Zveza NVO za avtizem pripravlja usposabljanje in strokovno izpopolnjevanje za osebne asistente mladostnikov in odraslih oseb z avtizmom, ki bo potekalo jeseni. Na Zvezi opozarjajo, da so osebe s spektroavtistično motnjo (SAM) in njihove družine v družbi zelo ranljiva skupina, potrebujejo podporo na področju krepitve duševnega zdravja, tako pri varovanju duševnega zdravja kot pri rehabilitaciji in pri vključevanju v okolje. Spremljevalci in osebni asistenti, ki so posebej usposobljeni za to delo, so jim lahko v veliko pomoč.Uspešno vključevanje oseb z avtizmom v socialno okolje namreč lahko zmanjša ali prepreči razvoj motenj na področju duševnega zdravja. Sicer pa avtizem vpliva na življenje celotnih družin, ne le na osebe s SAM, še opozarjajo na Zvezi.
V programu usposabljanja osebnih asistentovmladostnikov in odraslih osebsspektroavtistično motnjo bodo udeleženci spoznali njene značilnosti ter se seznanili s področji, na katerih te osebe potrebujejopodporo v vsakodnevnem življenju. Usposabljanjebo sestavljeno izuvodnih seminarjev, osebne asistence mladostniku ali odrasli osebi s SAM, ter spremljanja nadaljnjega dela in redneintervizijes strokovnjaki. Asistenti bodo z nudenjem asistence pričeli z letom2019. Uvodna predavanja bodo izvajali priznani strokovnjakis področja avtizma:dr. Marta Macedoni Lukšič, dr. Nataša Potočnik Dajčman, Aleksandra Jeličić, Nives Skamlič in Janja Kranjc. Usposabljanje bo potekalo vLjubljaniinna Obali, udeležba bo brezplačna, v Ljubljani se bo usposabljanja lahko udeležilo 20 kandidatov, na Obali pa 10. Prijave na Zvezi NVO za avtizemsprejemajo do15.oktobraletos oziroma do zapolnitve prostih mest na elektronsko pošto:zveza.avtizem@gmail.com.
Pojavnosti avtizma v Sloveniji ne spremljamo sistematično
"Žal v Sloveniji ne poznamo natančne številke, torej ne vemo, koliko osebs spektroavtistično motnjo je v naši državi, saj se pri nas pojavnost te motnje ne spremlja sistematično. Vsi pa se zavedamo, da so številke zelo visoke. Zaradi možnosti sistematičnega spremljanja pojavnosti omenjenih motenj, načrtovanja programov pomoči in oskrbe pa tudi načrtovanja posameznih strokovnih služb, ki se ukvarjajo s področjem avtizma, bi bilo treba uvesti register oseb z avtizmom. To pa je naloga pristojnih državnih organov, ki se te naloge preprosto sploh še niso lotili. Pristojne pediatrinje za diagnosticiranje poročajo, da tedensko sprejmejo tudi 20 oseb z napotnico za diagnosticiranje avtizma. Pojavnost spektroavtistične motnje v svetu zelo strmo narašča. Podatki v meritvah, ki so jih opravili v ZDA leta 2014, pričajo, da za generacijo, rojeno v letu 2002, ugotavljajo spektroavtistično motnjo že pri 1 od 68 otrok. Če sledimo krivulji v leto 2015, imamo 1 od 10 dečkov v spektroavtistični motnji in 1 od 50 deklic. Če se bo tako nadaljevalo, se nam v letu 2025 obeta že vsak drugi fantek in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj. Pogostnost avtizma strmo narašča, trendi so alarmantni in več kot nujno potrebno je, da pristojna ministrstva pri nas končno začnejo sistematično in strokovno urejati to področje," opozarjaSandra Bohinec Gorjak iz Zveze nevladnih organizacij za avtizem Slovenije.
Kakšno pomoč v vsakodnevnem življenju potrebujejo avtisti
"Pomoč je odvisna od vrste in stopnje primanjkljajev, ki jih otrok ali oseba z avtizmom ima in od njene starosti," pojasni Sabina Korošec Zavšek izZveze NVO za avtizem. Nekateri potrebujejo pomoč samo v določenih situacijah, drugi jo potrebujejo večino časa. Pomočotrok lahko potrebujepri reševanju komunikacijskih težav z vrstniki in odraslimi, pri reševanju problemov v medsebojnih odnosih, pomoč lahko potrebuje tudi, ko bi se rad umaknilali pri zadovoljevanju posebnih senzornih potreb, ki jih imajo otroci z avtizmom bolj izražene kot njihovi vrstniki. "Včasih potrebujejo dodatne razlage določene situacije, ali podporo, če so nesigurni, jih je strah nekih novih situacij. Odrasle osebe z avtizmom potrebujejo pomoč, če živijo samostojno, na primer pomoč pri rednem plačevanju računov, pri smotrni porabi sredstev, pa pri načrtovanju gospodinjskih opravil in podobno. Nekateri odrasli bi morda potrebovali nekoga samo takrat, ko bi šli na razgovor za službo, spet drugi bi v službi potrebovali nekevrste mentorja. Oblike pomoči, ki jih potrebujejo, so različne," še pojasniZavškova.
V.P.