Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Številni Slovenci so certifikate ob privatizaciji družbenega premoženja pred 25 leti zamenjali za delnice in druge vrednostne papirje: nekateri so jih že kmalu prodali, mnogi so nanje pozabili. Ker bo KDD (Centralna klirinško depotna družba) s 1. januarjem ukinilaregistrskeračune, bo moralo okoli 220 tisoč imetnikov vrednostnih papirjev te prenesti na trgovalne račune pri borznoposredniških družbah ali bankah. Kaj to pomeni za imetnike vrednostnih papirjev in kakšne možnosti imajo na voljo, bodo razkrivali v današnji Posebni ponudbi.
Okoli 220 tisoč Slovencev in Slovenk mora do konca leta svoje vrednostne papirje z registrskih računov pri KDD (Centralna klirinško depotna družba) prenesti na trgovalne račune pri borznoposredniških družbah ali bankah. Ker je Agencija za trg vrednostnih papirjev v pregledu možnosti za prenos premoženja z registrskih računov ugotovila, da so ponudbe organizacij in združenj za vstop v razne sheme ali na fiduciarne račune lahko škodljive za vlagatelje, bodo v oddaji Posebna ponudba predstavili možnosti, kam prenesti delnice, in gledalce opozorili pred različnimi pastmi. Lahko se namreč zgodi, da bo za vodenje računa potrebno plačati več, kot so delnice sploh vredne.
Imetniki imajo na voljo več možnosti
Imetniki delnic iz lastninskih certifikatov, ki registrskegaračunaše niso zaprli, imajo na voljo tri možnosti. Če želijo premoženje obdržati, morajo pri borznoposredniški družbi ali banki odpreti trgovalniračun. »Bolj ali manj bi vsakemu priporočil, da odpre trgovalni račun. Vrednostni papir je premoženjska pravica, kar pomeni, da tudi če je danes njegova vrednost manjša, to ne pomeni, da bo čez par let enako. Seveda velja tudi obratno,« meni Aleš Butala z Ministrstva za finance. Kljub temu se delnicam oziroma vrednostnim papirjem lahko njihovi imetniki tudi odpovejo in jih prenesejo na opustitveniračun. »Treba je pogledat, kakšna je vrednost teh vrednostnih papirjev in če so res vrednosti zelo nizke, potem so dejansko vsi stroški, ki so povezani s prenosom, lahko višji od opustitve teh vrednostnih papirjev,« pravi Žiga Kosi z Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP). Geza Norčič s KD skladov pa svetuje: »Vsem imetnikom vrednostnih papirjev, ki imajo relativno nizko vrednost, to je manj kot 50 evrov, in so tudi netržni vrednostni papirji, svetujemo, da se jim pač odpovejo. In sicer iz razloga, da lahko to pač vpliva na njihove socialne prejemke, ki jih prejemajo od države.« V primeru, da imetniki vrednostnih papirjev ne bodo storili ničesar od naštetega, bo KDD njihove vrednostne papirje položila na t.i. sodni depozit.
Več v oddaji Posebna ponudba
Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) je v pregledu možnosti za prenos premoženja zregistrskihračunov, ki jih bo država konec leta ukinila, ugotovila, da so ponudbe organizacij in združenj za vstop v razne sheme ali na fiduciarneračunelahko škodljive za vlagatelje. Kako torej izbrati najbolj primernega ponudnika? Kakšna bo usoda vrednostnih papirjev, ki se jim bodo lastniki odpovedali, pa tudi tistih, katerih lastniki so že pokojni, svojci pa zanje sploh ne vedo? Kako lahko odprtje trgovalnega računa ali prodaja vrednostnih papirjev vpliva na socialne prejemke? Odgovore bodo iskali v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku v torek, 18. oktobra ob 17.30 gledali na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V.P.