Anja Drev je na olimpijadi gluhih v Italiji osvojila peto mesto v smuku, v kombinaciji pa je ostala tik pod stopničkami na četrtem mestu. Bolečine v hrbtu so ji sicer preprečile, da bi se izkazala s še kakšnim dobrim nastopom. Za najboljšo slovensko gluho smučarko je priznanje za športnico leta tretje v karieri, najboljša je bila že v letih 2015 in 2017. »Veliko mi pomeni, da so mi podelili priznanje. Zaradi težav s hrbtom nisem mogla pokazati svojih najboljših voženj. Lahko bi rekla, da smo zelo dobro delali, lovili smo sneg, dobro sem trenirala, na koncu pa me je vseeno nekaj ustavilo. To je tretje priznanje, vsako pa ima svoj pomen in sem na vsako ponosna,« je povedala mlada športnica, ki je začela smučati že v prvem razredu osnovne šole. O tem, ali jo invalidnost ovira na njeni športni poti, je v nekem intervjuju odgovorila z anekdoto: »Bili smo na treningu, pa smo dobili navodilo, na katero progo moramo priti. Nisem dobro slišala in odšla na napačno mesto. Tam sem jih čakala, pa jih ni bilo. Ko sem se vrnila, so me malce postrani gledali, saj jih je skrbelo, da se mi je kaj zgodilo. Sicer pa na tekmah za gluhe ne nosim slušnega aparata. Kar naenkrat nastane tišina, za hip izgubim občutek za hitrost in ravnotežje.« Anja uporablja slušni aparat od 2. leta.
Tiršek osvojil naslov že petič
Franček Gorazd Tiršek, dobitnik dveh medalj s paralimpijskih iger, si je naslov najboljšega v Sloveniji prislužil z lanskim dosežkom na svetovnem prvenstvu v Avstraliji, kjer je z zračno puško stoje osvojil tretje mesto. Za odličnega parastrelca je to že peto priznanje za športnika leta v Sloveniji, doslej je bil najboljši že v letih 2012, 2014, 2015 in 2016. »Na kratko lahko rečem, da sem presenečen in ponosen. Lansko leto je bilo naporno, pestile so me poškodbe in prvo polovico leta sem izpustil. A srce mi je velelo, da moram vztrajati in s svetovnega prvenstva sem se vrnil z medaljo. Posledično pa sem še športnik leta in tega sem zelo vesel,« je lansko sezono ocenil Tiršek. 45-letnik iz Gornjega Grada je pred 17-imi leti doživel prometno nesrečo, po kateri so mu dejali, da ne bo več hodil. Danes sicer uporablja bergle, a hodi in niza športne uspehe enega za drugim.
Damjan Lazar: »Pred nami izjemno leto 2020.«
»V letu, ki se je izteklo, so naše športnice in športniki beležili izjemne rezultate. Na tem mestu hvala vsem partnerjem, podpornikom in financerjem. Prepričan sem, da je pred nami izjemno leto 2020,« je v pozdravnem nagovoru povedal predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenskega paralimpijskega komiteja Damjan Lazar. Direktor Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) Vladimir Kukovica pa je povedal: »Vaši rezultati v ničemer ne zaostajajo za vrhunskimi rezultati neinvalidov. Žal pa država, sredstva javnega obveščanja in vsi mi ne naredimo dovolj, da bi bili slišani, videni in tudi ustrezno nagrajeni.«
Na prireditvi podelili še druge nagrade za športne dosežke v lanskem letu
Priznanje za mladega nadarjenega parašportnika je dobil 16-letni plavalec Tim Žnidaršič Svenšek za dosežke na paraigrah mladih ter izpolnjene norme za EP v letošnjem letu. Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite (Zveza ŠIS – SPK) podeljuje priznanja tudi vsem športnikom, ki so se z vrhunskimi dosežki izkazali na mednarodnih tekmovanjih v posameznem letu, ter njihovim trenerjem. Bronaste znake so dobili prejemniki medalj na igrah specialne olimpijade Tina Skerlep, Simona Gaser, Uroš Bernik, Anja Golčer, Timotej Galunič, Alen Šošter, Urban Goltnik, Tamara Korotaj, Vinko Rešetar, Martin Lešnik, Mario Zajfrid, Jožica Drač, Miha Zalokar, Rok Mali Vodušek, Sebastjan Ratej, Luka Gračner, Manfred Kržišnik, Atif Mulič, Primož Mrkun, Ivan Ruf, Albin Kolar, Klavdij Zorko, Žiga Vagoš in Nik Jerkovič. Bronasta priznanja so podelili tudi udeležencem EP v inkluzivnem judu Sašu Kovaču, Žigi Vagošu, Niku Jerkoviču in Aljažu Colariču. Enaka priznanja so dobili tudi najboljši slovenski športniki na evropskih paraigrah mladih na Finskem: Luka Trtnik, Tim Žnidaršič Svenšek in Robi Kogovšek. Za medaljo na EP v biljardu na vozičkih je dobil priznanje Matej Brajkovič, za dosežke na EP za slepe in slabovidne kegljače pa Marjan Žalar in Jože Lampe. Reprezentanca v golbalu, igri z zvenečo žogo za slepe in slabovidne, je zmagala na EP divizije C, v njej so bili Matej Ledinek, Boštjan Vogrinčič, Dejan Pirc, Borut Višnikar in Robi Kogovšek. Srebrne znake so dobili Gregor Selak za medaljo na svetovnem prvenstvu v paraplezanju, strelec Franček Gorazd Tiršek za medaljo na SP ter člani reprezentance v showdownu, namiznem tenisu za slepe in slabovidne Peter Zidar, Sanja Kos, Tanja Oranič, Denis Repa in Miha Susman.