni, predvsem kardiovaskularne in sladkorno bolezen ter morda debelost. Ugotovitve našega vrednotenja so skladne s tem. Ljudje, ki so zaskrbljeni, naj premislijo o veljavnih priporočilih,« je pojasnil dr. Loomis.
Kritiki so skeptični
Kritiki poročila Svetovne zdravstvene organizacije sicer pravijo, da je 800 študij, ki so jih ovrednotili, temeljilo le na analizi poročil in da jih niso vrednotili sistematično. Nekateri kritiki tudi očitajo, da študije Mednarodne agencije za raziskave raka zaradi pomanjkanja trdnih dokazov temeljijo na domnevah in ugibanju. Vendar to dr. Loomis zanika in dodaja: »Naše vrednotenje temelji na postopku, ki je splošno priznan že 40 let, opravili pa so ga vodilni svetovni strokovnjaki tega področja, pri katerih ne gre za nasprotja interesov. Osnova za vrednotenje so bile najkakovostnejše znanstvene raziskave, ki so bile na voljo. Skrbno in temeljito so jih opravili milijoni ljudi po vsem svetu, ki so bili pozorni na morebitne moteče spremenljivke. Med raziskavami so bile tudi poskusne študije o raku pri živalih in študije relevantnih mehanizmov raka. Torej ne gre za ugibanje, gre za zelo dobro dokumentiran in že desetletja uveljavljen javni postopek.«
Pomembno je, kako pripravite meso
Dejavnikov, ki lahko povečajo tveganje za nastanek raka zaradi uživanja rdečega mesa in mesnih izdelkov, je sicer več. Ti so povezani tudi zvzrejo živali, pripravo mesa za uživanje in spresnovo mesav človeškem telesu. »Nevarnejše je, če jemo meso, ki je zelo prepečeno na žaru in pride v stik s snovmi, ki so v oglju, kjer so policiklični aromatski ogljikovodiki, ki so dokazano karcinogeni, pa z raznimi dušikovimi spojinami, ki lahko nastajajo pri termični obdelavi mesa,« opozarjaMaja Primic Žakelj z Onkološkega inštitutain dodaja: »Najbolj na udaru je debelo črevo, kjer poteka presnova. Koliko časa se te snovi zadržujejo v telesu, je odvisno od hitrosti prebave, pomembno pa je tudi to, kako te snovi vplivajo neposredno na steno, kaj se vsrka v kri in potem raznese po telesu.« In koliko mesa lahko zaužijemo, da ne bomo škodili svojemu zdravju? Urška Blaznik zNacionalnega inštituta za varovanje zdravja pravi, da je do 300 gramov mesa na teden dopustna količina: »Vse, kar je več kot 300 gramov mesa in mesnih izdelkov na teden, že pomeni tveganje. Če se potrošnik odloči za en brezmesni dan na teden, potem pa uživa zmerne količine mešanega mesa, enkrat rdeče, drugič belo, pa tudi ribe, ki so odličen vir beljakovin,je lahko brez skrbi.«
Več v oddaji Posebna ponudba
Kaj konkretno sporoča poročilo Svetovne zdravstvene organizacije, komu je bilo namenjeno, kako v resnici rdeče meso in predelani mesni izdelki vplivajo na nastanek raka in kako uživati meso, da vaše zdravje ne bo ogroženo oziroma ali se mu moramo povsem odreči, o vseh teh vprašanjih se bomo pogovarjali v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi to soboto,7. novembra, ob 17.20 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom. x
V.P.