Zavedanje, da imajo vsi ljudje pravico do branja in dostopa do informacij v njim razumljivi obliki, je vodilo k ustanovitvi posebnega zbirke v Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika. Vse bralke in bralci si zaslužijo popolnoma enake možnosti dostopa do knjižničnega gradiva in zaradi različnih zmožnosti tudi njim prilagojene prostore znotraj knjižnice.
Zbirka gradiv BEREM ZLAHKA
Gradivo je razdeljeno na več skupin. Te so:
- BRAJICA
- DISLEKSIJA
- LAHKO BRANJE
- VEČJI TISK
- ZNAKOVNI JEZIK
- in ZVOČNE KNJIGE.
Postavitev zbirke je dostopna in pregledna. Za lažje iskanje gradiva je vsaki skupini dodana slikovna oznaka oz. piktogram. Uporabnikom so na voljo tudi bralni pripomočki, kot so elektronska lupa, lupe za branje, bralna očala in ravnila ter računalnik s slušalkami.
Širši ozaveščevalni pomen zbirke BEREM ZLAHKA
Prostor Berem zlahka ni pomemben le za uporabnike posebnih ciljnih skupin, temveč vse obiskovalce knjižnice izobražuje in jim predstavlja potrebe oseb, ki za branje potrebujejo določene prilagoditve. pomembno je namreč, da bralna kultura postane dostopna vsem in da je omogočena tudi tistim, ki bi radi, a težje berejo. Drugačnost je tako v knjigah kot pri ljudeh, možnosti za branje pa naj bodo za vse enake, so zapisali v sporočilu za javnost.
Poslanico je ob tej priložnosti napisala Vlasta Nussdorfer, svetovalka predsednika republike, v kateri se med drugim sprašuje: »Kako priti do knjig, ki jih osebe s posebnimi potrebami rade vzamejo v roke? Kako jim sploh omogočiti branje? Tudi s pripomočki, ki jih sodobni svet že dolgo pozna. Tako za slepe in slabovidne, kot tudi gluhe in naglušne.«
Vlasta Nussdorfer je v svojem nagovoru izpostavila tudi potrebo po tem, da bi bilo lahko branje bolj razširjeno na vseh področjih življenja.